Używając produktu odpadowego chemicy z University of Witwatersrand w RPA wyprodukowali związki aromatyczne, które wykazują dobre pochłanianie promieni UVA i UVB.
Naukowcy uważają, że można je wykorzystać do ochrony ludzi i zwierząt gospodarskich przed szkodliwym działaniem słońca.
Główną wadą obecnych środków ochrony przed promieniowaniem UV jest ich negatywny wpływ na środowisko, zwłaszcza na ekosystemy wodne. Wykazano, że powszechne składniki ochrony przeciwsłonecznej, oksybenzon i oktoksyna, zmniejszają odporność raf koralowych i zdolność przystosowywania się do zmian klimatu.
Rafy koralowe stanowią ponad 25 proc. całego życia morskiego na planecie. W rezultacie w zeszłym roku Hawaje stały się pierwszym stanem USA, który wprowadził zakaz ochrony przeciwsłonecznej zawierającej te składniki.
Biorąc pod uwagę wpływ obecnych absorberów UV w filtrach przeciwsłonecznych na ekosystem, naukowcy postanowili znaleźć sposób produkcji nowych pochłaniaczy UV z cieczy z łupin orzechów nerkowca jako niejadalnego, bioodnawialnego źródła węgla.
- Orzechy nerkowca są produktem odpadowym w społeczności zajmującej się hodowlą nerkowców, szczególnie w Tanzanii, więc znalezienie użytecznego, zrównoważonego sposobu wykorzystania tych produktów odpadowych może prowadzić do zupełnie nowych, przyjaznych dla środowiska metod - skomentował prof. Charles de Koning z Wits School of Chemistry.
Wniosek patentowy naukowców w celu komercjalizacji tego procesu został złożony w RPA.