Humektanty to higroskopijne, czyli wchłaniające wilgoć lub wiążące się z wodą substancje nawilżające. Umożliwiają one absorbowanie oraz wiązanie cząsteczek wody z otoczenia. W celu przywrócenia poprawnej bariery naskórkowej należy stosować preparaty je zawierające, a zalicza się do nich m.in.: mocznik, kwas mlekowy, glicerol oraz lipidy (np. kwas linolenowy, parafinę, cholesterol oraz ceramidy). Najnowsze obserwacje wykazują, że produkty zawierające glicerol jako środek nawilżający są lepiej tolerowane od tych zawierających mocznik.
Właściwie dobrane kosmetyki pomogą złagodzić świąd i stan zapalny. Niestety nie istnieje cudowny środek zawierający wszystkie pomocne substancje, który pozwoli na dłuższe utrzymanie okresu remisji. Konieczna jest codzienna aplikacja różnych emolientów i humektantów, które zawierają w swoim składzie pełne spektrum lipidów naskórkowych.
Przeczytaj również: Google tworzy inteligentne narzędzie, które pomoże określić choroby skóry
Profilaktyka i pielęgnacja w atopowym zapaleniu skóry mają za zadanie zminimalizować potrzebę stosowania leków przeciwzapalnych. Pacjenci mają do dyspozycji wiele miejscowych preparatów rekomendowanych do leczenia atopowego zapalenia skóry, które są często dostosowane do indywidulnych potrzeb. Bardzo pomocne są również preparaty zawierające inhibitory kalcyneuryny. Stanowią nową generację leków o miejscowym działaniu immunomodulującym i przeciwzapalnym. Ich skuteczność w leczeniu AZS udowodniono w licznych badaniach.
Przeczytaj również: Aplikacja La Roche Posay pomaga walczyć z trądzikiem