1. Domowe preparaty wybielające uszkadzają zęby
– To, jak produkty wybielające wpływają na kondycję zębów, zależne jest od ich składników aktywnych. Obecnie stosuje się komponenty, które pozwalają w pełni bezpiecznie rozjaśnić uśmiech, np. dwutlenek chloru. Substancja ta wchodzi w reakcję z przebarwieniami, utlenia je, skutkiem czego ulegają rozpuszczeniu, bez jakiejkolwiek szkody dla zębów – podkreśla ekspertka marki Rapid White.
2. Stosowanie produktów wybielających dłużej niż zalecono, skutkuje mocniejszym efektem
Często złudnie kierujemy się podejściem, że przedłużenie aplikacji danego preparatu może przynieść jeszcze silniejszy rezultat jego działania. Nic bardziej mylnego. Produkty do użytku domowego, zanim pojawią się w sprzedaży, przechodzą szereg testów pod okiem specjalistów, którzy opracowują zalecenia do stosowania. Należy się nimi kierować, także w przypadku preparatów wybielających zęby – w przeciwnym razie możemy doprowadzić do nadwrażliwości zębów lub uszkodzenia szkliwa.
3. Przebarwieniom nazębnym nie da się zapobiec
– Plamy nazębne powstają na skutek kontaktu z barwiącymi substancjami, m.in. dymem tytoniowym, kawą, herbatą (szczególnie z czystka i pokrzywy). Aby pigmenty nie osadzały się na powierzchni zębów, warto po spożyciu pokarmu lub wypiciu napoju jak najszybciej zadbać o podstawową higienę jamy ustnej, choć w przypadku cytrusów zaleca się mycie zębów dopiero po 30 minutach. Istnieją także dedykowane produkty, które pomagają zapobiegać tworzeniu się przebarwień – mówi Anna Drobkiewicz.
4. Soda oczyszczona skutecznie usuwa przebarwienia
Metoda z wykorzystaniem sody działa na zasadzie ścierania. Jej drobinki mogą uszkodzić szkliwo, prowadząc do skutku odwrotnego od zamierzonego – zęby stają się jeszcze bardziej podatne na przebarwienia. Soda osłabia kondycję zębów, przyczyniając się do rozwoju próchnicy. Składnik ten nie wykazuje również żadnych właściwości chemicznych, które mogłyby pozytywnie oddziaływać na kolor zębów.