StoryEditor
Włosy
09.03.2021 00:00

Zadbaj o włosy po zimie. Praktyczne wskazówki, jak poprawić ich kondycję

Noszenie czapki, mróz i wiatr sprzyjają pogorszeniu ich kondycj i wyglądu. Włosy stają się przesuszone i matowe, a ich końce rozdwajają się. To znak, że najwyższy czas zadbać o ich regenerację. Jeśli chcesz, aby twoje włosy odzyskały na wiosnę naturalny blask, skorzystaj ze wskazówek Bianki Juhász, ekspertki Nu Skin.

Sezon zimowy mógł być dla twoich włosów niezbyt łaskawy. Osłabione i zniszczone włosy mogą wykazywać tendencję do puszenia i wyglądają mniej atrakcyjnie, przez co ciężko ujarzmić fryzurę. W efekcie zamiast olśniewać, zachęcają do ponownego założenia czapki. Co odpowiada za taki efekt?

Na pogorszenie kondycji włosów jesienią oraz zimą wpływają uszkodzenia mechaniczne, a także niskie temperatury i suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Do ich osłabienia może także przyczynić się niewłaściwa pielęgnacja, jak na przykład nieodpowiedni dobór preparatów pielęgnacyjnych czy zbyt duża ilość stosowanych produktów – tłumaczy Bianka Juhász, Product Specialist w firmie Nu Skin.

Krok 1: Oczyszczanie skóry głowy i suszenie

Po pierwsze oczyszczamy włosy i skórę głowy z wszelkich zanieczyszczeń i nadmiaru środków do stylizacji. Jest to niezbędna czynność, by przygotować fryzurę do właściwego odżywienia po zimie. Taki zabieg ułatwi składnikom aktywnym, zawartym w środkach do pielęgnacji, wniknięcie głęboko do wnętrza włosa.

Oczyszczanie skóry głowy oraz włosów jest kluczowe, ponieważ usunięcie zanieczyszczeń, jak na przykład nadmiaru sebum czy środków do stylizacji  pozwala przygotować fryzurę do fazy odżywiania. Dzięki odpowiedniemu oczyszczaniu ułatwimy dodatkowo wnikanie składników odżywczych w głąb włosa. Ważne jest przy tym dopasowanie środków do rodzaju włosów oraz ich potrzeb - zauważa Bianka Juhász.

Dobrym rozwiązaniem będzie szampon, który pielęgnuje cienkie, zmęczone i starzejące się włosy. Udowodniono, że szampon chroni włosy przed utratą koloru i oddziaływaniem wysokiej temperatury , a równocześnie zmniejsza ich łamliwość. Jeśli zaś jesteś bardzo zabiegana i szukasz produktu, który łączy w sobie cechy szamponu i odżywki, wypróbuj np. etnobotaniczny szampon z lekką odżywką, który delikatnie oczyszcza i nawilża, sprawiając, że włosy lśnią blaskiem. Od wielu pokoleń Polinezyjczycy wyciskają nektar z bulwiastego kwiatu ava puhi bezpośrednio na włosy, aby je oczyścić i odżywić - dodaje ekspertka Nu Skin.

Krok 2: Podcinanie końcówek

Dzięki dostępnym na rynku profesjonalnym preparatom do mycia i pielęgnacji większość zabiegów możemy wykonać w domu. Rozdwojone końcówki i matowy efekt to jednak znak, że wizyta u fryzjera to konieczność. Podcięcie włosów pozwoli zahamować proces ich łamania. W dodatku przystrzyżone włosy zawsze wyglądają na bardziej zdrowe i sprężyste. Dzięki skróceniu ich nawet o kilka centymetrów będą nieco lżejsze, a proces odbudowy krótszy.

Krok 3: Regeneracja włosów

Przesuszone po zimie włosy warto poddać regeneracji, która naprawi ubytki w ich strukturze. W tym celu warto dopasować odpowiednią odżywkę, która będzie dostosowana do potrzeb i rodzaju fryzury. W odpowiedzi powstały odżywki, które dostarczają składników odżywczych, jednocześnie ich nie obciążając. Niektóre są dedykowane do włosów grubych i o wysokiej porowatości. Ich specjalna receptura o niskim pH pomaga uszczelnić zewnętrzną powłokę włosa. Ponadto nawilżają, a dzięki np. zawartości ekstraktu z mydlnicy lekarskiej pomagają włosom odnowić ich zewnętrzną warstwę, sprawiając, że stają się miękkie i gładkie. Dla włosów suchych i pozbawionych blasku dobrym rozwiązaniem będzie specjalnie przeznaczona dla nich odżywka, która nada im miękkość i uwydatni połysk. Warto stosować te preparaty przynajmniej 2-3 razy w tygodniu dla uzyskania optymalnych efektów, nakładając na końcówki.

Krok 4: Przygotowanie włosów do lata

Słońce i plaża – o tym marzy po zimie wiele z nas. Choć z utęsknieniem wyczekujemy pierwszych oznak wiosny i lata to pamiętajmy, że niekoniecznie ciepłe pory roku są bardziej łaskawe dla naszych włosów. Dlatego, aby bezpiecznie wejść w sezon wakacyjny, warto już teraz zadbać o odpowiednie nawilżenie i odżywienie włosów.

- W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie maska, która wygładza, scala i wzmacnia powłokę włosa dzięki zawartości składnika domykającego łuski włosa, dzięki czemu stają się one gładkie, błyszczące i łatwe do ułożenia. Dla uzyskania optymalnego efektu należy niewielką ilość maski wmasować we włosy, pozostawić na 10 minut i obficie spłukać wodą – wyjaśnia Bianka Juhász.

Jeśli zaś włosy są mocno zniszczone, warto sięgnąć po serum do włosów. Dzięki niemu dostarczysz skórze głowy i nasadzie włosów niezbędne składniki odżywcze, aby uzyskać efekt odżywienia oraz większą objętość. Nietłusta formuła serum bez spłukiwania wzmacnia skórę głowy każdego dnia, pomagając cienkim, zmęczonym i starzejącym się włosom zachować większą objętość i zdrowszy wygląd – dodaje ekspertka.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Włosy
02.01.2025 07:40
Pielęgnacja włosów – trendy i innowacje produktowe 2025
Od lat silnym trendem jest dążenie do posiadania gładkich, lśniących włosów, a poszukiwanie środków nadających błysku włosom wzrasta z roku na rok.fot. shutterstock

Jakie będą najważniejsze trendy w pielęgnacji włosów w 2025 roku? Konsumenci będą poszukiwać w drogeriach nowoczesnych, a jednocześnie dostępnych cenowo produktów, które pozwolą uporać się z największymi problemami z włosami: brakiem połysku, łupieżem oraz ich nadmiernym wypadaniem.

Na półkach drogerii pojawia się coraz więcej marek, oferujących kolejne produkty do pielęgnacji włosów. Rynek produktów, przeznaczonych do włosów o różnych potrzebach, rozwija się niezwykle dynamicznie, napędzany rozwojem nauki i wciąż nowymi trendami na Instagramie i Tiktoku. 

Zauważalnie rośnie popyt na produkty, mające przeciwdziałać wypadaniu oraz przerzedzaniu się włosów. Co istotne, problem ten dotyczy nie tylko mężczyzn, ale coraz częściej również kobiet. Zjawisko to staje się coraz częstsze, a związane jest z towarzyszącym nam stresem. Nowe środki będą mieć wpływ nie tylko na pielęgnację, ale – jeśli okażą się skuteczne – również na zdrowie fizyczne i psychiczne osób, dotkniętym tym coraz powszechniejszym problemem.

Innowacje w walce z łupieżem 

Jak opisuje portal allure.com, duże zmiany czekają nas w tym roku w dziedzinie środków przeciwłupieżowych. Dzięki ulepszonym formułom, pięknym zapachom i mniej “aptecznym” opakowaniom półki drogerii już niedługo zapełnią się kosmetykami antyłupieżowymi nowej generacji. 

Dostępne obecnie w drogeriach i aptekach produkty, których zadaniem jest walka z tym problemem, działają mocno przesuszająco na skórę głowy. Składniki aktywne zawarte w tych szamponach (siarczek selenu, pirytionian cynku i smoła węglowa) odpowiadają za charakterystyczny zapach, pozbawiają też włosy naturalnego natłuszczenia.

W ostatnim czasie w tej kategorii zaszły już znaczące zmiany, jeśli chodzi o formuły – do produktów przeciwłupieżowych wprowadzano np. antybakteryjny kwas oleanolowy i przeciwzapalną apigeninę. Jednak te najnowocześniejsze produkty mają na razie kilkukrotnie wyższe ceny, niż popularne szampony przeciwłupieżowe, dostępne w drogeriach.

W 2025 roku spodziewane jest wejście na rynek kolejnych nowoczesnych produktów do pielęgnacji włosów, ale już w bardziej przystępnych dla przeciętnego klienta cenach. 

Wśród marek drogeryjnych zauważalny jest również trend w kierunku opracowywania produktów, które nie tylko zwalczają łupież, ale jednocześnie odżywiają włosy – takie formuły wprowadziły niedawno m.in. Vichy i CeraVe.  Na przykład nowy szampon przeciwłupieżowy CeraVe o działaniu nawilżającym zawiera 1 proc. pirytionianu cynku, a także ceramidy i kwas hialuronowy, które mają pomóc utrzymać barierę wilgoci skórze głowy i nawilżyć włosy. 

Czytaj też: Kosmetyki do włosów – jedna z najciekawszych kategorii na rynku. Napędzają ją włosomaniaczki i nowości wprowadzane przez marki

Peptydy trendują na Tiktoku

Peptydy, które są coraz popularniejsze w pielęgnacji skóry, ostatnio są też coraz chętniej używane przez producentów produktów do pielęgnacji włosów. 

Peptydy pomagają wzmocnić skórę głowy tak, aby była ona lepszym środowiskiem do rozwoju mocnych mieszków włosowych. Mogą one również zmniejszać stany zapalne, wywołane nadmiarem hormonów lub podrażnieniami, które są jednymi z czynników powodujących wypadanie włosów.

image
Wśród marek drogeryjnych zauważalny jest również trend w kierunku opracowywania produktów, które nie tylko zwalczają łupież, ale jednocześnie odżywiają włosy
fot. shutterstock

Mycie włosów, ale na sucho

W związku z wycofywaniem z rynku suchych szamponów w formie aerozoli (w ramach walki ze zmianami klimatycznymi), coraz powszechniejsze stają się inne formuły produktów do odświeżania włosów bez mycia.

Marki kosmetyczne wprowadzają na rynek nowe formy suchych szamponów – w formie pudrów, balsamów i kremów. Wiele premier będzie miało miejsce w nadchodzących miesiącach.

Lśniące włosy zawsze na topie

Od lat silnym trendem jest dążenie do posiadania gładkich, lśniących włosów, a poszukiwanie środków nadających błysku włosom wzrasta z roku na rok. Posty na TikToku o rutynowych zabiegach, nadających włosom połysku, miały w listopadzie średnio 419 tys. wyświetleń tygodniowo (to wzrost wyszukiwań o blisko 170 proc. rok do roku). 

Klienci chcą błyszczących włosów, a efektów oczekują od zabiegów w profesjonalnych salonach, jak również wciąż szukają środków (może to być odżywka, serum, wcierka bądź olejek), których mogą użyć w domowym zaciszu. Najlepiej, gdyby produkty te dawały natychmiastowe, widoczne rezultaty.

Czytaj też: Olejowanie włosów – trend pielęgnacyjny z Indii, który podbija świat

Walka o gęste włosy i życie bez stresu

Wypadanie lub przerzedzanie się włosów jest najczęściej wynikiem stresu. W ostatnich latach specjaliści obserwują nasilenie tego zjawiska, a dotyczy ono nie tylko mężczyzn, ale i kobiet.

Przewlekły stres może mocno zakłócać cykl wzrostu włosów, prowadząc do takich stanów, jak telogenowe wypadanie włosów, dotykające coraz więcej kobiet. Pomocne mogą okazać się tu zabiegi i leczenie z użyciem minoksydylu w gabinetach dermatologicznych. Coraz więcej produktów zawierających ten składnik będzie można znaleźć w 2025 roku w produktach na półkach drogerii czy aptek – np. w produktach Dove z serii Scalp + Hair Therapy Density Boost.

Specjaliści podkreślają, aby przed wyborem ścieżki leczenia porozmawiać najpierw z dermatologiem o przyczynach wypadania włosów. Obok stresu wpływ mogą mieć bowiem inne czynniki genetyczne lub problemy zdrowotne, dlatego zbadanie przyczyn jest niezbędne. 

Trzeba mieć też na uwadze, że jeżeli główną przyczyną problemu z włosami okazuje się stres, stosowane miejscowo serum najprawdopodobniej nie rozwiąże wszystkich problemów Konieczne jest tu wielotorowe podejście, począwszy od dbania o zdrowy tryb życia i dietę bogatą w składniki odżywcze, po zadbanie o zdrowie psychiczne i balans w życiu.

Czytaj też: Monika Frydrych, Luare: Brakowało mi polskiej marki, oferującej luksusową pielęgnację, świetne składniki i czyste składy

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Włosy
25.12.2024 13:37
Olejowanie włosów – trend pielęgnacyjny z Indii, który podbija świat
Llejowanie włosów stało się inspiracją dla wielu marek kosmetycznych, które wprowadzają na rynek produkty oparte na ajurwedyjskich recepturachfot. stock.adobe.com

Olejowanie włosów to znana od wieków technika pielęgnacyjna, wywodząca się z Indii, będąca fundamentem dbania o zdrowe i piękne włosy. W ostatnich latach ten rytuał zdobył popularność na całym świecie (również w Polsce), stając się inspiracją dla miłośników naturalnej pielęgnacji.

Dlaczego olejowanie włosów stało się tak cenione? i jakie są jego największe zalety?

W kulturze hinduskiej pielęgnacja włosów ma głębokie znaczenie symboliczne i praktyczne. Olejowanie włosów było nie tylko zabiegiem kosmetycznym, ale także elementem codziennego życia, związanym z tradycją Ajurwedy – starożytnego systemu medycyny indyjskiej. 

Hinduski rytuał olejowania włosów obejmował stosowanie naturalnych olejów, takich jak olej kokosowy, sezamowy czy amla, które miały za zadanie nie tylko odżywiać włosy, ale także relaksować. 

Masaż głowy z użyciem olejów poprawia krążenie krwi, wspiera zdrowy wzrost włosów i działa kojąco na zmysły.

Zalety olejowania włosów

Współczesny świat fryzjerstwa coraz chętniej sięga po naturalne metody pielęgnacji, a olejowanie włosów doskonale wpisuje się w ten trend, będąc skutecznym i bezpiecznym sposobem na poprawę kondycji. Olejowanie włosów zyskało uznanie dzięki swoim licznym zaletom, w tym:

  • intensywnemu nawilżeniu i regeneracji włosów, które często są przesuszone na skutek stylizacji i działania czynników zewnętrznych,
  • wzmocnieniu struktury włosa i redukcji ich łamliwości,
  • poprawie blasku i elastyczności włosów,
  • działaniu przeciwłupieżowemu i kojącym efektom na skórę głowy.

Oleje najczęściej stosowane w pielęgnacji

Dobór odpowiedniego oleju to klucz do sukcesu w pielęgnacji włosów. W hinduskiej tradycji najczęściej stosowane są oleje takie jak kokosowy, rycynowy, sezamowy, a także olej amla, który jest bogaty w witaminę C i antyoksydanty. Każdy z nich ma swoje unikalne właściwości

Olej kokosowy: jest doskonały dla włosów suchych i zniszczonych. Dzięki lekkiej konsystencji łatwo wnika w strukturę włosa, głęboko go nawilżając. 

Olej rycynowy: wspiera porost włosów i wzmacnia cebulki, co sprawia, że jest idealny dla osób borykających się z wypadaniem włosów. 

Sezamowy: często stosowany w Ajurwedzie, ma właściwości przeciwłupieżowe i działa kojąco na skórę głowy. 

Olej amla: jest ceniony za swoje działanie wzmacniające i nadające włosom piękny, zdrowy blask.

Jak wykonać olejowanie włosów?

Proces olejowania włosów jest prosty. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni olej, dostosowany do potrzeb włosów i skóry głowy. Olej można delikatnie podgrzać, aby zwiększyć jego wchłanialność, a następnie nałożyć na skórę głowy i całą długość włosów. Masaż głowy powinien być wykonany delikatnymi, kolistymi ruchami, co pobudzi krążenie krwi i ułatwi wchłanianie składników odżywczych. 

Po aplikacji oleju włosy najlepiej owinąć ciepłym ręcznikiem i pozostawić na co najmniej godzinę, a w przypadku intensywniejszego efektu – na całą noc.

Olejowanie jako globalny trend

Wraz z popularyzacją naturalnej pielęgnacji, olejowanie włosów stało się inspiracją dla wielu marek kosmetycznych, które wprowadzają na rynek produkty oparte na ajurwedyjskich recepturach. 

Szampony, maski i odżywki wzbogacone o oleje stały się bestsellerami, a liczne salony fryzjerskie oferują rytuały pielęgnacyjne inspirowane hinduskimi tradycjami. Social media, blogi i fora internetowe obfitują w historie osób, które dzięki regularnemu olejowaniu osiągnęły zdumiewające efekty, co tylko potwierdza skuteczność tej metody. (Źródło: L’Oréal Paris)

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. styczeń 2025 10:00