StoryEditor
Twarz
31.03.2017 00:00

Dlaczego naturalne oznacza również skuteczne? Siła działania ekstraktów roślinnych

Naturalne składniki są bezpieczniejsze dla organizmu i lepiej przyswajalne niż syntetyczne – tak coraz częściej uważają konsumenci. Przemysł kosmetyczny korzysta więc w pełni z dobrodziejstw natury przy tworzeniu nowości. 

Przemysł kosmetyczny ma bardzo duże możliwości wykorzystania różnorodnych składników aktywnych, zarówno syntetycznych, otrzymywanych biotechnologicznie, jak i naturalnych, w walce z procesem starzenia się skóry. Niektóre substancje otrzymywane syntetycznie mają swoje odpowiedniki w naturze, jak np. konserwanty zaaprobowane przez Ecocert: Sodium Dehydroacetate, Dehydroacetic Acid czy kwas askorbinowy (Ascorbic Acid) znany jako witamina C. Są również składniki zarezerwowane tylko dla produkcji biotechnologicznej lub syntezy chemicznej, których nie znajdziemy w roślinach, takie jak: niskocząsteczkowe peptydy, nanometale (nanozłoto czy nanosrebro), polimery o działaniu napinającym skórę, kwas hialuronowy czy kolagen. 

Na fali zdrowia
Od kilku lat obserwuje się duże zainteresowanie ekologicznymi produktami kosmetycznymi zawierającymi organiczne i naturalne ekstrakty o działaniu nawilżającym, łagodzącym, antyoksydacyjnym, regulującym wydzielanie sebum, uszczelniającym naczynia włosowate skóry, a także przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Na rozwój tego trendu wpływ ma niewątpliwie obawa przed stosowaniem składników syntetycznych, przywiązywanie większej wagi do zdrowia i dobrego samopoczucia oraz przekonanie, że naturalne składniki są bezpieczniejsze dla organizmu i lepiej przyswajalne niż syntetyczne. Jednocześnie konsumenci poszukują kosmetyków o wielokierunkowym działaniu, które będą odpowiedzią na konkretne problemy skórne. 

Przewidywalne efekty
W te potrzeby idealnie wpisują się ekstrakty roślinne, będące bogatym źródłem substancji biologicznie czynnych, takich jak: węglowodany, tłuszcze, białka, aminokwasy, enzymy, saponiny, kumaryny, olejki eteryczne, balsamy i żywice, garbniki, flawonoidy, składniki mineralne i witaminy. Odpowiednia zawartość procentowa oraz proporcje wymienionych substancji decydują o skuteczności działania danego ekstraktu na skórę. Jeśli natomiast zależy nam na niwelowaniu konkretnego problemu skórnego, jak np. rozszerzone naczynka lub przyspieszenie gojenia się blizn, warto wybrać kosmetyk zawierający ekstrakt standaryzowany na daną substancję, np. polisacharydy z ekstraktu z aloesu wykazujące działanie łagodzące, azjatykozyd lub madekasozyd z wąkroty azjatyckiej o właściwościach przeciwzapalnych i pobudzających syntezę kolagenu, sylimaryna z ostropestu plamistego poprawiająca mikrocyrkulację czy polifenole z zielonej herbaty o działaniu anti-aging. Standaryzacja oznacza, że ekstrakt zawiera ściśle określoną ilość danej substancji o konkretnym działaniu na skórę. Dzięki temu efekt jego działania jest przewidywalny i zamierzony. 

Szerokie działanie ochronne
W przypadku działania anti-aging szczególne znaczenie mają antyoksydanty zawarte w ekstraktach roślinnych, do których należą bioflawonoidy. Chronią one przed stresem oksydacyjnym, zmiatając wolne rodniki przyczyniające się do uszkadzania błon komórkowych oraz DNA i białek wchodzących w skład enzymów. Wolne rodniki niszczą także lipidy naskórka oraz kolagen i elastynę, powodując utratę elastyczności i powstawanie zmarszczek. Przykładem ekstraktu bogatego w antyoksydanty, polisacharydy, a także żelazo i cynk jest opuncja figowa. Ekstrakt wykazuje również działanie ochronne przed niekorzystnymi czynnikami środowiska takimi jak promieniowanie UV, wysoka i niska temperatura oraz mikrourazy. Dodatkowo ekstrakty roślinne oraz niektóre oleje wykazują niewielką zdolność absorpcji promieniowania UV. Co prawda działanie to jest znacznie słabsze niż działanie filtrów chemicznych lub fizycznych, jednak użyte w kosmetyku razem z filtrami UV wzmacniają ich działanie (są boosterami). 

Naturalny naprawdę czy tylko z nazwy?
Efektywność działania ekstraktu na skórę zależy również od miejsca i sposobu uprawy rośliny, z której jest otrzymywany. Ekstrakty pochodzące z monitorowanych upraw ekologicznych oraz przetwarzane w sposób fizyczny są zgodne z wymaganiami Ecocertu i spełniają wysokie wymagania jakościowe. Warto zwrócić uwagę na oznaczenie pochodzenia użytych ekstraktów oraz ich zawartość procentową w produkcie. Wybierając kosmetyk zawierający ponad 95 proc. składników pochodzenia naturalnego oraz minimum 10 proc. składników organicznych z plantacji monitorowanych, zyskujemy pewność, że spełnił najwyższe wymagania jednostki certyfikującej, jaką jest Ecocert, dla kosmetyku naturalnego i organicznego, a widniejąca na etykiecie nazwa „organiczny” czy „naturalny” nie jest tylko chwytem marketingowym. 

Monika Krzyżostan, główny technolog, laboratorium kosmetyczne Ava 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Twarz
03.03.2025 19:43
Modelka Sylwia Butor – twarzą najnowszego serum Garnier z witaminą C
Pierwsza moja myśl po tym jak dowiedziałam się o współpracy z Garnier to flashback do sytuacji sprzed kilkunastu już lat, kiedy to twarzą Garnier była Anna Przybylska – mówi Sylwia Butor, nowa twarz markiGarnier Skincare

Do serii Garnier Vitamin C, która oferuje kompleksową pielęgnację z witaminą C, właśnie dołączyła nowa, ulepszona odsłona jednego z kosmetyków – Garnier Vitamin C+, serum na przebarwienia. Ambasadorką została Sylwia Butor – modelka i influencerka.

Jako twarz nowego Garnier Vitamin C+ serum na przebarwienia Sylwia będzie miała okazję prezentować, jakie efekty pozwoliła jej uzyskać udoskonalona formuła.

Sylwia Butor przekonała już do siebie setki tysięcy osób, które obserwują ją w mediach społecznościowych. Modelka na swoich kanałach sporo uwagi poświęca tematyce beauty. Za jej urodowymi wskazówkami stoi ogromne doświadczenie: Sylwia bazuje bowiem nie tylko na własnych testach, ale również współpracy z cenionymi wizażystami i wizażystkami w życiu zawodowym. Dzięki wiedzy i praktyce jest w stanie polecać obserwującym najlepsze rozwiązania, które udało jej się odkryć, a piękna cera, lśniące włosy czy dopracowany makijaż tylko potwierdzają, że jest osobą, której w tym temacie warto zaufać, jak mało komu.

Sylwia Butor to inspirująca kobieta, która nieprzypadkowo jest nazywana polską it-girl. Jej autentyczność przyciągnęła setki tysięcy osób w mediach społecznościowych, a urodowe wybory chwalą nie tylko obserwatorki, ale również redaktorki z cenionych magazynów. Wniosła zupełnie nową jakość, która doskonale współgra z tym, co stoi za naszym nowym Garnier Vitamin C+ serum na przebarwienia. Chcemy, żeby z naszą pomocą można było pielęgnować zarówno cerę, jak i naturalność, dokładnie tak, jak robi to Sylwia Butor – wyjaśnia Karolina Szczepanowska, Advocacy Brand Manager Garnier Skincare HUB Poland & Baltics.

Współpraca marki Garnier z Sylwią Butor właśnie w kontekście nowego serum z witaminą C nie jest przypadkowa. Skóra modelki to na co dzień jej wizytówka, a działanie serum skupia się na dwóch ważnych obszarach i przynosi szybki efekt. Potwierdzona klinicznie skuteczność wskazuje na konkretne przedziały czasowe, podczas których można zaobserwować zmiany (pierwsze efekty są widoczne już po kilku dniach). Do tego witamina C jako antyoksydant działa przeciwstarzeniowo w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć. 

Czytaj też: Witamina C potrzebna jest skórze szczególnie zimą

Efekty, które uzyskała Sylwia, można zobaczyć w kampanii z jej udziałem.

Seria Garnier Vitamin C jest istotna dla marki, a pochodzące z niej serum to światowy bestseller. Jego nowa wersja z przełomową formułą, zawierającą opatentowany składnik, Melasyl, który jest rezultatem 18 lat badań i stanowi dowód na to, że marka nie stoi w miejscu i nieustannie dba, żeby dostarczać swoim klientom najlepsze produkty – komentuje Zuzanna Radys, Brand Manager Garnier Skincare HUB Poland & Baltics. Jak dodaje, wybór Sylwii Butor na ambasadorkę tego kosmetyku nie jest przypadkowy: modelka także stale się rozwija i inspiruje do tego innych. Jest autentyczna i pewna siebie, a piękna cera, o którą teraz dba także z pomocą serum Garnier Vitamin C+, tylko to potęguje 

Pierwsza moja myśl po tym jak dowiedziałam się o współpracy z Garnier to flashback do sytuacji sprzed kilkunastu już lat, kiedy to twarzą Garnier była Anna Przybylska. Pamiętam jak dziś tę współpracę, podczas której Ania zmieniła kolor włosów na blond. Byłam pod wrażeniem tej metamorfozy i obserwowałam to bacznie jako fanka jej urody. Miałam wtedy około 18 lat, kończyłam szkołę. KOMPLETNIE nic (nawet moje marzenia) nie zapowiadały tego, że kiedyś to ja dostanę taka propozycję – podsumowała współpracę z Garnier Sylwia Butor.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
24.02.2025 19:44
Gillian Anderson – nową globalną ambasadorką L’Oréal Paris
56-letnia Gillian Anderson będzie twarzą najnowszej kampanii kosmetyków z linii Age PerfectCass Bird dla L‘Oréal Paris

Koncern L’Oréal Paris podjął współpracę z aktorką, pisarką i aktywistką Gillian Anderson. 56-letnia gwiazda, pamiętna agentka Scully z serialu “Z Archiwum X”, będzie twarzą najnowszej kampanii kosmetyków z linii Age Perfect.

Kobiety są niezwykłe: wyjątkowe, złożone, błyskotliwe, piękne wewnętrznie i zewnętrznie, w każdym wieku. Jednak otaczająca je narracja i starzenie się niezwykle rzadko, o ile w ogóle, to odzwierciedla – podkreśla Gillian Anderson. – L’Oréal Paris od dziesięcioleci wspiera kobiety w każdym wieku, jestem podekscytowana tym, że ​​mogę do tego dołączyć, ponieważ marka inspiruje kobiety do wyzwolenia się ze stereotypów i postawienia siebie w centrum własnych historii – wyjaśnia aktorka.

Kampania Age Perfect, do której sesję w Paryżu wykonał amerykański artysta Cass Bird, podkreśla celebrowanie pełni życia. 

L‘Oréal Paris uzasadnia zaangażowanie Anderson jej postawą, która “głęboko rezonuje” z podstawowymi wartościami marki, takimi jak wspieranie i wzmacnianie roli kobiet, zrównoważony rozwój oraz inkluzywność.

Jesteśmy zaszczyceni, że możemy powitać Gillian Anderson w L’Oréal Paris. Nie tylko jest ona prawdziwą ikoną z trwającą od kilkudziesięciu lat karierą w filmie i w teatrze, ale również podziela ona misję L’Oréal Paris, aby umożliwić kobietom cieszenie się własnym pięknem niezależnie od wieku – komentuje Delphine Viguier-Hovasse, globalna prezes L’Oréal Paris. 

Urodzona w Chicago, wychowana w Londynie i Michigan, Anderson zyskała największą sławę jako agentka Dana Scully w serialu “Z Archiwum X”. Media przypominają, że rola ta zainspirowała wiele kobiet do podjęcia kariery w medycynie i nauce, a zjawisko to stało się znane jako “efekt Scully”. 

Aktorka zagrała wiele silnych, niezależnych postaci kobiecych – w ostatnich latach mogliśmy ją oglądać w takich serialach jak “Sex education” czy “The Crown”, gdzie mistrzowsko wcieliła się w postać byłej premier Wielkiej Brytanii – Margaret Thatcher.

Anderson działa ponadto jako feministka i orędowniczka praw kobiet, wspierając wiele kobiecych organizacji. Jest również współautorką książki “We: A Manifesto for Women Everywhere” i autorką podcastu What Do I Know?!

Czytaj też: 

Supermodelka Paulina Porizkova po 30 latach powraca do współpracy z Estée Lauder

56-letnia Kelly Rutherford zachwyca naturalną urodą w kampanii Caudalie

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
03. kwiecień 2025 22:24