Trądzik, pękające naczynka, cienie pod oczami, siniaki, przesuszona skóra, podrażnienia po goleniu, poparzenia słoneczne, egzema, łuszczyca – to lista problemów, na które znakomitym remedium są preparaty z oczarem wirginijskim. Zwykle są to toniki, żele i kremy, w znakomitej większości oferowane przez marki związane z nurtem naturalnym. Jednak wzrost zainteresowania konsumentów tym składnikiem może sprawić – jak to już było wielokrotnie – że sięgną po niego także marki bardziej tradycyjne. Szczególnie że jest to składnik nadzwyczaj skuteczny, a przy tym ekologiczny (czyli modny) i tani.
Do walki z trądzikiem
Oczar wirginijski działa ściągająco, przeciwzapalnie i redukuje produkcję sebum. Dlatego toniki z jego wyciągiem idealnie sprawdzają się przy cerze problemowej – łagodzą trądzik i zapobiegają tworzeniu się nowych wyprysków. Zmniejsza też rozszerzone pory i dobrze oczyszcza, dzięki czemu cera wygląda lepiej, bardziej promiennie i wydaje się gładsza. To nie wszystko. Składniki zawarte w roślinie zapobiegają utracie wody z komórek i zapewniają nawilżenie w zewnętrznych warstwach skóry. Oczar nadaje się więc do walki z przesuszoną skórą.
Na zmęczone oczy
Trądzik i poszarzała, sucha cera to niejedyne problemy, którym możemy zaradzić, stosując kosmetyki z oczaru. Roślina zawiera taniny, które zwężają naczynia krwionośne. Idealnie zatem sprawdza się jako składnik preparatów na tzw. pajączki. Ta sama substancja sprawia, że ze skóry znikają opuchnięcia i siniaki. Dlatego hydrolat z oczaru warto polecać do sporządzania okładów na zmęczone oczy – wystarczy nasączyć nim płatki kosmetyczne i położyć na kilka chwil na powieki.
Po goleniu i opalaniu
Z racji swoich właściwości łagodzących wyciąg z oczaru może też być świetnym preparatem do łagodzenia podrażnień po goleniu – zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Z tego samego powodu świetnie sprawdza się po opalaniu – łagodzi zaczerwienienie, redukuje efekty poparzeń słonecznych, przyspiesza proces regeneracji skóry. Właściwościami oczaru wirginijskiego powinni się też zainteresować chorzy na egzemę i łuszczycę. Ekstrakt z tej rośliny zmniejsza bowiem swędzenie skóry, redukuje ból i zmniejsza blizny.
Warto szukać kosmetyków pielęgnacyjnych z wyciągiem z oczaru lub samodzielnie je komponować, dodając dostępne w sprzedaży ekstrakt lub hydrolat z tej rośliny do ulubionego kremu, toniku czy balsamu.
Działanie oczaru wirginijskiego:
- normalizujące
- oczyszczające
- przeciwtrądzikowe
- przeciwzapalne
- przeciwłojotokowe
- antybakteryjne
- antywirusowe
- antyseptyczne
- odkażające
- łagodzące
Czy wiesz, że…
Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) należy do rodziny oczarowatych (Hamamelidaceae). W stanie naturalnym rośnie we wschodnich stanach USA i Kanadzie. W Polsce można go spotkać w parkach i ogrodach. Jest to krzew lub drzewko charakteryzujące się lśniącymi żółtymi kwiatami, które pojawiają się na nim późną jesienią lub w zimie, ożywiając nagie, bezlistne gałęzie. Oczar wirginijski zaliczany jest do surowców o dużej zawartości garbników. Najwięcej znajduje się w liściach i nieco mniej w korze. Preparaty z oczaru wirginijskiego to leki i kosmetyki naturalne, czerpiące z tradycji i doświadczenia Indian.