Jakie są rodzaje przebarwień skórnych?
Piegi to najpopularniejszy rodzaj przebarwień, które występują u ludzi w każdym wieku. Chociaż ich pojawieniu się sprzyja słońce, to ogromną rolę odgrywają tu geny i skłonność do dziedziczenia zmian. Małe, ciemne plamki w kolorze jasno- i ciemnobrązowym najczęściej pojawiają się na twarzy, ramionach, dekolcie, plecach. Mają tendencję do ciemnienia pod wpływem słońca. Piegi najczęściej występują u osób z bardzo jasną karnacją.
Podobna do piegów jest ostuda. To rodzaj przebarwienia, u którego podłoża leżą zmiany hormonalne, dlatego najczęściej pojawia się u kobiet w ciąży lub w okresie przekwitania. W przeciwieństwie do piegów często znika ona samoistnie i dobrze reaguje na peelingi.
Warto też wspomnieć o przebarwieniach soczewicowatych. To zmiany, które mają postać lekko wypukłych lub płaskich brązowych plam i pojawiają się zwykle u osób po 50. roku życia. Chociaż większość przebarwień ma postać ciemnych zmian, do tej grupy zaliczamy również zjawisko hipopigmentacji. To zaburzenie barwinkowe, które prowadzi do powstawania białych plam.
Peeling – skuteczny sposób na przebarwienia?
Jedynym skutecznym sposobem na przebarwienia skórne są peelingi medyczne. To zaawansowane zabiegi, które pozwalają na rozjaśnienie zmian nawet o 90%. Peelingi medyczne wykorzystują do tego mieszankę substancji aktywnych (np. kwasu retinowego, kwasu glikolowego, witaminy C, kwasu salicylowego), które wybarwiają punktowo nagromadzoną pod skórą melaninę. O tym, jakie są rodzaje peelingów na przebarwienia, przeczytasz w artykule serwisu Welbi: https://www.welbi.pl/peelingi-na-przebarwienia-chemiczny-enzymatyczny/.
Przeciwwskazania do peelingu
Chociaż domowy peeling cukrowy lub enzymatyczny stosowany w celu odświeżenia skóry nie jest niewskazany, profesjonalne peelingi na przebarwienia nie mogą być przeprowadzane u wszystkich.
Do bezwzględnych przeciwwskazań należy m.in.:
- ciąża i karmienie piersią;
- AZS;
- skłonność do powstawania bliznowców;
- aktywne infekcje zapalne skóry (bakteryjne i wirusowe);
- sterydo- i antybiotykoterapia;
- otwarte rany skóry;
- uczulenie na preparat stosowany w peelingu.
Peelingi nie powinny być również wykonywane w okresie letnim. Narażona na ekspozycję słoneczną skóra szybciej ulega wtedy podrażnieniu i oparzeniu. Trzeba też pamiętać, że przed każdym peelingiem niezbędny jest wywiad z pacjentem. Pozwala on nie tylko dobrać odpowiedni rodzaj peelingu do skóry, lecz także wykluczyć istniejące przeciwwskazania do zabiegu. Peeling w gabinecie kosmetycznym lub dermatologicznym zawsze powinien być przeprowadzany przez doświadczoną osobę. Niekompetencja obsługi może doprowadzić do pogorszenia stanu skóry i jej uszkodzenia.