Dobierając odpowiednie kosmetyki, można zapobiec lub wyeliminować część problemów ze skórą dziecka. Pielęgnacja zaczyna się już podczas kąpieli. U dzieci ze skórą skłonną do przesuszania, dobrym pomysłem będzie stosowanie specjalnych olejków. Zapewniają one warstwę ochronną już w trakcie kąpieli, dzięki czemu zapobiegną ewentualnej utracie wody. W przeciwieństwie do olejków lub oliwek nakładanych na suchą skórę, te do kąpieli po wytarciu ręcznikiem zostawiają aksamitną, ale nietłustą warstwę.
U starszych dzieci kosmetyki do kąpieli mogą już spełniać nie tylko praktyczną funkcję. Aby kąpiel stała się dla nich przyjemnością, warto zdecydować się np. na żel myjący o nietypowym zapachu, w ciekawie wyglądającym opakowaniu albo po prostu na płyn do kąpieli, który zagwarantuje całą masę bąbelków. Istnieją także specjalne, barwiące wodę pianki do mycia i zabawy.
Oliwka, czy kremy pielęgnacyjny?
Oliwka to standardowy sposób na nawilżenie skóry dziecka już od etapu noworodkowego. Jest to jednak kosmetyk mało wygodny, ponieważ bardzo często tłustą warstwą pokryte jest wszystko dookoła, nie tylko skóra dziecka. Większość dostępnych oliwek ma również słaby skład, co sprawia, że pełnią one wyłącznie funkcję natłuszczającą.
– Obecnie na rynku istnieje mnóstwo kremów pielęgnacyjnych dla niemowląt, które mają świetne składy i są wygodne w stosowaniu. Kremy takie nie są perfumowane oraz nie zawierają alergenów. W zależności od potrzeb dziecka, możemy zdecydować się na konsystencje lżejsze lub bardziej bogate – tłumaczy Magdalena Meller, młodsza kierowniczka ds. marketingu w Kontigo.
Ochrona przeciwsłoneczna
Podczas słonecznych dni absolutną koniecznością jest ochrona delikatnej, dziecięcej skóry przed promieniami UV. Wiele marek ma w swoim asortymencie produkty z filtrami stworzone specjalnie dla dzieci. Ich formuły tworzone są tak, aby były możliwie jak najbardziej odporne na ścieranie i wodę, jednak należy pamiętać, że nie ma kosmetyków w pełni wodoodpornych. Dlatego koniecznością jest ponowna aplikacja kremu po kąpieli i wytarciu ręcznikiem.
Składy przeciwsłonecznych produktów dziecięcych są także tworzone w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii czy podrażnień. Bardzo często dodaje się do nich substancje łagodzące, takie jak np. panthenol.
Kosmetyki do zadań specjalnych
Oddzielną kategorię stanowią kosmetyki, po rodzice sięgają w specjalnych okolicznościach lub po wystąpieniu konkretnych problemów. Przykładem mogą być produkty pod pieluszkę lub zasypki. Te pierwsze, w formie kremów i maści mają głównie za zadanie chronić skórę przed odparzeniami, które mogłyby się pojawić w wyniku drobnych otarć.
Natomiast zasypki mają za zadanie absorbować wilgoć i osuszać skórę w miejscach wrażliwych. Dzięki temu również zmniejszamy ryzyko powstawania odparzeń. Zaleca się używanie zasypek po kąpieli oraz po każdej zmianie pieluszki. Poza tym, często zawierają one także składniki nawilżające i łagodzące, które koją podrażnioną skórę.
Kolejny problem to plątanie się dziecięcych włosów. Jeśli czuprynka dziecka ma takie tendencje, warto stosować specjalne spraye ułatwiające rozczesywanie. Substancje zawarte w tego typu produktach wygładzają włosy, dzięki temu stają się one gładkie i nie plączą się.
– Warto skorzystać z dostępnych w sklepach produktów dla najmłodszym. Dzięki odpowiednio dobranym kosmetykom nie tylko zapewnimy dziecku komfort, ale też złagodzimy lub zapobiegniemy problemom skórnym. Pamiętajmy, że zdrowa i zadbana skóra nie tylko chroni przed drobnoustrojami, ale także m.in. prawidłowo przeprowadza proces termoregulacji – podsumowuje Magdalena Meller.