Przebarwienia na skórze pojawiają się zwykle po lecie. To dlatego, że słońce je wydobywa. Na powstawanie przebarwień wpływają też w czynniki genetyczne, hormonalne, stany zapalne, przyjmowane leki. Przebarwienia pojawiają się też naturalnie, gdy wchodzimy w podeszły wiek. Podstawą w profilaktyce przebarwień jest używanie kremów z wysokim filtrem UV.
Stany zapalne skóry (takie jak trądzik), rozchwianie hormonalne organizmu (np. podczas ciąży), przyjmowanie niektórych leków (np. antykoncepcyjnych) czy po prostu podeszły wiek (i związana z nim zmiana mechanizmów produkujących melaninę) to okoliczności sprzyjające powstawaniu przebarwień, czyli ciemnych plam na skórze. Do nich dochodzą też czynniki genetyczne, będące przyczyną pojawiania się piegów. Te ostatnie lubimy, mogą dodawać uroku. Przebarwienia nie mają jednak wdzięcznej natury piegów.
Głębokie przebarwienia to wyzwanie dla dermatologa, wyspecjalizowanego kosmetologa lub lekarza w gabinecie medycyny estetycznej. Są jednak produkty do stosowania w warunkach domowych, które radzą sobie z płytszymi zmianami.
Ochrona przeciwsłoneczna to podstawa w profilaktyce powstawania przebarwień. Dlatego przy cerze ze skłonnością do pojawiania się plam pigmentacyjnych powinno się stosować przez cały rok kremy (na dzień) zawierające filtr SPF 50+. Jeśli jednak przebarwienia już się pojawiły warto sięgnąć po preparaty ze składnikami działającymi wybielająco, a równocześnie blokującymi wydzielanie melaniny (składnika skóry odpowiedzialnego za jej kolor). Takie wielokierunkowe działanie mają alfa arbutyna, azeoglicyna czy witamina C.
Jeśli kuracja rozjaśniająca ma być zastosowana na cerę dojrzałą należy wybierać preparaty, które zapewniają kompleksową pielęgnację anty-aging. Sprawdzą się tu np. preparaty uzupełnione o retinol, opóźniający procesy starzenia oraz chroniący przed wolnymi rodnikami.
Retinol kojarzony jest głównie z kuracjami odmładzającymi, ale ma znacznie szersze działanie. Zawierające go preparaty polecane na cerę trądzikową. Zmniejsza także widoczność przebarwień. Uważać na niego powinny jednak osoby ze skórą wrażliwą, gdyż może powodować podrażnienia – skórę należy do niego stopniowo przyzwyczajać. Ostrożność zalecana jest także w przypadku ekspozycji na słońce, aby efekt nie był odwrotny do zamierzonego i aby na skórze nie wystąpiły plamy. Stąd, oprócz retinolu, w składzie kremów na dzień niezbędna jest obecność wysokich filtrów SPF. I oczywiście rozsądek – takich preparatów nie używamy w upalne dni. Natomiast jesień to idealny moment na rekomendowanie kremów wybielających.