Okolica oczu, ze względu na swoją anatomię i bliskie sąsiedztwo worka spojówkowego oraz gałki ocznej, jest miejscem bardzo delikatnym i skłonnym do podrażnień. Skóra wokół oczu ma zaledwie pół milimetra grubości. To aż cztery razy mniej niż na pozostałych obszarach twarzy! Z tego powodu prześwitują przez nią naczynia krwionośne, dając niekiedy efekt zasinienia. Okolica dolnej powieki jest prawie całkowicie pozbawiona podściółki tłuszczowej, gruczołów łojowych i potowych, niewiele jest tam też włókien kolagenowych i elastynowych. To wszystko sprawia, że w tym miejscu szybciej widać oznaki starzenia się. Tu również często zbiera się limfa, mówimy wówczas, że mamy do czynienia z workami pod oczami.
Z pierwszej ręki, czyli ekspedientki donoszą, że …klientki często popadają w skrajności: jedne zbyt wcześnie sięgają po zbyt mocne, liftingujące i napinające preparaty, inne, pomimo dojrzałego wieku, uważają, że są zbyt młode na kremy przeciwzmarszczkowe.
No właśnie, co polecać siedemdziesięcioletniej klientce, która jeszcze kilka lat temu uważała, że jest za młoda na krem wypełniający zmarszczki? A co polecić klientce, która używała takiego kremu w wieku trzydziestu lat?
Każdy wiek skóry ma swoje potrzeby
Pod względem fizjologicznym skóra kobiety zaczyna się starzeć od około 30 roku życia. Niestety bardzo często pierwsze symptomy „dojrzałości” pojawiają się na skórze wcześniej, zwłaszcza jeśli bywa narażana na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych lub wewnętrznych (np. promienie UV, dym papierosowy, niewystarczającą ilość snu, stres, wielogodzinna praca przy komputerze i in.).
20+
Skóra jest gładka, jędrna i elastyczna. Jedyny problem to podrażnienia wynikające z przemęczenia oczu i niedostatecznego nawilżenia.
Polecaj: Np. delikatne i lekkie kremy nawilżające (latem również hydrożele) o działaniu łagodzącym.
Szukaj w składzie: Naturalnych składników i wyciągów roślinnych np. z rumianku, świetlika, nagietka, chabra, bławatka, owsa oraz kwasu hialuronowego i alantoiny.
30+
Zazwyczaj skóra nadal jest jędrna, ale zaczynają się zaznaczać pierwsze zmarszczki mimiczne, tzw. kurze łapki. Po umyciu skóra wyraźnie „ściąga się” i mrowi, dając sygnał, że potrzebuje nawilżenia i natłuszczenia. Po nieprzespanej nocy mogą doskwierać sińce i worki pod oczami.
Polecaj: Na dzień np. kremy przeciwzmarszczkowe o działaniu zapobiegającym procesom starzenia, głęboko nawilżające, chroniące przed utratą wilgoci, poprawiające mikrokrążenie i rozświetlające. Na noc kremy odżywcze, regenerujące i wygładzające istniejące zmarszczki.
Szukaj w składzie: Np. kwasu hialuronowego oraz substancji stymulujących jego wytwarzanie, antyoksydantów, peptydów, witamin.
40+
Zmarszczki mimiczne są wyraźnie zaznaczone, pojawiają się również zmarszczki wynikające ze zmiany układu włókien, spowodowanej stopniowym zanikaniem żelopodobnej substancji wypełniającej ich przestrzenie. To ogranicza m.in. wiązanie wody, a jednocześnie doprowadza do zmniejszenia elastyczności skóry. Spada również wytwarzanie łoju przez skórę, co wpływa negatywnie na poziom jej natłuszczenia oraz ochronę przed parowaniem wody. Skóra wokół oczu staje się wyraźnie przesuszona i napięta.
Polecaj: Np. kremy regenerujące i pobudzające odbudowę struktur skóry, o działaniu wypełniającym i wygładzającym zmarszczki.
Szukaj w składzie: Np. peptydów, kolagenu, elastyny, substancji liftingujących.
50+
Następuje dalsze „sieciowanie kolagenu”, co w praktyce oznacza, że staje się on bardziej sztywny i kruchy. Włókna elastynowe zbijają się w bryłki, co daje efekt znacznej utraty elastyczności i pogłębienia istniejących zmarszczek. Zostaje zaburzona równowaga wodno-tłuszczowa skóry, co sprawia, że staje się ona sucha i wyjątkowo wrażliwa na działanie czynników drażniących.
Polecaj: Bogate w lipidy kremy rekonstruujące i zagęszczające struktury skóry, liftingujące i wygładzające kontur oka.
Szukaj w składzie: Np. peptydów, wypełniaczy, substancji skutecznie i trwale natłuszczających (np. masło shea, awokado, skwalan), ceramidów i substancji nawilżających, czyli NMF (natural moisturizing factor).
60+
Zaczyna ubywać też tkanki tłuszczowej podskórnej, co objawia się pojawianiem głębokich zmarszczek, tzw. bruzd. Układ naczyniowy ulega osłabieniu, częściej mogą się pojawiać worki i sińce pod oczami.
oraz
70+
Powyższe zmiany postępują i pogłębiają istniejące ślady upływającego czasu.
Polecaj: Np. kremy liftingujące, ujędrniające i napinające o jednoczesnym działaniu natłuszczającym, eliminujące worki i sińce pod oczami, skutecznie natłuszczające i łagodzące stan wrażliwej skóry wokół oczu.
Szukaj w składzie: Np. substancji pobudzających adipocyty (komórki tłuszczowe), hesperydyny usuwającej cienie i worki pod oczami, natłuszczających olejów roślinnych.
Inny krem na dzień, inny krem na noc?
Nie ma takiej konieczności. Jeśli krem w pełni zaspokaja potrzeby skóry, tzn. nie jest zbyt tłusty na dzień, np. pod makijaż, a po nocy okolica oczu jest gładka, nawilżona i wypoczęta, można bazować na jednym kosmetyku.
Jeśli natomiast na dzień lubimy lżejsze konsystencje, a na noc przeciwnie, lubimy „czuć krem”, można zainwestować w dwa produkty. Jednorazowo większy wydatek, ale summa summarum wychodzi na jedno, ponieważ dwa kremy wystarczają na dwa razy dłużej.
Inną kwestią są potrzeby skóry i tak zwana chronobiologia – jeśli chcemy się nimi kierować, powinnyśmy koniecznie dobrać dwa rodzaje kremów pod oczy.
Kremy pod oczy na dzień
Mięśnie okalające oczy wykonują ogromną pracę – w ciągu dnia kurczą się około 10 tys. razy! Idealny krem na dzień powinien więc długotrwale nawilżać oraz wzmacniać białka podporowe skóry, aby zapobiegać powstawaniu i pogłębianiu się zmarszczek. W ciągu dnia skóra jest również narażona na wiele niekorzystnych czynników zewnętrznych generujących reakcje z udziałem wolnych rodników (tj. promienie UV, zanieczyszczenie środowiska, dym papierosowy i in.), suche powietrze, czynniki atmosferyczne. Dlatego też kremy na dzień powinny zawierać antyoksydanty neutralizujące wolne rodniki oraz: filtry UV, substancje lipidowe wiążące wodę i zapobiegające TEWL (przeznaskórkowej utracie wody) w skórze. W miarę upływu godzin w ciągu dnia zmarszczki stają się bardziej widoczne, co wynika z przemęczenia organizmu. Istotnym składnikiem będą więc peptydy o działaniu wypełniającym zmarszczki i liftingującym skórę. I ostatnia rzecz – po nocy często mamy opuchnięte powieki, co jest spowodowane zastojem płynów ustrojowych – dobrze, aby krem na dzień zawierał substancje pobudzające mikrokrążenie i usuwające nadmiar wody.
Nocą skóra jest nastawiona na regenerację oraz naprawę uszkodzeń, warto więc wzmacniać ten proces, stosując kremy wspomagające funkcje naprawcze. W czasie snu zwiększa się też przepuszczalność skóry oraz przepływ krwi w naczyniach skórnych, a więc składniki odżywcze i budulcowe, witaminy oraz inne cenne substancje czynne mają ułatwiony transport w głąb skóry. Kremy nocne powinny zawierać też substancje pobudzające metabolizm skóry, dzięki którym toksyny będą szybciej usuwane, co sprawi, że rano skóra będzie świeża i wypoczęta.
Pielęgnacja okolicy oczu to zarówno troska o skórę wokół oczu, jak i o same oczy: aby były zdrowe, wypoczęte, niezaczerwienione i błyszczące, a okalające je rzęsy – gęste i lśniące. Ale to już temat na kolejny artykuł.
Beata Maciej
TAK
dla codziennego demakijażu
dla preparatów przeznaczonych do demakijażu oczu
dla systematycznego stosowania odpowiednio dobranych kremów pod oczy
dla okularów słonecznych
NIE
dla spania w makijażu i soczewkach
dla rozciągania delikatnej skóry wokół oczu
dla nakładania kremów przeznaczonych do twarzy na powieki i pod oczy
dla kremów pod oczy o zbyt słabym lub zbyt silnym działaniu