Tłuste włosy – jakie kosmetyki stosować?
Przetłuszczanie się włosów to problem estetyczny, ale nie tylko. Może też wynikać z zaburzeń hormonalnych lub mieć podłoże genetyczne. Niezależnie od przyczyn, znaczenie ma także odpowiedni dobór kosmetyków, dbanie o włosy i skórę głowy. Warto pamiętać, że wyciągi z niektórych roślin redukują wydzielanie sebum i łagodzą stany zapalne skóry.
Mamy różne zwyczaje jeśli chodzi o mycie włosów. Jedni robią to codziennie, inni – raz na kilka dni. Granicą jest to kiedy włosy wyglądają nieświeżo. A co jeśli dzieje się tak po kilku godzinach? Specjaliści zajmujący się kondycją włosów podkreślają, że nie powinno się tego bagatelizować i należy ustalić, dlaczego włosy tak szybko przetłuszczają się.
– Czasem przyczyna jest łatwa do rozwiązania, bo wynika choćby z niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy. Wówczas pomocna będzie wizyta u trychologa, który wykona trichoskopię, aby ocenić stan skóry głowy i włosów oraz dobierze odpowiednią do danego problemu terapię. Zdarza się jednak, że problem przetłuszczających się włosów jest powiązany z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu organizmu. W przypadku pań może być to na przykład efekt zbyt wysokiego stężenia testosteronu w organizmie czy problemów z tarczycą. Wymaga to wówczas konsultacji z endokrynologiem – mówi Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.
Trycholog podczas badania jest w stanie ocenić, czy np. nie mamy do czynienia z łojotokowym zapaleniem skóry. W razie potrzeby zarekomenduje również kontakt z lekarzem danej specjalizacji, jeśli zauważy inne, niepokojące sygnały mogące świadczyć o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu organizmu, które wpływają na przetłuszczanie się włosów.
Dlaczego włosy przetłuszczają się?
Wzmożona produkcja sebum, gdy gruczoły łojowe zbyt intensywnie pracują może skutkować podrażnieniem skóry głowy, jej świądem, jak również łupieżem.
Przyczyn nadmiernego przetłuszczania włosów jest wiele. Wśród najczęstszych są np. zaburzenia hormonalne i choroby tarczycy czy łojotokowe zapalenie skóry głowy. Sprzyja mu także nieprawidłowa dieta uboga w witaminy, jak również stres. Trzeba jednak pamiętać, że również zewnętrzne czynniki podrażniają skórę. Głowę mogą uwrażliwić i spowodować nadmierne wydzielanie sebum farby do włosów, ale także źle dobrane kosmetyki pielęgnacyjne. Drażniąco mogą działać silnie oczyszczające szampony, zawierające mocny detergent w składzie. Błędem w pielęgnacji jest również używanie zbyt dużej ilości produktu do mycia, obciążającego włosy i mycie ich za gorącą wodą.
Nie bez znaczenia są również czynniki środowiskowe, jak zanieczyszczenia w postaci kurzu czy smogu, które osadzają się na włosach, przyczyniając się do ich szybszego przetłuszczania się. – W skórze głowy znajdują się gruczoły łojowe wydzielające sebum odpowiedzialne za wytwarzanie warstwy hydrolipidowej odpowiedzialnej za utrzymanie prawidłowej hydratacji, czyli uwodnienia. Jeśli pod wpływem jakiś nieprawidłowości w organizmie, lub pod wpływem czynników zewnętrznych, gruczoły łojowe zaczynają produkować zbyt dużo sebum, wówczas włosy szybciej przetłuszczają się. W efekcie fryzura wygląda nieświeżo i nieestetycznie – mówi trycholog, Anna Mackojć.
Nadmierna aktywność gruczołów łojowych może mieć również podłoże genetyczne, co wówczas utrudnia uporanie się z problemem.
Co na przetłuszczające się włosy?
Jeśli podłożem przetłuszczania się włosów są czynniki hormonalne, należy zastosować terapię zaleconą przez lekarza. Jeśli natomiast widzimy, że skóra głowy i włosy przetłuszczają się okresowo lub sporadycznie, warto przyjrzeć się produktom, których używamy do pielęgnacji. Przetłuszczanie się włosów łagodzą wyciągi z niektórych roślin i warto szukać ich w składzie kosmetyków. Pomocne będą produkty zawierające pokrzywę, czarną rzepę, łopian. Na rynku pojawią się już także kosmetyki z probiotykami mającymi wpływ na prawidłowy mikrobiom skóry.
Pomocne będą peelingi skóry głowy, które usuwają zrogowaciały naskórek i grudki łojowe. Peeling powinien mieć prawidłowe pH (wskaźnik kwasowości produktu – w granicach od 3,0 do 5,5 pH. Dietę warto wzbogacić o produkty zawierające dużo żelaza i witaminy kluczowe dla włosów, jak A, D, E, K oraz witamin z grupy B, które będą pozytywnie wpływały na ich kondycję.