Balsam do ciała – jeden z najpowszechniejszych kosmetyków. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego życia. W zależności od wariantu ujędrnia skórę, wygładza, nadaje blask, chroni przed promieniami UV, wyrównuje koloryt, ale przede wszystkim nawilża skórę i zabezpiecza przed przesuszeniem. Zadaniem balsamu jest ochrona i regeneracja płaszcza hydrolipidowego skóry, czyli jego naturalnej warstwy ochronnej, która ulega uszkodzeniu pod wpływem zewnętrznych czynników, m.in. chlorowanej wody, przesuszonego powietrza czy stałego kontaktu z ubraniami.
Nawilżanie i masaż
Skóra naturalnie się starzeje, wiotczeje, traci jędrność. Pod wpływem zmian hormonalnych staje się coraz bardziej sucha. Przejściowo dzieje się tak często w czasie ciąży, a jest powszechnym zjawiskiem w okresie menopauzy. Starsze osoby najczęściej mają cienką i suchą skórę. Nie da się zatrzymać procesu starzenia się, ale nawilżanie i natłuszczanie skóry pozwala dłużej zachować ją w dobrej kondycji. Bardzo dobrze robi jej też masaż towarzyszący nakładaniu balsamu.
Kosmetyk całoroczny
Od balsamów do ciała kobiety – bo to one głównie je stosują – oczekują przede wszystkim pielęgnacyjnego działania. Balsamy (kremy, lotiony) mają nawilżać, koić i regenerować skórę. Dla wielu osób ważny jest też zapach, który balsamy pozostawiają na ciele. Najlepiej, jeśli nie jest on zbyt intensywny i nadaje tylko delikatną nutę, która nie dominuje nad używanymi perfumami. Podobnie jak perfumy balsam często zmieniamy – w zależności od pory roku. Latem wybieramy balsamy o lżejszej konsystencji, nawilżające, chłodzące, chroniące przed słońcem, z błyszczącymi drobinkami, koloryzujące, o świeżych, owocowych zapachach. Zimą częściej stosujemy balsamy o gęstej konsystencji, natłuszczające, regenerujące skórę, o cięższych, otulających zapachach.
Balsam idealny
Czego użytkowniczki balsamów nie lubią? Przede wszystkim lepkiej skóry. Nie chcą też długo czekać, aż kosmetyk się wchłonie. W tym kierunku szły w ostatnich latach innowacje producentów, stąd wzięły się wariacje w postaci balsamów pod prysznic, które miały skrócić do minimum proces ich nakładania. Bo idealnego balsamu powinno się używać bezproblemowo.
Naturalna ochrona
Dziś motorem napędowym kategorii balsamów, jak wielu innych segmentów na rynku kosmetycznym, jest zwrot ku naturze. Na półki trafiają kosmetyki pielęgnacyjne do ciała z naturalnymi ekstraktami, wyciągami z roślin, przeznaczone do skór różnego typu. Rośnie zainteresowanie produktami wegańskimi, przyjaznymi dla środowiska, w biodegradowalnych opakowaniach. Swój moment – choć są jeszcze niszą – mają też balsamy w kostce, zupełnie pozbawione plastikowych opakowań, rozpuszczające się na skórze pod wpływem temperatury.