Przepisy na domowej produkcji owsiane maseczki czy owsiane kąpiele znają zwłaszcza osoby ze skórą wrażliwą, alergiczną, atopową i skłonną do podrażnień. Kuracje z użyciem płatków owsianych polecane są też w przypadku egzemy, łuszczycy, trądziku pospolitego i różowatego, a także podczas ospy czy po oparzeniach. Słynne są bowiem przeciwświądowe, kojące, przeciwzapalne, regenerujące, zmiękczające oraz nawilżające właściwości owsa.
Na podrażnienia i do cery dojrzałej
Występujące w owsie β-glukany oraz skrobia redukują podrażnienia skóry, zwiększają jej odporność i zdolności regeneracyjne. Umacniają barierę ochronną warstwy rogowej naskórka, przez co chronią przed nadmierną utratą wody oraz zapobiegają podrażnieniom wywoływanym przez niekorzystne czynniki zewnętrzne oddziałujące na skórę. Dodatkowo β-glukan bardzo dobrze nawilża, ponieważ wykazuje duże podobieństwo strukturalne do kwasu hialuronowego.
Owies jest także znakomitym składnikiem preparatów do cery dojrzałej. Dzięki zawartości związków polifenolowych wykazuje silne działanie przeciwutleniające, chroni przed wolnymi rodnikami.
W owsie występują też lipidy, które zawierają kwasy tłuszczowe, takie jak kwas palmitynowy, oleinowy, a zwłaszcza linolowy. Owies i jego produkty są też bogate w składniki mineralne (żelazo, mangan, cynk, fosfor, miedź, wapń, magnez). Zawierają witaminy z grupy B, zwłaszcza tiaminę (B1), oraz inne przeciwutleniacze. Są nośnikiem wielu związków bioaktywnych, w tym witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E i K, a także ceramidów.
Do zniszczonych włosów i do demakijażu
Zhydrolizowane białko owsa jest wykorzystywane w szamponach oraz odżywkach do włosów farbowanych, suchych i zniszczonych ze względu na swoje właściwości nawilżające, odżywcze i odbudowujące.
Ekstrakt z owsa sprawdza się też w produktach do demakijażu, ponieważ zawarte w nim saponiny działają na skórę oczyszczająco jak detergenty. Wykazują się przy tym łagodnym działaniem – zmywają makijaż, nie powodując podrażnień skóry.
Cały ten owies
W kosmetyce nic z owsa się nie zmarnuje – wykorzystuje się ziele i ziarno owsa, a także mąkę, płatki owsiane, słomę dojrzałych roślin oraz olej owsiany. Ziele oraz słoma zawierają saponiny, flawonoidy, związki cukrowe oraz minerały. Ziarno, mąka i płatki mają w składzie białka, witaminy: B1, B2, B6, E i PP oraz duże ilości skrobi. Natomiast olej owsiany jest bogaty w kwas palmitynowy, oleinowy i linolowy (35-43 proc.), związki fenolowe, fitosterole, minerały, tokoferole, witaminy: A, K, D, B i ceramidy.
Związki te z uwagi na swoje właściwości sprawdzają się w kompleksowej pielęgnacji. Stąd coraz częstsza obecność owsianych komponentów (hydrolaty, ekstrakty, oleje) w żelach pod prysznic, płynach do kąpieli oraz mydłach toaletowych, mleczkach kosmetycznych i płynach micelarnych, szamponach i odżywkach do włosów, kremach, balsamach, a także ochronnych pomadkach do ust i odżywczych preparatach do paznokci. Ponadto ekstrakt z owsa znalazł zastosowanie w kosmetykach przeciwsłonecznych, ze względu na to, że intensyfikuje działanie dwutlenku tytanu – głównego składnika blokerów słonecznych. Olej owsiany stosuje się też jako naturalny emulgator.