Ceramidy są naturalną substancją lipidową, która występuje w naszej barierze hydrolipidowej. Razem z cholesterolem i kwasami tłuszczowymi są trzonem cementu międzykomórkowego oraz budulcem skóry – pomagają w jej nawilżeniu oraz dbają o zdrowy i promienny wygląd. Natomiast niedobór ceramidów, choleresterolu i kwasów tłuszczowych może prowadzić do problemów skóry, takich jak: wysuszenie, uwrażliwienie zaczerwienienie czy trądzik.
Jeśli zaburzone jest działanie bariery hydrolipidowej skóry, to najprawdopodobniej problemem jest niedobór ceramidów. Wato wtedy dostarczyć je w kosmetykach. Dzięki temu zatrzymujemy wodę i chronimy skórę przed szkodliwym wpływem środowiskowym.
Zagadniernia dotyczace ceramidów poruszyły w swoim filmie na YouTube Urodomaniaczki by Hebe.
Ceramidy - kiedy stosować?
Po kosmetyki z ceramidami warto sięgnąć, gdy skóra jest przesuszona – odczuwalnie napięta lub na jej powierzchni pojawiają się suche skórki. Świetnie sprawdzą się też przy kuracjach dermatologicznych, których celem jest leczenie niedoskonałości, co z reguły wiąże się z wysuszeniem skóry. Ceramidy skuteczne zastosowanie będą mieć także podczas kuracji kwasami złuszczającymi, tymi wykonywanymi w profesjonalnych gabinetach, jak i w domowym zaciszu.
Na wakacyjny wyjazd fajnie jest zabrać maskę z ceramidami, która znakomicie sprawdzi się jako produkt doraźny w przypadku zbyt długiej ekspozycji na słońce lub niekorzystnego działania soli morskiej. Na reszcie ciała sprawdzi się balsam z ceramidami, który nie tylko złagodzi dolegliwości, ale i pomoże ujędrnić skórę.
Jak szybko działają ceramdy?
Do odbudowy bariery hydrolipidowej można wykorzystać kosmetyki zawierające niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Jednak jeśli dodamy do nich produkty z ceramidami w składzie, możemy liczyć na dużo szybszy efekt i poprawę kondycji skóry w tempie ekspresowym. Nawet odpowiednio nawilżona cera dostrzeże korzyści ze stosowania tych substancji, a w przypadku pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej to absolutne must have.
Jakie są rodzaje ceramidów?
Wyróżniamy aż 12 typów ceramidów, które w kosmetykach oznaczane są najczęściej numerkami lub literami. Czego więc szukać na sklepowych półkach? Agnieszka, ekspertka z kanału Urodomaniaczki by Hebe mówi, że najczęściej w składach kosmetyków umieszczane są ceramidy z oznaczeniem 3, 6, 9 lub AP, EOP. Warto wiedzieć, że ceramidy są podawane w tabeli składów praktycznie na samym końcu – to właśnie tam ich szukajmy i nie przejmujmy się ich niską zawartością procentową. To i tak wystarczy do osiągniecia oczekiwanych efektów.
Czy ceramidy nawilżają?
Ceramidy same w sobie nie mają właściwości nawilżających, mogą jednak hamować odparowywanie wody ze skóry. Warto wiedzieć, że jeżeli pomimo odbudowy bariery nadal odczuwalne jest napięcie skóry i jest ona matowa lub nawet poszarzała, będzie to oznaczać, że w pielęgnacji brakuje składników stricte nawilżających i trzeba je natychmiast wprowadzić do codziennych rytuałów. Dobrze funkcjonująca bariera, czyli szczelny mur hydrolipidowy naskórka powoduje, że woda nie ucieka ze skóry. Staje się wiec ona prawidłowo nawilżona, ale tylko wtedy, gdy zadbamy o dostarczenie jej składników nawilżających.
Ceramidy na trądzik?
Ceramidy nie leczą trądziku, choć faktycznie po użyciu ceramidów widać wyraźną różnicę w kondycji cery trądzikowej. Wynika to jednak z poprawy jej nawilżenia, bo produkty zwalczające trądzik zwykle mocno wysuszają. Ceramidy na takiej cerze mają okazję się „wykazać”, odżywiając zmęczoną skórę. Uszczelniając barierę hydrolipidową, ceramidy przyczyniają się też do przywrócenie normalnej produkcji sebum, a co za tym odzie do ograniczenia pojawiających się na skórze stanów zapalnych.
Z czym łączyć ceramidy?
Ceramidy można łączyć praktycznie ze wszystkimi innymi składnikami kosmetyków. Szczególnie dobrze sprawdzą się jako uzupełnienie pielęgnacji z retinolem, kwasami AHA i BHA.