Złuszczanie to ważny etap pielęgnacji. Jako doświadczony kosmetolog uważam, że jest to wstęp do odpowiedniej stymulacji naszej skóry. Mówię tu oczywiście o peelingach bardziej zaawansowanych; peelingach chemicznych lub złuszczeniach mechanicznych.
Peelingi medyczne możemy podzielić na powierzchowne, średniogłębokie i głębokie, w zależności do jakich warstw skóry są w stanie dotrzeć. Kwasy medyczne wykonywane są w przez lekarza lub kosmetologa i są ściśle dopasowane do potrzeb każdego pacjenta. W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać oraz problemu z jakim walczymy dobieramy odpowiednią substancję. Peelingi chemiczne w zależności od substancji, Ph, i intensywności wykonujemy w seriach co 2-6 tygodni.
Czy z peelingów medycznych może skorzystać każdy?
Po przeprowadzonym wywiadzie oraz wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań do zabiegu z użyciem peelingów medycznych, każdy może z nich skorzystać. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej substancji oraz częstotliwości.
Jak przebiega kuracja kwasami?
W zależności od problemu z jakiego wychodzimy ustalany jest plan zabiegowy. Jednym z częstych problemów, z którymi zgłaszają się klienci są przebarwienia. Proces oraz przyczyny powstawania przebarwień, jak i walka z nimi, są bardzo złożone. Wpływ na dysfunkcję hiperpigmentacyjną naszej skóry mogą mieć predyspozycje genetyczne, promieniowanie UV, zażywane leki, np. tabletki antykoncepcyjne, hormony, choroby.
Szczególnie trudne do leczenia przebarwienia są to zmiany typu melasma. Osoby narażone na tego typu problem powinny do swojej codziennej pielęgnacji włączyć wysoką fotoprotekcję nie tylko podczas kuracji gabinetowej. Filtry stosowane w podkładach czy kremach pielęgnacyjnych są zwykle zbyt niskie. SPF 10 lub 15 nałożony rano nie jest w stanie odpowiednio ochronić nas przed zmianami hiperpigmentacyjnymi.
Pielęgnację po zabiegu ustala osoba prowadząca w oparciu o procedurę zabiegową jaka została zastosowana.
Czy można kupić kwas medyczny i stosować go w domu?
Kwasy są bezpieczne i dają świetne rezultaty we właściwych rękach. Powinny być wykonywane przez osoby posiadające wiedzę i doświadczenie, które biorą odpowiedzialność za dobór substancji aktywnych ściśle dopasowanych do naszych potrzeb. Kupowanie kwasów medycznych do użytku domowego jest nieodpowiedzialne. Tak samo nieodpowiedzialne są osoby, hurtownie, gabinety, apteki, które je sprzedają. Z pozoru prosta procedura zabiegowa może nieść za sobą bardzo przykre i nieprzewidywalne skutki niepożądane.
Jak działają kwasy w kosmetykach przeznaczonych do użytku domowego?
Wybierając kosmetyki z kwasami dostępne w perfumeriach również należy dopasować je do potrzeb i stanu skóry. Preparaty bogate w substancje kwasowe mogą być stosowane w codziennej pielęgnacji z wyjątkiem okresów mocnego nasłonecznienia lub przy włączonej fotoprotekcji. Kremy z takich serii stosujemy na noc.
Trzeba pamiętać, że długotrwałe stosowanie preparatów, które w składzie posiadają kwasy pogrubia naskórek.
Retinol lub jego pochodne, kwas salicylowy, kwas glikolowy, kwas traneksamowy, azelainowy są to najczęściej stosowane substancję czynne w białej kosmetyce dostępnych w perfumeriach i drogeriach.
Natomiast jeśli chodzi o kosmetyki medyczne dostępne w gabinetach z serii przeznaczonych do stosowania w domu różnią się zawartością oraz stężeniem substancji aktywnych. Są zazwyczaj kontynuacją kuracji rozpoczętej w gabinecie, dopasowanej do indywidualnych potrzeb pacjenta.