Co myślą o dermokosmetykach konsumenci? Najczęściej uważają, że są lepsze od kosmetyków, że są poddawane większej ilości badań i testów oraz mają działanie lecznicze. Wrażenie to potęguje fakt, że naturalnym miejscem sprzedaży dermokosmetyków są apteki, a także to, że są polecane przez lekarzy dematologów po różnych zabiegach kosmetologicznych.
Według prawa kosmetycznego nie ma jednak odrębnej kategorii dermokosmetyków, a informacje o ich rzekomo większym bezpieczeństwie oraz leczniczym działaniu to mity.
Na portalu kosmopedia.org, który powstał, by tłumaczyć konsumentom zawiłości prawa kosmetycznego oraz w przystępny sposób opisywać składy i działanie kosmetyków znajdujemy informacje o tym, czy i jakie różnice występują pomiędzy dermokosmetkami a kosmetykami.
Przede wszystkim, według prawa, nie ma odrębnej kategorii takiej, jak dermokosmetyki, więc należy je traktować jak pozostałe kosmetyki. Dermokosmetyki nie są lekami ani wyrobami medycznymi, nie mają działania leczniczego.
Pod względem bezpieczeństwa wszystkie kosmetyki muszą spełniać takie same normy, nie ma produktów bardziej i mniej bezpiecznych.
Dermokosmetyki zdobyły swoją nazwę dzięki ich przeznaczeniu. Są skierowane głównie do osób mających skórę problemową (np. bardzo wrażliwą, atopową, naczynkową, trądzikową) i zawierają składniki aktywne ukierunkowane na dany problem z cerą.
– Do dermokosmetyków często dodaje się korzystnie działające na problemy skórne substancje takie jak natłuszczające emolienty, nawilżające humektanty lub składniki działające przeciwtrądzikowo i łagodzące podrażnienia. Najczęściej są one oszczędniej potraktowane składnikami zapachowymi ze względu na potencjalne działanie drażniące tych substancji oraz pozbawione barwników, dla lepszej ich tolerancji. Dermokosmetyki najczęściej są przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej lub problematycznej.
Osoby z cerą wrażliwą lub z tendencją do uczuleń najczęściej sięgają po produkty pielęgnacyjne o prostym składzie, nawilżają, natłuszczają i chronią skórę, a jednocześnie minimalizują występowanie lub nasilanie problemów skórnych. I takie działanie często wykazują dermokosmetyki (na przykład emolienty). Nie zmienia to jednak faktu, że nie są one wyrobem medycznym ani lekiem – czytamy na stronie kosmopedia.org