Aby skóra twarzy była napięta i wyglądała zdrowo, należy nie tylko dobrze dopasować kosmetyki, ale również odpowiednio je aplikować. Podobnie jest z dbaniem o skórę głowy i włosy. Fryzjerka Magdalena Ceglecka-Koc wskazuje, które zabiegi inspirowane trychologią warto wprowadzić na stałe podczas pielęgnacji w domu.
Masaż skóry głowy
Od czego zacząć walkę o dobrą kondycję skóry głowy i zdrowe włosy? Od masażu.
– To pierwszy krok do pobudzenia mikrokrążenia, co pozytywnie wpływa na pracę mieszków włosowych i wspomaga porost – zaznacza trycholog Magdalena Ceglecka-Koc, ambasadorka marki Olivia Garden.
W jaki sposób wykonywać masaż skalpu? Przede wszystkim należy wykonywać go opuszkami palców, nie paznokciami. Kolejna ważna kwestia dotyczy dokładnego dotarcia do skóry głowy, aby nie wykonywać masażu „przez włosy”. Czas trwania zabiegu to najczęściej 2-3 minuty, a dokładna znajomość swoich potrzeb może pomóc dostosować odpowiedni ucisk. Idealnym momentem na masaż jest druga aplikacja szamponu, tzw. czyste mycie – praca palców to małe koliste ruchy na każdym kolejnym obszarze skóry głowy.
Znaczenie ma także wybór odpowiednich akcesoriów.
– Postawmy na szczotki przeznaczone właśnie do stymulacji skóry głowy, np. zakończone kuleczkami, które podczas czesania zapewniają przyjemny masaż skóry głowy. Zwiększają krążenie krwi, stymulują wzrost włosów i zapobiegają ich wypadaniu – radzi fryzjerka.
Peelingowanie
Stosowanie peelingów ma olbrzymie znaczenia dla dobrego funkcjonowania mikrobiomu skóry głowy. Oczyszczony i odżywiony skalp stwarza idealne warunki do tego, aby włosy rosły grubsze, mocniejsze i bardziej błyszczące.
– Scruby i peelingi potrafią usuwać zanieczyszczenia znacznie skuteczniej niż szampony. Ich podstawowym zadaniem jest złuszczenie nadmiaru martwego naskórka oraz innych zanieczyszczeń znajdujących się na głowie. Prawidłowo oczyszczona skóra głowy to również bardzo czyste, nieoblepione niczym włosy – podkreśla Magdalena Ceglecka-Koc.
Dodaje, ze tak oczyszczona skóra głowy zapewnia, że włosy w trakcie suszenia są „lekkie” i bardzo mocno odbijają od nasady. Zapewnia to łatwiejszą stylizację i pozwala zwiększyć odstępy między myciami.
Delikatne rozczesywanie włosów
Szczotkowanie samej skóry głowy służy przede wszystkim pobudzeniu mikrokrążenia. Czesanie całej długości włosów może przyczynić się do równomiernej dystrybucji sebum, czyli naturalnej mieszanki lipidów produkowanych przez gruczoły na skalpie. Pojawia się więc pytania: jak prawidłowo czesać włosy?
Należy unikać gwałtownych, agresywnych ruchów. Może to skutkować mechanicznym uszkodzeniem struktury włosa. Lepiej postawić na delikatne czesanie, które rozpoczynamy od samych końców, przesuwając się systemem drabinkowym coraz wyżej.
Trycholog poleca szczotki z włosia z dzika o szeroko rozstawionych ząbkach. Dzięki nim włosy stają się błyszczące, zdrowe i nie puszą się. Warto także zainteresować się akcesoriami wykorzystującymi technologię jonową, która zmniejsza elektrostatyczność włosów i chroni je. Ekspertka podpowiada też, by podczas wyboru właściwej szczotki kierować się indywidualnymi potrzebami skóry głowy oraz strukturą i porowatością włosów.