Booster to innowacyjny kosmetyk, który uzupełnia codzienną pielęgnację skóry. Jego nazwa została zaczerpnięta z angielskiego słowa „boost”, które oznacza doładowanie, wzmocnienie i odnosi się do aktywnych składników zawartych w boosterach. Ich zadaniem jest wzmacnianie warstwy rogowej skóry, czyli tej części, która ma za zadanie chronić skórę przed ingerencją z zewnątrz – odparowywaniem wody, wolnymi rodnikami, mikroorganizmami, różnymi zanieczyszczeniami czy innymi czynnikami zewnętrznymi wywołującymi podrażnienia.
Booster to nie serum
Niektóre z firm kosmetycznych uznają boostery za rodzaj serum, inne zaś rozdzielają te dwie kategorie produktów. To drugie podejście wydaje się bardziej właściwe. Serum jest produktem pomagającym w walce z określonymi problemami skórnymi, takimi jak przebarwienia, pękające naczynka, wiotkość, zmarszczki. Natomiast boostery wzmacniają zewnętrzną warstwę skóry, tworząc na niej ochronną powłokę, a także przygotowują ją do kolejnych etapów pielęgnacji.
Skin boostery są przygotowane z wysoce aktywnych składników dopasowanych do pielęgnacji skóry o różnych potrzebach. W ich skład najczęściej wchodzą: aminokwasy, peptydy, ceramidy, kwas hialuronowy, roślinne komórki macierzyste, kolagen, witaminy oraz składniki mineralne. Stężenie poszczególnych składników aktywnych często bywa dużo wyższe niż w serum.
Boostery mogą mieć różne formuły i konsystencje. Na rynku kosmetycznym dostępne są nie tylko boostery do twarzy, ale i do włosów, ciała, a także do rzęs i brwi. Mogą być żelowe, wodniste, kremowo-żelowe. Dużym ich atutem jest łatwa rozprowadzalność, szybka wchłanialność oraz lekkość i niewyczuwalność produktu na skórze czy włosach.
Boostery dopasowujemy do rodzaju skóry lub włosów oraz efektów, jakie chcemy osiągnąć. Przy wyborze boostera do codziennej pielęgnacji należy zwrócić uwagę na wrażliwość cery i jej reakcje alergiczne. Podobnie z boosterami stosowanymi na włosy – trzeba sprawdzić, jak reaguje na nie skóra głowy.
Bez względu na wiek czy stan skóry
Pielęgnację zawsze warto wzbogacić o stosowanie boosterów. Ten dodatkowy element codziennego rytuału zadecyduje o tym, jak skóra będzie wyglądać za kilka lub też kilkanaście lat. Wzmacnianie bariery ochronnej, którą jest warstwa rogowa naskórka, zabezpiecza przed wnikaniem niebezpiecznych, niepożądanych substancji. Nawyk prawidłowego dbania o skórę wdrożony już w wieku nastoletnim wpłynie na utrzymanie zdrowej i promienistej cery na długie lata. Wraz z wiekiem warstwa rogowa skóry staje się coraz słabsza, a co za tym idzie, ulega pogorszeniu, dlatego istotne jest używanie produktów o działaniu ochronnym i wzmacniającym, czyli wspomnianych boosterów, bez względu na wiek czy stan skóry.
Samodzielnie lub jako dodatek
Boostery są kosmetykami przeznaczonymi do codziennego użytku, zarówno rano, jak i wieczorem. Można je stosować samodzielnie (wspomagają działanie pozostałych używanych kosmetyków) lub mieszając je z innym produktem, np. serum czy kremem (stymulują przenikanie składników do głębszych warstw skóry).
W celu prawidłowej aplikacji boostera powinno się zapoznać z zaleceniami producenta. Zasadą jest jednak to, że kosmetyk należy nakładać na uprzednio dobrze przygotowaną skórę. Tak rano, jak i wieczorem twarz powinna być oczyszczona, delikatnie osuszona, a następnie stonizowana. Na tak przygotowaną skórę możemy kolejno aplikować krem pod oczy, booster, serum i krem.
Paulina Salata, dyplomowana kosmetolog, specjalistka w zakresie substancji aktywnych w kosmetykach oraz ich oddziaływania na pielęgnację różnych rodzajów skóry. Pracuje w Gabinetach Bioodnowy hotelu Manor House SPA.