Zaledwie pół milimetra grubości ma skóra wokół oczu. Jest cztery razy cieńsza niż na policzkach, często mówi się, że jest cieniutka jak bibułka. To wyjątkowo delikatny obszar na twarzy, który wymaga też wyjątkowo delikatnej pielęgnacji. Wokół oczu znajduje się bardzo mało gruczołów łojowych, skóra jest płytko unaczyniona, słabo krąży tu krew i limfa (zastoje limfy to tzw. worki pod oczami). Jest wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych i ciągle poddawana bodźcom – mrużymy oczy, zaciskamy, śmiejemy się, płaczemy, trzemy oczy, a przede wszystkim mrugamy – średnio 10 tys. razy dziennie. Ślad pozostaje w postaci zmarszczek mimicznych.
Co jest szczególnie istotne przy wybieraniu kremów pod oczy? Skóra w tym miejscu jest słabo nawilżona, wrażliwa i podatna na alergie (nagromadzenie komórek odpowiedzialnych za reakcje uczuleniowe). Dlatego najlepiej do pielęgnacji skóry wokół oczu wybierać specjalistyczne preparaty, przebadane, o dobrym składzie.
Skórze wokół oczu służą też domowe rytuały – okłady z herbaty, świetlika lekarskiego, rumianku, chabru – działają kojąco i przeciwobrzękowo. Bardzo korzystne działanie mają delikatne masaże, w tym zimnymi kulami, stąd bywają kremy do oczu w opakowaniach zakończonych specjalnymi głowicami. Wzmacniająco na brwi i rzęsy działa kuracja z oleju rycynowego z dodatkiem witaminy A lub E. Podrażnieniom spojówek zapobiega zakraplanie soli fizjologicznej.
Substancje czynne najczęściej spotykane w preparatach do pielęgnacji skóry wokół oczu
Algi – działają nawilżająco, kojąco, odżywczo, znoszą obrzęki, są źródłem witamin i składników mineralnych
Kofeina – pobudza krążenie, zapobiega zastojom limfy
Aloes – koi, nawilża
ASCIII – aktywuje syntezę kolagenu
Ceramidy – odnawiają warstwę rogową naskórka, nawilżają
Ginko biloba – uelastycznia naczynia krwionośne
Oczar wirginijski – likwiduje przekrwienia, reguluje krążenie, odświeża
Proteiny mleczne – odżywiają, nawilżają, zwiększają elastyczność
Masłosz – zmiękcza, chroni przed słońcem, działa przeciwzapalnie
Świetlik lekarski – łagodzi podrażnienia i stany zapalne