StoryEditor
Twarz
28.10.2020 00:00

Manicure jak z salonu? Oto sposób na pielęgnację dłoni w domowym zaciszu

Dłonie uznawane są za wizytówkę człowieka. Zadbane z pewnością przyciągają wzrok. Tymczasem pielęgnacja dłoni, szczególnie w chłodniejszych miesiącach roku może stanowić nie lada wyzwanie. Dobrej kondycji skóry dodatkowo nie poprawiają stosowane na co dzień środki do dezynfekcji, które wysuszają skórę. Bianka Juhász z firmy Nu Skin radzi, jak sprawić, by nasze dłonie i paznokcie wyglądały pięknie nawet zimą.

O wyglądzie dłoni decydują przede wszystkim zdrowe i zadbane paznokcie. Dlatego nawet gdy regularnie korzystamy z usług manicure w profesjonalnym salonie kosmetycznym, warto wiedzieć, jak samodzielnie zadbać o ich estetyczny wygląd.

Do domowej pielęgnacji warto stosować produkty niewymagające doświadczenia czy zaawansowanej wiedzy i których użycie jest proste i przyjemne – tłumaczy Bianka Juhász, Product Specialist w firmie Nu Skin. – Jednym z takich produktów jest np. potwierdzona klinicznie metoda pielęgnacji, dzięki której paznokcie staną się gładkie, lśniące i mniej łamliwe – dodaje. Z przeprowadzonych badań  wynika, że już po pierwszym zastosowaniu 100% kobiet stwierdziło, że ich paznokcie są zdrowsze, delikatniejsze i bardziej lśniące.

Etap pierwszy – przygotowanie paznokci
W zestawie takim znajdziemy produkty, pozwalające wykonać trzyetapowy manicure jak z profesjonalnego salonu. Pierwszy etap polega na złuszczeniu płytki paznokcia kwasem glikolowym. Do tego kroku paznokcie muszą być suche, czyste i niewygładzone. Za pomocą dołączonego do zestawu specjalnego pędzelka należy rozprowadzić kroplę preparatu równo po całej powierzchni paznokci i pozostawić do całkowitego wchłonięcia produktu. – Kwas glikolowy to preparat o działaniu złuszczającym, stanowiący sekretną broń w walce o lśniące paznokcie. Zaleca się stosowanie go raz w tygodniu. Pomaga wydobyć piękny blask i przygotować płytkę paznokcia do kolejnych etapów pielęgnacji – tłumaczy Bianka Juhász. 

Etap drugi – wygładzanie i polerowanie
Kolejny krok to sposób, by poprawić wygląd paznokci poprzez usunięcie uszkodzonych komórek z ich powierzchni. Pomoże tutaj dołączona do zestawu wielozadaniowa różdżka o trzech poziomach chropowatości. Pierwszy i drugi poziom ma za zadanie przygotować paznokieć – ten zabieg zaleca się wykonywać nie częściej niż raz w tygodniu. Trzeci natomiast pomoże uzyskać na powierzchni paznokcia wspaniały blask – krok ten można powtarzać każdego dnia, podczas codziennej pielęgnacji dłoni.

Etap trzeci – głębokie nawilżenie
Zwieńczeniem procesu pielęgnacji jest odpowiednie nawilżenie płytki paznokcia oraz skórek. Pomoże tutaj dołączony do zestawu preparat, który dodatkowo wzmocni paznokcie i nada im zdrowego blasku. Jego formuła oparta została na innowacyjnym połączeniu żelu z olejkiem i wyprodukowana w oparciu o naturalne składniki. W jego składzie znajdziemy olej morelowy, kokosowy, olejek ze skórki grejpfruta i witaminę E, które pomagają w nawilżeniu i poprawieniu stanu paznokci oraz skórek. Wygodna forma aplikatora z pędzelkiem pozwala precyzyjnie nałożyć produkt. 

Pamiętaj o skórze dłoni
To nie przypadek, że gdy temperatury na zewnątrz spadają do kilku stopni, skóra naszych dłoni staje się sucha i zaczerwieniona. Częste mycie rąk oraz stosowanie płynów do dezynfekcji na bazie alkoholu również może negatywnie wpływać na wygląd dłoni. Dlatego w nadchodzących miesiącach warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji.

Skóra dłoni uboga jest w ilość gruczołów łojowych, a delikatny płaszcz lipidowy może zanikać po każdym myciu rąk. Zbyt gorąca woda oraz silne środki myjące mogą się do tego przyczyniać. Dodatkowo na dłoniach znajduje się duża ilość gruczołów potowych, które sprawiają, że skóra w tym miejscu bardzo szybko się odwadnia – tłumaczy Bianka Juhasz.

To wszystko sprawia, że skóra dłoni najbardziej narażona jest na odwodnienie, odmrożenie i pękanie, a wiatr i niskie temperatury powodują, że nasze dłonie stają się suche i zaczerwienione. Dlatego też konieczne jest stosowanie odpowiednich kremów, przeznaczonych do pielęgnacji tak wymagającej skóry.

Do pielęgnacji dłoni szczególnie polecane są emulsje, ponieważ błyskawicznie zapewniają one dłoniom komfortowe nawilżenie i pomagają zapobiegać przesuszaniu skóry, pozostawiając uczucie delikatności zamiast tłustych bądź klejących się rąk – radzi Bianka Juhasz. Świetnie sprawdzi się tutaj hand lotion, czyli produkt niezwykle szybko się wchłania, a jego lekka formuła pozostawia uczucie delikatności i nawilżenia. W jego składzie znajdziemy np. NaPCA oraz olej z nasion krokosza, wiążące i utrzymujące nawilżenie skóry, charakteryzujący się właściwościami kojącymi aloes zwyczajny oraz witaminę E, która pomaga w wygładzeniu i odżywieniu skóry. 

Warto pamiętać, że skóra naszych dłoni jest znacznie bardziej podatna na wysuszenie i uszkodzenia niż ta na pozostałych częściach ciała. Spowodowane jest to codziennym kontaktem z przedmiotami, szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak wiatr i niska temperatura, jak również częstym myciem dłoni – wyjaśnia Bianka Juhasz. – To wszystko może znacząco przyspieszać procesy starzenia i sprawiać, że nasze dłonie wyglądają na zaniedbane. Regularna pielęgnacja i ochrona za pomocą odpowiednich preparatów pomogą nam zachować piękny, zdrowy wygląd skóry dłoni, niezależnie od pory roku – dodaje.
 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Twarz
08.01.2025 11:25
Witamina C potrzebna jest skórze szczególnie zimą
Osoby o wrażliwej skórze lub zmagające się z problemami dermatologicznymi powinny stosować kosmetyki z witaminą C ostrożnie, zaczynając od niskich stężeńfot. deagreez - stock.adobe.com

Kosmetolodzy wskazują, że jednym z topowych “zimowych składników”, potrzebnych dla uzyskania promiennej i zdrowej skóry, jest witamina C, która skutecznie energetyzuje i poprawia koloryt cery. Istnieje jednak kilka przeciwskazań do jej stosowania.

Jesienią i zimą, gdy brakuje słońca, także skóra traci swoją witalność - wychodzi zmęczenie, obniżenie napięcia, szarość oraz przebarwienia, które mogą stanowić konsekwencję wakacyjnych szaleństw. Eksperci wskazują, że dla skóry, której brakuje „tego czegoś”, idealnym rozwiązaniem jest moc witaminy C, która świetnie ujędrnia i bardzo skutecznie energetyzuje cerę. Zdaniem kosmetologów warto także zaufać siłom tandemów – w tym właśnie nieocenionej witaminy C połączonej z mocą kofeiny.

Moc i multifunkcjonalność na wysokim C

Witamina C to jeden z najlepiej znanych i najbardziej docenianych przez kosmetologów składników aktywnych. Rewitalizuje, poprawia napięcie skóry działając przeciwstarzeniowo, a także doskonale wpływa na poprawę i  wyrównanie jej kolorytu. 

Jest także antyoksydantem o dużej mocy i hamuje oraz regeneruje uszkodzenia skóry spowodowane promieniowaniem UV. Z uwagi na swoją multifunkcjonalność, witamina C od lat stoi na podium pod względem wykorzystania w zabiegach gabinetowych. Ostatnie sezony pokazują, że śmiało wkracza także na grunt pielęgnacji domowej, bowiem jej właściwości stanowią kosmetyczny must-have.

Gwiazda zabiegów "bankietowych"

Witamina C od lat jest prawdziwą perłą zabiegów gabinetowych – stosowaną często i chętnie w zabiegach energetyzujących i regenerujących, także w tych “bankietowych”, gdzie efekt redukcji niedoskonałości widoczny jest niemal natychmiast. 

Ostatnio witamina C staje się także coraz popularniejsza w rutynie pielęgnacji domowej, także tej zimowej, mocno energetyzującej. Dzięki wyjątkowej multi funkcjonalności witaminy C możemy wyjść naprzeciw kilku potrzebom skóry jednocześnie: odzyskując jej jędrność, świeżość i zdrowy koloryt, a także w widoczny sposób ją wygładzając i przywracając równowagę. W linii SolverX Element C witamina C (a dokładnie dwie jej formy: najnowsza i jedna z najbardziej trwałych - etylowy kwas askorbinowy i jedyna rozpuszczalna w tłuszczach - tetraizopalmitynian askorbylu, również o wysokiej trwałości) połączona została z kofeiną – mówi Agnieszka Kowalska, medical advisor w Empire Pharma. – To duet przeznaczony dla skóry wymagającej energii, mocy i witalności. Połączenie składników aktywnych pozwala w tym przypadku na maksymalizację efektu rewitalizacji, a skóra wygląda na bardziej wypoczętą, odświeżoną i pełną energii – dodaje ekspertka.

Skóra lubi proste składy

Specjaliści wskazują, że połączenie witaminy C z kofeiną to jeden z kosmetycznych dowodów na fakt, że skóra „docenia” krótkie, proste składy produktów. 

Warto włączać do codziennej rutyny kosmetyki oparte na mocy wyrazistych składników aktywnych dopasowanych „w punkt” do danej potrzeby lub potrzeb skóry. Szukajmy produktów trafiających w sedno. To wyraźny, widoczny na rynku beauty trend, który zdecydowanie jest obecnie na topie. Witamina C to synonim rewitalizacji cery pozbawionej blasku. W tym przypadku kluczowy składnik aktywny działa, celując dokładnie w odzyskanie energii – mówi Agnieszka Kowalska.

Eksperci wskazują, że witamina C jest dobra dla skóry z uwagi na swoje działanie antyoksydacyjne, bowiem neutralizuje wolne rodniki, które powstają na skutek promieniowania UV, zanieczyszczeń i innych czynników środowiskowych. A to w efekcie pomaga opóźnić procesy starzenia skóry.

Czytaj też: Linia kosmetyków do twarzy Floslek go for glow... Vitamin C nagrodzona srebrną Perłą Rynku Kosmetycznego

"C" pełne zalet

Witamina C redukuje również przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry, hamując nadmierną produkcję melaniny – to właśnie sprawia, że cera wygląda bardziej promiennie i świeżo. Witamina C wspomaga też syntezę kolagenu, co zwiększa elastyczność i jędrność skóry, a w efekcie zmniejsza widoczność zmarszczek. Przyspiesza też regenerację naskórka i może poprawiać funkcję bariery naskórkowej, pomagając skórze zatrzymać wilgoć i chronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Dla kogo witamina C może być niewskazana?

Choć witamina C jest generalnie dobrze tolerowana, istnieją pewne sytuacje, w których jej stosowanie może być problematyczne. Produkty z witaminą C, szczególnie w wyższych stężeniach (15-20 proc.), mogą powodować pieczenie, zaczerwienienie lub podrażnienia, zwłaszcza u osób z wrażliwą lub suchą skórą.

Witamina C (zwłaszcza kwas L-askorbinowy) może być niestabilna w połączeniu z innymi składnikami, takimi jak retinol czy kwasy AHA/BHA, co zwiększa ryzyko podrażnień. Choć witamina C działa przeciwutleniająco, jej niewłaściwie sformułowane produkty mogą uwrażliwiać skórę na działanie promieni UV, zwłaszcza jeśli nie stosuje się dodatkowo filtrów przeciwsłonecznych.

Z tych powodów kosmetyków z witaminą C powinny unikać osoby z bardzo wrażliwą skórą z uwagi możliwość reagowania podrażnieniami na wysokie stężenia witaminy C lub produkty o niskim pH. Także przy chorobach takich jak trądzik różowaty, egzema czy łuszczyca stosowanie witaminy C powinno być skonsultowane z dermatologiem. Rzadko się to zdarza, ale u niektórych osób mogą występować reakcje alergiczne na witaminę C lub substancje pomocnicze w formule.

Dlatego osoby o wrażliwej skórze lub zmagające się z problemami dermatologicznymi powinny stosować kosmetyki z witaminą C ostrożnie, zaczynając od niskich stężeń. Niezbędne jest również stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, aby uniknąć potencjalnych problemów z nadwrażliwością na światło. 

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Twarz
23.12.2024 07:55
Zmarszczki palacza: jakie kosmetyki i rutyny pielęgnacyjne zmniejszą ich widoczność?
Pielęgnacja, zmiana nawyków i odpowiednie kosmetyki mogą znacząco poprawić kondycję skóry wokół ust. fot. Kanea - stock.adobe.com

Zmarszczki wokół ust, tzw. zmarszczki palacza, to jedne z bardziej widocznych objawów starzenia się skóry, pojawiające się nie tylko u osób palących. Walka z nimi wymaga wielowymiarowego podejścia, a pielęgnacja skóry i odpowiednie kosmetyki mogą znacząco poprawić stan skóry.

Pionowe linie wokół ust mogą pojawiać się nie tylko u osób palących, ale także u tych, które nie dbają odpowiednio o swoją cerę lub są narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Istnieją sposoby, by zmniejszyć ich widoczność i zadbać o skórę w tym delikatnym rejonie.

Jak powstają zmarszczki wokół ust?

Zmarszczki te powstają głównie w wyniku pracy mięśnia okrężnego ust. Palenie papierosów, oprócz działania wolnych rodników, wymusza powtarzalne ruchy warg, które z czasem prowadzą do utrwalania się zmarszczek. Dodatkowo dym tytoniowy przyczynia się do niedotlenienia skóry i jej szybszego starzenia – skóra wokół ust staje się cieńsza, mniej elastyczna, a zmarszczki bardziej widoczne.

Codzienne nawyki pomogą w walce

Walka z tym rodzajem zmarszczek wymaga wielowymiarowego podejścia. Pielęgnacja, zmiana nawyków i odpowiednie kosmetyki mogą znacząco poprawić kondycję skóry wokół ust. 

Kluczem do sukcesu jest tu regularność – najlepiej każdego dnia poświęcić kilka minut na dokładne oczyszczenie twarzy, tonizację i nałożenie odpowiednich kosmetyków. Optymalnym rozwiązaniem są produkty dopasowane do potrzeb skóry dojrzałej, które działają nawilżająco, odżywczo i przeciwzmarszczkowo. Nocą skóra regeneruje się najszybciej, dlatego warto zainwestować w krem na noc o bogatej formule. 

Nawilżanie skóry to podstawa!

Pierwszym krokiem w walce z oznakami starzenia jest odpowiednie nawilżenie skóry. Zmarszczki palacza są bardziej widoczne na przesuszonej cerze, dlatego warto sięgać po produkty zawierające kwas hialuronowy, glicerynę czy olejki roślinne. Składniki te pomagają zatrzymać wodę w głębszych warstwach skóry, wygładzając jej powierzchnię i poprawiając elastyczność. Przykładem może być bogaty krem do twarzy, który nie tylko nawilży, ale również stworzy ochronny film na skórze. 

Regularne stosowanie takich produktów pomaga zredukować widoczność drobnych linii i zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek.

Ważna ochrona przeciwsłoneczna

Promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników przyspieszających starzenie się skóry. Dlatego stosowanie kremów z filtrem SPF przez cały rok to podstawa. Wybierając kosmetyk, warto zwrócić uwagę na jego dodatkowe właściwości, takie jak działanie przeciwzmarszczkowe czy regeneracyjne.

Stymulacja produkcji kolagenu

Z wiekiem produkcja kolagenu w skórze maleje, co przyczynia się do utraty jej jędrności. Aby wspomóc naturalne procesy regeneracyjne, warto sięgać po produkty zawierające peptydy, retinol czy witaminę C. Te składniki aktywne pomagają odbudować strukturę skóry, wygładzając zmarszczki i poprawiając jej elastyczność.

Na szczególną uwagę zasługują sera przeciwzmarszczkowe. Dzięki wysokiemu stężeniu składników aktywnych, działają one intensywnie i szybko przynoszą widoczne efekty.

Masaże i techniki relaksacyjne

Masaż twarzy to doskonały sposób na poprawę krążenia i dotlenienie skóry. Regularne masowanie obszaru wokół ust pomaga zredukować napięcie mięśni, które przyczynia się do powstawania zmarszczek. Można wykorzystać również rollery, kamienie gua sha lub po prostu swoje dłonie. 

Dodatkowo warto wprowadzić techniki relaksacyjne, które pomagają zmniejszyć stres. Nadmierne napięcie mięśni twarzy, spowodowane np. przez zaciskanie szczęk, może przyczyniać się do pogłębiania zmarszczek - podsumowują eksperci z Lancome Paris.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. styczeń 2025 10:00