Witamina C należy do grupy związków przeciwutleniających. Poprzez silne działanie antyoksydacyjne ma umiejętność neutralizacji wolnych rodników, co przyczynia się do ochrony organizmu przed ich szkodliwym wpływem (np. uszkodzenie błon komórkowych lub DNA).
Najlepiej sprawdzi się na cerze narażonej na zanieczyszczenia w powietrzu (mieszkańcy dużych miast), osób palących papierosy, zmagających się z problemem przebarwień, cerą naczyniową, zaczerwienieniami, stanami zapalnymi, a także w profilaktyce anti-aging.
W jakiej postaci umieszczana jest witamina C w kosmetykach?
Czysta postać kwasu askorbinowego łatwo ulega degradacji, dlatego w kosmetykach można znaleźć go pod różnymi postaciami (np. kwas askorbinowy, 3-O etylowany kwas askorbinowy, tetraizopalmitynian askorbylu, glukozyd askorbylu, sól magnezowa i sodowa fosforanu askorbylu) i w różnych stężeniach. Jedną z popularniejszych form jest palmitynian askorbylu, który charakteryzuje się wysoką stabilnością oraz rozpuszczalnością w tłuszczach.
Zdarza się też, że producenci wykorzystują czystą witaminę C. W takim przypadku substancja aktywna zawieszona jest w liposomach, które ułatwiają jej wniknięcie w głąb naskórka. Ponadto liposomy zwiększają trwałość i stabilność tej substancji. W przemyśle kosmetycznym najczęściej można spotkać się z użyciem stężenia 10-20 proc. witaminy C.
Kosmetyki zawierające witaminę C są stosowane w codziennej pielęgnacji od wielu lat. Jest ich też coraz więcej. Firmy oferują wciąż nowsze formuły, które zwiększają efektywność ich działania, np. łącząc witaminę C z kwasem ferulowym lub dodając witaminę E, która działa w sposób synergistyczny.
Jak działają kosmetyki z witaminą C?
Kremy lub serum zawierające w swoim składzie witaminę C działają odżywiająco i odmładzająco. Witamina C bierze bowiem udział w procesie syntezy fibroblastów – przyczynia się do produkcji kolagenu i elastyny, których zadaniem jest utrzymanie sprężystości skóry.
Z kolei inna forma witaminy C w kosmetyku – tetraizopalmitynian askorbylu (charakteryzuje się wysoką stabilnością w formulacjach) – jest doskonałym rozwiązaniem dla cer z przebarwieniami. Stosowanie produktów z zawartością tej substancji pozwala na wyrównanie kolorytu skóry, pozostawiając ją przy tym napiętą i rozświetloną.
Kosmetyki zawierające w składzie witaminę C to również doskonałe remedium dla skór naczyniowych. Witamina C uszczelnia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Efektem takiego działania jest zmniejszenie widocznych zaczerwienień i podrażnień. Dodatkowo surowiec wykazuje silne działanie przeciwzapalne, które wykorzystywane jest w leczeniu skór trądzikowych wraz z substancjami o działaniu bakteriobójczym.
Nie ma tez przeciwskazań do stosowania witaminy C przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. W takim przypadku należy pamiętać, aby wybierać niższe stężenia oraz łagodniejsze pochodne.
Jak stosować kosmetyki z witaminą C?
Kosmetyki z witaną C powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej rekomendują oni aby używać ich cały rok, pamiętając przy tym o jednoczesnym stosowaniu kremu z filtrem. Jednak w przypadku cer wrażliwych w okresie letnim powinno się aplikować mniejsze stężenia oraz stabilniejsze pochodne.
Kosmetyki z witaminą C można stosować zarówno rano, jak i wieczorem. Serum najlepiej stosować na oczyszczoną i suchą skórę i nie łączyć z kwasami z grupy AHA i BHA, retinoidami czy nadtlenkiem benzoilu.
Artykuł powstał na postawie materiałów firmy Kaczmarek-Komponenty