Potencjał rynku
Segment kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów, w tym linie specjalistyczne przeznaczone do włosów osłabionych, delikatnych i wypadających, rozwija się w ostatnich latach bardzo dynamicznie. Głównymi odbiorcami kosmetyków do pielęgnacji włosów są kobiety – to one używają więcej produktów, są bardzo otwarte na nowości. Coraz częściej poszukują nie tylko preparatów, które nadają włosom ładny wygląd i blask, ale także takich, które ograniczają ich wypadanie i wyraźnie poprawiają ich kondycję.
Kiedy zaczyna się problem
Wypadanie włosów, np. w okresie jesiennym, to fizjologiczna norma. Zwykle tracimy 50 włosów dziennie, jesienią nawet do stu. W miejsce utraconego włosa pojawia się natychmiast nowy w fazie anagenowej. Niekiedy jednak sezonowa tendencja przeradza się w długotrwały problem. O nadmiernym wypadaniu włosów mówimy, gdy dochodzi do utraty więcej niż stu włosów dziennie, a stan ten utrzymuje się przez co najmniej kilka tygodni. Może być on konsekwencją przemęczenia, chronicznego stresu, niewłaściwej diety, nerwic lub przebytych chorób, takich jak cukrzyca, nad- i niedoczynność tarczycy, łuszczyca, grzybica. Nasilone wypadanie włosów u kobiet pojawia się także po porodzie lub w okresie menopauzy. Może także następować w związku z przyjmowaniem leków, wśród których szczególnie szkodliwe działanie mają cytostatyki, retinoidy, beta-blokery i leki przeciwzakrzepowe.
Kobiety czy mężczyźni?
Szacuje się, że zjawisko nadmiernej utraty włosów dotyka ponad 30 proc. mężczyzn po 30. i ponad 60 proc. po 50. roku życia. W przypadku kobiet odsetek ten jest mniejszy. Mimo to kobiety wszelkie objawy osłabienia kondycji włosów traktują bardzo poważnie, z czym wiąże się duża popularność produktów wzmacniających kondycję włosów i zapobiegających ich utracie.
Co wpływa na decyzje konsumentów?
Tak jak w innych kategoriach kosmetycznych również w przypadku produktów wzmacniających włosy i zapobiegających ich wypadaniu duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji zakupowych ma opinia znajomych, którzy zmagają się z podobnym problemem i polecają dany produkt. Ważna jest również rekomendacja doradcy w drogerii lub w aptece, gdzie preparaty są dostępne.
Dla kogo?
Kosmetyki stymulujące wzrost włosów są skierowane głównie do osób mających problem z ich nadmiernym wypadaniem. Jednak mogą być stosowane również w celu wzmocnienia cebulek podczas zapuszczania włosów lub po to, by poprawić ich gęstość. Działają wielokierunkowo – zawierają kompleks substancji aktywnych, które mają równocześnie zapobiegać wypadaniu włosów, stymulować ich wzrost oraz dbać o ich kondycję. Za działanie stymulujące mieszki włosowe w przypadku linii Long4Lashes odpowiada kompleks tetraxidilum składający się z pochodnej aminexilu, prowitaminy B5 oraz biotyny. Zawarte w produktach oleje arganowy i ze słodkich migdałów, mocznik, alantoina oraz betaina odpowiadają natomiast za tzw. efekt beauty, czyli pielęgnują włosy i skórę głowy.
Jak stosować?
W celu uzyskania jak najlepszych efektów zaleca się stosowanie pełnej serii pielęgnacyjnej. Składniki aktywne zawarte w kosmetykach zostały tak dobrane, by działać synergicznie. Pełny program pielęgnacyjny składa się z serum, które aplikujemy na skórę głowy dwa razy dziennie, oraz szamponu i odżywki do codziennego mycia i pielęgnacji. Serum zawiera największą koncentrację substancji aktywnych. Działa na poziomie mieszków włosowych, wzmacniając je poprzez pobudzenie mikrokrążenia skórnego. Zwiększenie dopływu krwi idzie w parze ze zwiększeniem ilości dostarczanych wraz z nią substancji odżywczych i mineralnych. Szampon i odżywka, oprócz działania stymulującego wzrost włosów, wpływają także na ich kondycję.
Kiedy możesz liczyć na większy popyt?
Sprzedaż tych kosmetyków nie należy do sezonowych, jednak zazwyczaj początek wiosny i początek jesieni są okresami związanymi ze wzmożoną utratą włosów, dlatego warto wtedy szczególnie zwrócić uwagę na wyróżnienie i promocję produktów z tej kategorii.
Jak eksponować na półce?
Produkty wzmacniające włosy i przeciwdziałające ich wypadaniu powinny być eksponowane razem, w strefie pielęgnacji włosów. Warto wydzielić je wizualnie tak, by klient, który ma konkretny problem i poszukuje preparatów działających nie tylko pielęgnacyjnie, mógł je łatwo odnaleźć.
Czego szukać w składzie kosmetyków na wypadanie włosów?
Na liście najpopularniejszych składników, które pojawiają się w kosmetykach zapobiegających wypadaniu włosów, są ceramidy, ekstrakt z korzenia żeń-szenia, proteiny pszenicy, karnityna, kofeina. Jednak coraz częściej do receptur trafiają wyspecjalizowane i zaawansowane technologicznie substancje o silniejszym działaniu. Przykładem może być kompleks tetraxidilum zastosowany w linii kosmetyków Long4Lashes. W jego składzie znajdziemy pochodną aminexilu – vividine – o udowodnionym działaniu hamującym utratę włosów, jak również biotynę i prowitaminę B5.
Vividine zwiększa dopływ krwi do mieszków włosowych, zapewniając skórze głowy składniki odżywcze, które zapobiegają dalszej utracie i przerzedzeniu włosów. Dzięki właściwościom silnie odżywiającym mieszki włosowe substancja nie dopuszcza do ich kurczenia się, co umożliwia wydłużenie fazy wzrostu włosa oraz przyspiesza przejście do fazy aktywnego wzrostu.
Magdalena Lipińska, brand manager Long4Lashes