Gdy zbliża się moment miesiączki, skóra robi się bardziej tłusta. Powodem są zmiany hormonalne. Zwiększenie stężenia progresteronu w organizmie wpływa na większą produkcję sebum, przez co (najczęściej) na brodzie i strefie T mogą pojawić się wypryski.
Warto wiedzieć, że jeżeli skóra ma genetyczne uwarunkowana do przetłuszczania się, jest mieszana/tłusta to ryzyko pojawiania się stanów zapalnych jest większe. W okresie podwyższonego poziomu progesteronu, który wpływa na zwiększoną produkcję sebum, pojawia się także większe prawdopodobieństwo wyprysków. U posiadaczek skóry suchej, z zaburzoną barierą hydrolipidową większe działanie mają estrogeny, które pomagają równoważyć progesteron – szanse na pojawienie się stanu zapalnego są znacznie mniejsze.
Tak czy inaczej w większości przypadków można ustawić rutynę pielęgnacyjną tak, aby cykliczne zmiany hormonalne nie pogorszały stanu skóry. Ważne jest jednak, aby umieć się „wsłuchać” w potrzeby skóry i bacznie ją obserwować, nie tylko podczas samej miesiączki, ale również w czasie pozostałych faz miesiąca.
Skórę należy pielęgnować delikatnie, pamiętając o nawilżaniu oraz łagodnym, ale skutecznym myciu twarzy po całym dniu i dokładnym zmywaniu makijażu. Tu najlepiej sprawdzi się stosowanie więcej niż jednego produktu, np. płynu dwufazowego do demakijażu i emulsji myjącej. Pozwoli to na dokładne zmycie makijażu. Warto tez zrezygnować z wacików, a preparaty nakładać na dłonie i myć twarzy niczym żelem.
Następnie krokiem jest pielęgnacja. Jeżeli skóra nie lubi ciężkich konsystencji, warto zwrócić uwagę na płynne sera oraz lekkie kremy. Jednak przy skórze z tendencjami do wyprysków, przetłuszczającej się, samo nawilżenie i odbudowa warstwy hydrolipidowej może nie wystarczyć. W takim przypadku konieczne jest stosowanie produktów ze składnikami, które będą działały korzystnie na zmniejszenie produkcji sebum. Wciąż jednak trzeba pamiętać o balansie pomiędzy składnikami regulującymi, a nawilżającymi.
Przy problemie z nadmierną produkcją sebum świetnie sprawdzają się kosmetyki z kwasem migdałowym i kwasem szikimowym, które działają również na mikrobiom, czyli bakterie i grzyby obecne na skórze. Natomiast osoby z wypryskami tzw. „podskórnymi”, czyli te, które na skórze pokazują się jako różowe punkty i bardzo długo dojrzewają, powinny spróbować retinolu, który działa na gruczoł łojowy wewnątrz i zmniejsza produkcję sebum.
Zarówno w przypadku kwasów jak i retinolu, warto zacząć stosować je np. tydzień przed planową miesiączką, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko pojawienia się „nieprzyjaciół”. Tu znów warto pamiętać o równowadze między substancjami aktywnymi, a nawilżającymi i odbudowującymi. Po serum regenerującym warto nałożyć krem okluzyjny jako „kołderkę” w celu zamknięcia pielęgnacji.
Jeśli, pomimo działań prewencyjnych, w trakcie miesiączki pojawiają się wypryski na różnych obszarach twarzy, warto zadziałać na nie punktowo serum z kwasem migdałowym.