Działanie kremu na trądzik
Cera trądzikowa potrzebuje specjalnego traktowania. Istotne znaczenie w leczeniu, jak i profilaktyce niedoskonałości ma regularne przeprowadzanie zabiegów oczyszczania i tonizowania, które złuszczają martwy naskórek, odblokowują pory i optymalizują pH na powierzchni skóry. Ważne jest też odpowiednie nawilżanie. Ze względu jednak na wyjątkowe potrzeby skóry trądzikowej kosmetyki pielęgnacyjne nie mogą być przypadkowe. Powinny zawierać składniki o właściwościach antybakteryjnych, przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych. Dzięki temu ich stosowanie będzie sprzyjać optymalizacji produkcji sebum, które czopuje pory, ograniczeniu kolonizacji bakterii odpowiedzialnych za powstawanie ropnych wykwitów, a także łagodzeniu podrażnień powstałych w efekcie kumulacji wszystkich powyższych czynników.
W tym celu zaleca się wypróbowanie dermokosmetyków ze strony https://www.cetaphil.pl/linie-produktowe/pro-itch-control. Oprócz tego, że wyciszają zaczerwienienia i stany zapalne, pomagają w odnowie komórkowej skóry za sprawą zdolności nawilżających, odżywczych i wzmacniających. Co więcej, kuracja z zastosowaniem dermokosmetyków przyspiesza gojenie powstałych ran, dzięki czemu rokowania co do powstawania blizn potrądzikowych są bardziej pomyślne, a także zmniejsza się widoczność już istniejących przebarwień i śladów.
Składniki dobrego kremu na trądzik
Aby uzyskać zadowalające efekty kuracji przeciwtrądzikowej z zastosowaniem kremu, należy przede wszystkim zwracać baczną uwagę na skład produktu. Od rodzaju, kompozycji i stężenia substancji w nim zawartych zależy bowiem skuteczność kosmetyku. Jednym z istotnych składników na problemy tego typu jest cynk.
Charakteryzuje go działanie oczyszczające, przeciwzapalne i ściągające. Bierze udział w regulacji produkcji sebum, a także sprzyja gojeniu się powstałych ran. Cynk spowalnia bowiem aktywność lipaz bakteryjnych, które biorą udział w metabolizowaniu nagromadzonego sebum, dzięki czemu zmniejsza się ilość zalegających na skórze substancji drażniących, zapychających pory i odpowiedzialnych za powstawanie stanów zapalnych.
Ważna jest także gliceryna i pantenol. Wiążą one cząstki wody w głębokich warstwach naskórka, pozostawiając go nawilżonym i natłuszczonym. Niemałe znaczenie w dobrych kremach na trądzik ma też obecność soli disodowej kwasu wersenowego. Odpowiada on m.in. za ograniczenie procesów oksydacyjnych i wspiera działanie innych związków zawartych w kremie, poprawiając efektywność ich działania. Dobrze jest ponadto zwrócić uwagę na m.in. geraniol (związek chemiczny z grupy alkoholi terpenowych posiadający właściwości antydrobnoustrojowe i przeciwzapalne), benzoesan sodu (konserwant znany jako E211 o możliwościach hamujących rozwój i namnażanie bakterii, pleśni i drożdży) czy też PEG-75 (lanolin zdolny do zmiękczania wody i poprawiający aplikacyjne właściwości kosmetyku).