Szampon jest jednym z podstawowych i najczęściej używanych produktów kosmetycznych. Spełnia kluczowe zadanie w codziennej pielęgnacji włosów, gdyż usuwa zanieczyszczenia, pozostałości po kosmetykach stosowanych do stylizacji, kurz i nadmiar łoju. Jest podstawą pielęgnacji włosów, dzięki niemu oczyszczona skóra głowy lepiej „oddycha” i absorbuje składniki odżywcze na kolejnych etapach pielęgnacji.
Do włosów czy do skóry głowy?
Szampon należy przede wszystkim dopasować do rodzaju skóry głowy. – Dobierając preparat powinniśmy uważnie czytać jego skład i szukać w nim składników aktywnych, takich jak: witaminy, wyciągi i ekstrakty roślinne. Unikajmy kosmetyków przepełnionych różnymi rodzajami alkoholi, które w dłuższym okresie czasu mogą wpływać na przesuszanie skóry głowy czy też włosów – podpowiada Anna Mackojć, trycholog i biotechnolog z Instytutu Trychologii.
Gdy włosy się przetłuszczają
Należy zdać sobie sprawę, że przede wszystkim przetłuszcza się skóra głowy, a nie włosy. Jest to związane z nadprodukcją sebum przez gruczoły łojowe. Mimo że nadmiar łoju oblepia włosy u nasady, często końcówki pozostają suche, a nawet przesuszone. Zdarza się, że już po kilku godzinach od mycia, włosy wyglądają na nieświeże. W takim przypadku należy wybierać szampony, które przywrócą skórze naturalną równowagę wodno-lipidową. W ich składzie powinno się szukać składników hamujących aktywność gruczołów łojowych, takich jak: pokrzywa, czarna rzepa, olejek lawendowy.
Warto pamiętać, że przetłuszczanie się włosów może być związane ze stanem zapalnym skóry głowy i może prowadzić do wypadania włosów. Jeśli jest długotrwałe i się nasila, warto ten problem skonsultować z dermatologiem lub trychologiem.
Gdy są suche, zniszczone i delikatne
Na włosy delikatne i suche – a ma je większość Polek – zalecane są szampony, które będą działały natłuszczająco i odżywczo, ale również będą chronić cebulki. Warto wybierać szampony łagodnie oczyszczające, ale zarazem odżywiające skórę głowy. W składzie kosmetyków powinny się znaleźć np. lipidy i proteiny, zapobiegające utracie wody i zabezpieczające przed uszkodzeniami mechanicznymi. Włosy suche i zniszczone wymagają większej dawki środków pielęgnacyjnych, które będą zapobiegać rozchylaniu się łusek, będą regularnie je odżywiać i natłuszczać.
Gdy są siwe
Siwienie to naturalny proces. Coraz więcej osób decyduje się również nie ukrywać siwizny i nie farbuje włosów. Do ich pielęgnacji warto wybierać szampony, które pomogą zachować ich naturalny, srebrny kolor. Nie tylko będą je pielęgnować, ale także zapobiegną żółknięciu.
Gdy są z łupieżem
Do włosów z łupieżem zalecane są szampony o działaniu przeciwgrzybicznym, które pomagają w zapobieganiu rogowacenia się i złuszczania naskórka. W ich składzie powinny znaleźć się substancje działające kojąco i łagodząco na podrażnioną skórę głowy. Zadaniem takich szamponów jest zmniejszenie swędzenia, ale także wsparcie odbudowy struktury włosów i ograniczenie ich wypadania. W szamponach do włosów z łupieżem można szukać takich składników, jak np. aktywny cynk i selen, mentol, witamina E. Często do pojawienia się łupieżu przyczynia się, szczególnie u kobiet, nadużywanie produktów kosmetycznych do stylizacji włosów. Aby skuteczniej zwalczyć to schorzenie skóry głowy, z którym boryka się nawet 50% populacji, warto wybrać się do specjalisty, który zdiagnozuje typ łupieżu i dobierze najlepszą terapię. W ramach trichoskopii, nieinwazyjnego badania skóry głowy, cebulki włosa oraz struktury łodygi, specjalista przeprowadzi analizę jakości włosa oraz stopnia odżywienia. Dzięki badaniu zobaczy co dolega włosom, czego im brakuje i jakie działania warto podjąć, aby poprawić zarówno kondycję skóry głowy, jak i łodygi włosa.
– Codziennie stosowane produkty do pielęgnacji, takie jak m.in. szampon, mogą nam bardzo pomóc, ale nieprawidłowo dobrane także zaszkodzić – przestrzega Anna Mackojć, trycholog. – Wybór szamponu, tak jak każdego innego kosmetyku do pielęgnacji kosmyków, powinien odpowiadać potrzebom naszej skóry głowy i włosów. Dobierając optymalny szampon należy zwrócić uwagę na kilka aspektów m.in.: jaki detergent jest stosowany w preparacie, jakie jest pH preparatu, ale również na wiek naszej skóry – dodaje.