Za oknem częściej widać deszczowe chmury niż piękne promienie słoneczne? To świetny moment na wprowadzenie do codziennej pielęgnacji skóry składników aktywnych, które pomogą poprawić jej kondycję. Jesienią i zimą, kiedy słońce operuje mniej intensywnie, warto stosować preparaty wzbogacone m.in. kwasami czy retinolem.
Retinol - podstawa pielęgnacji przeciwzmarszczkowej
Retinol, czyli pochodna witaminy A z grupy retinoidów, to substancja aktywna o intensywnym działaniu odbudowującym i przeciwstarzeniowym. W ostatnim czasie na jego temat mówi się bardzo dużo. Aplikowany na skórę pobudza procesy odnowy komórkowej, m.in. złuszczając martwy naskórek. Dzięki temu koloryt skóry ulega poprawie, a powierzchowne nierówności zmniejszają się.
– Retinol to podstawa pielęgnacji przeciwzmarszczkowej. Pobudza skórę właściwą do wytwarzania kolagenu typu I i II, który odpowiada za jędrność i gęstość wiązań kolagenowych. W znacznym stopniu maleje więc ryzyko powstawania zmarszczek i bruzd. Zmniejsza również ilość melanocytów – komórek barwnikowych powodujących przebarwienia i miejscowe ciemnienie skóry, czyli hiperpigmentację – tłumaczy dr Paweł Ponichtera, lekarz medycyny estetycznej i ekspert marki Venome, tworzącej preparaty z zakresu medycyny estetycznej.
Podpowiada jednak, że wprowadzanie retinoidów do pielęgnacji powinno odbywać się w sposób kontrolowany, najlepiej pod okiem dermatologa lub kosmetologa.
– Jest to substancja o niezwykle skutecznym, ale bardzo intensywnym działaniu, wobec czego stosowana nieuważnie może podrażnić i zbytnio uwrażliwić cerę. Kluczem jest wyrobienie przez skórę tolerancji retinolu – dopiero wtedy można bez obaw korzystać z jego dobrodziejstw. Najlepiej zacząć od produktów o niskim stężeniu substancji aktywnej, takich jak kremy nawilżające czy delikatne mgiełki do twarzy lub wybrać się do specjalisty, który dobierze odpowiedni preparat i ustali intensywność zabiegów – dodaje ekspert.
Witamina C i retinol – duet idealny
Jesień to także świetny czas na kuracje z witaminą C. Witamina ta to nic innego jak kwas askorbinowy, będący silnym i skutecznym antyoksydantem. Znacząco zmniejsza ilość obecnych w skórze wolnych rodników tlenowych, które odpowiadają za uszkadzanie włókien kolagenowych i elastynowych, co prowadzi do przyśpieszenia procesów starzenia.
– Kwas askorbinowy jako antyoksydant skutecznie przeciwdziała działaniu wolnych rodników. Witamina C ma także właściwości rozjaśniające i wyrównuje koloryt skóry. To dodatkowy efekt odmłodzenia – rozświetlona cera o wyrównanym kolorycie wydaje się młodsza, a rysy łagodniejsze – wyjaśnia dr Paweł Ponichtera.
Dodaje, że doskonałą kuracją przeciwstarzeniową okazuje się połączenie witaminy C i wcześniej wspomnianego retinolu.
– Taką kombinację składników aktywnych warto wypróbować szczególnie jesienią, kiedy ryzyko podrażnień cery jest mniejsze ze względu na ograniczenie ekspozycji na promienie słoneczne. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie z ochrony przeciwsłonecznej można całkowicie zrezygnować – skóra podczas takiej kuracji powinna być bezwzględnie chroniona przed promieniowaniem UV dobrej jakości kremem z filtrem – twierdzi ekspert.