StoryEditor
Włosy
14.07.2018 00:00

Słońce we włosach - przyjaciel czy wróg?

Włosy, które wyglądają jak po morskiej kąpieli i pobycie na rajskiej plaży – lekko falowane, naturalnie rozjaśnione – to lubimy. Ale stanowczo nie podoba nam się, kiedy są spłowiałe, przesuszone i „sianowate”. Jak dbać o włosy latem, żeby zachowały zdrowy wygląd – podpowiada trycholog Elwira Maj.

Elwira Maj, trycholog, właścicielka Miraflores Studio w Łomiankach

Czy faktycznie pod wpływem słońca, temperatury, słonej wody włosy niszczą się i płowieją. Co im szkodzi najbardziej?

Tak, to, co daje nam wiele szczęścia na urlopie, jest utrapieniem dla włosów. Gorące powietrze, słona woda i słońce mogą działać na włosy degradująco. Przy długim przebywaniu na słońcu gorące powietrze odwadnia włosy, promienie UV powodują ich płowienie, sól działa na nie wysuszająco. Każdy z tych czynników z osobna osłabia włosy, a w połączeniu mogą stanowić silnie niszczącą mieszankę.

Jednak słońce lub słona woda wcale nie muszą niszczyć włosów. Jeśli występują w umiarze, mogą być pomocne w leczeniu wielu schorzeń skóry. Słońce powoduje wytwarzanie w skórze witaminy D, a ta wspiera układ immunologiczny skóry oraz wielu narządów wewnętrznych. Bywa pomocne przy leczeniu schorzeń na tle bakteryjnym, atopii, łuszczycy czy łupieżu. Sól morska zaś, poprzez swoje właściwości peelingujące, może być pomocna przy leczeniu atopowego zapalenia skóry. Na rynku są również dostępne kosmetyki do stylizacji z solą morską, które nadają włosom surferski look.

Należy równocześnie pamiętać, że niekontrolowane wystawianie skóry głowy na słońce może powodować świąd i wysypkę, podrażnienie lub poparzenie skóry, a co za tym idzie – nadmierne wypadanie włosów. Sól i słońce mogą być więc zarówno szkodliwe, jak i pomocne, w zależności od tego, czy korzystamy z nich umiejętnie i z umiarem.

Jak powinno się dbać o włosy latem? Jak je myć, odżywiać, pielęgnować i chronić?

Włosy suche i matowe, rozjaśniane, ale również te naturalnie kręcone, w lecie będą wymagały podwojenia wysiłków pielęgnacyjnych. Takie włosy z natury są odwodnione, sztywne i kruche. Gorące powietrze, chlorek sodu oraz promieniowanie UV dodatkowo je uszkadzają. Dlatego musimy je silnie nawilżać np. organicznymi szamponami, odżywkami i maskami utrzymującymi wilgoć we włosach. Nie należy ich mylić z kosmetykami regenerującymi, bo te mają inne właściwości.

Następnie należy włosy chronić przed utratą wody, zabezpieczając je np. sprayem z filtrem UV. Nie powinno się stosować syntetycznych masek oraz olejków, które mogą zawierać pochodne ropy naftowej, ponieważ z natury nie są wchłaniane przez włosy, a jedynie zewnętrznie je oblepiają. Do takich ciężkich i oblepionych włosów przylegają cząsteczki kurzu, piasku, powodując dalsze pogarszanie ich kondycji. Z naturalnych filtrów UV możemy skorzystać, używając samodzielnie przygotowanych sprayów, np. z rozcieńczonego wodą olejku z pestek malin, olejku z pestek moreli czy wyciągu z zielonej herbaty.

Mając włosy w dobrej kondycji i w naturalnych kolorach, możemy pozwolić sobie na więcej. Takim włosom możemy nadać lekkie, jasne refleksy, używając do tego sprayu z rozcieńczonego wodą soku z cytryny i wystawiając je na słońce. Sok z cytryny, dzięki kwaśnemu Ph, nie tylko rozjaśni kosmyki włosów, ale także domknie łuski i nabłyszczy włosy.

Czy latem innej pielęgnacji wymaga też skóra głowy?

Latem, przy wyższych temperaturach, w wyniku bardziej intensywnej pracy kanalików potowych i łojowych skóry bardziej się ona przetłuszcza. Jest to czynnik zwiększający ryzyko namnażania się chorobotwórczych grzybów i bakterii. W upalne dni skórę głowy należy chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz schładzać letnią kąpielą lub specjalnymi preparatami, np. z wyciągiem z mięty, eukaliptusa, pachnotki, z mentolem. Takie preparaty nie tylko ochronią skórę przed szkodliwym wpływem słońca, ale także dadzą poczucie orzeźwienia i komfortu, ponieważ będzie się mniej pocić.

Czy lepiej włosy suszyć suszarką, czy na wolnym powietrzu, jeśli jest ciepło i mamy takie możliwości?

Temperatura powietrza w upalne dni sięga powyżej 30 stopni, ale nadal jest to temperatura o połowę mniejsza od temperatury powietrza z suszarki, więc jeśli mamy wybór, to suszmy włosy na wolnym powietrzu, ale nie na pełnym słońcu. Potrwa to dłużej, włosy mogą być w lekkim nieładzie, ale jest to dla nich korzystniejsze.

Jak dbać o włosy i skórę głowy małych dzieci? Czy bezwzględnie należy je chronić przed słońcem?

Skóra dzieci jest z natury bardzo delikatna, a włosy cienkie i płowe. Zarówno skóra głowy, jak i włosy są bardzo narażone na uszkodzenia będące wynikiem nadmiernej ekspozycji na słońce, promieniowania UV, działania chloru czy soli. Głowę dzieci należy bezwzględnie chronić czapkami oraz preparatami z filtrami, np. wspomnianymi już naturalnymi sprayami, by nie dopuścić do poparzenia, świądu, wysypki czy podrażnień. Jeżeli dopuścimy do tego, że skóra dziecka zostanie uszkodzona, może ono płacić za to w późniejszym, dorosłym życiu. Jeśli dojdzie do podrażnienia słońcem skóry, możemy pomóc dziecku, stosując okłady z aloesu lub np. płukankę z mniszka lekarskiego.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Włosy
21.11.2024 13:37
FOREO z marką FAQ Swiss wkracza w świat pielęgnacji… WŁOSÓW - nowa technologia dla zdrowej skóry głowy
FOREO z marką FAQ Swiss wkracza w świat pielęgnacji… WŁOSÓW - nowa technologia dla zdrowej skóry głowyMateriał Partnera

Marka FOREO, znana z innowacyjnych rozwiązań do pielęgnacji skóry, prezentuje nową kategorię w swojej ofercie - urządzenia do włosów. A dokładniej do dbania o skórę głowy. Po niezwykłym sukcesie marki FAQ Swiss spod parasola FOREO, która w zeszłym roku zadebiutowała na rynku z luksusowymi maskami LED na twarz, nadszedł czas na kolejną wyczekiwaną premierę. FAQ™ 301 to nowe urządzenie, które przenosi zaawansowaną technologię LED oraz masaż T-Sonic™ na skórę głowy, walcząc z przerzedzającymi się włosami i nadając im objętości, blasku i zdrowego wyglądu.

Rewolucja zaczyna się od skóry głowy

Około połowa mężczyzn i aż 40% kobiet zmaga się z problemem wypadania włosów w ciągu swojego życia. Niewiele rzeczy potrafi być bardziej frustrujących niż produkty na porost włosów, które po prostu nie działają. Dlatego rozwiązania FAQ Swiss od FOREO opierają się na solidnych podstawach naukowych. FAQ™ 301 wykorzystuje klinicznie potwierdzoną technologię czerwonego światła LED oraz masaż T-Sonic™, aby wzmocnić osłabione, łamliwe włosy. Urządzenie działa poprzez stymulację skóry głowy i aktywizację mieszków włosowych. Zaprojektowane z myślą o współdziałaniu z płynnymi kuracjami do włosów, FAQ™ 301 wspomaga lepsze wchłanianie składników aktywnych, takich jak minoksydyl, które docierają głęboko do mieszków, czyli tam, gdzie mogą działać najskuteczniej.

Terapia światłem LED i masaż soniczny

Urządzenie FAQ™ 301 wyposażone jest w 20 diod LED emitujących lecznicze, czerwone światło LED, które działa jak rewitalizujący zastrzyk dla mieszków włosowych, wzmacniając je i pobudzając wzrost włosów. Czerwone światło LED intensywnie stymuluje komórki, kluczowe dla regeneracji i odnowy włosów. Dodatkowo, FAQ™ 301 zapewnia delikatny, ale skuteczny soniczny masaż skóry głowy, usuwający martwy naskórek i nadmiar sebum, które mogą blokować mieszki włosowe. Masaż poprawia też mikrokrążenie, dostarczając więcej tlenu i składników odżywczych, co pozytywnie wpływa na zdrowie skóry głowy i kondycję włosów.

Dedykowane serum

Aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty, FAQ Swiss stworzyło FAQ™ Scalp Recovery & Thick Hair Probiotic Serum. To lekkie serum, które nie tylko odżywia skórę głowy, ale także wzmacnia włosy, zmniejsza ich łamliwość i poprawia ich objętość. Dzięki probiotykom i roślinnym ekstraktom, takim jak czerwona koniczyna i wąkrotka azjatycka, serum dostarcza składników, które odżywiają mieszki włosowe i poprawiają kondycję włosów.

Pielęgnacja włosów z luksusową dawką technologii

Nowa linia FAQ™ to ukłon w stronę każdego, kto marzy o zdrowych, lśniących włosach i chce wprowadzić do swojej rutyny coś naprawdę wyjątkowego.

Odkryj FAQ™ 301 i serum probiotyczne na foreo.com, w końcu, piękno zaczyna się od skóry głowy.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
03.09.2024 14:25
Kosmetyki do włosów – jedna z najciekawszych kategorii na rynku. Napędzają ją włosomaniaczki i nowości wprowadzane przez marki
Kategoria pielęgnacji włosów w drogerii Jawa
Kategoria pielęgnacji włosów w drogerii Jawa / fot. Marta Piechocka
Kategoria pielęgnacji włosów w drogerii Jawa
Stanowiska fryzjerskie w Skin & Beauty by Super-Pharm w Elektrowni Powiśle / wiadomoscikosmetyczne.pl
Kategoria pielęgnacji włosów w drogerii Jawa
Kategoria kosmetyków do włosów w drogerii Rossmann / fot. wiadomoscikosmetyczne.pl
Kategoria pielęgnacji włosów w drogerii Jawa
Ekspozycja kosmetyków do włosów w drogerii Rossmann / fot. wiadomoscikosmetyczne.pl
Kategoria pielęgnacji włosów w drogerii Jawa
Kategoria pielęgnacji włosów w drogerii Jawa
Kategoria pielęgnacji włosów w drogerii Jawa
Kategoria pielęgnacji włosów w drogerii Jawa
Gallery

Kategoria produktów do pielęgnacji włosów jest jedną z tych, które szybko rosną na polskim rynku kosmetycznym. To efekt licznych nowości wprowadzanych przez marki i zwrócenia się konsumentów w stronę produktów specjalistycznych oraz profesjonalnych.

Kategoria produktów do pielęgnacji włosów jest jedną z tych, które szybko rosną na polskim rynku kosmetycznym. To efekt licznych nowości wprowadzanych przez marki i zwrócenia się konsumentów w stronę produktów specjalistycznych oraz profesjonalnych.

Od kilku lat obserwujemy na polskim rynku wyraźny rozwój kategorii produktów do pielęgnacji włosów. Jest to jeden z najbardziej dynamicznych rynków pod względem wprowadzania innowacji i nowości.

Zdecydowanie jest to kategoria, która przechodzi znaczną ewolucję. Konsumenci w ramach kosmetyków do pielęgnacji włosów szukają czegoś więcej niż podstawowej pielęgnacji – mówi dla wiadomoscikosmetyczne.pl Michał Rudecki, client director w NielsenIQ.

Według danych tej firmy badawczej, cała kategoria pielęgnacji włosów w ciągu ostatnich 12 miesięcy (liczonych do lipca 2024 r.) urosła wartościowo o 11,9 proc., wolumenowo zaś o 1,8 proc.

Największą część (39 proc.) rynku produktów do pielęgnacji włosów stanowią szampony, jest to też kategoria z TOP 5 największych wartościowo na całym kosmetycznym rynku w Polsce. Najdynamiczniej rozwija się jednak kategoria odżywek do włosów – rosnąc o 15,7 proc. wartościowo i 5 proc. wolumenowo rok do roku, a w niej wysokie dwucyfrowe wzrosty mają segmenty wcierek i peelingów.

–  Pokazuje to, że konsumenci w ramach tej kategorii coraz częściej sięgają po produkty już nie tylko kosmetyczne ale wręcz o charakterze leczniczym – komentuje Michał Rudecki.

Konsumenci coraz chętniej sięgają też po produkty profesjonalne, co spotyka się z reakcją retalierów. Sieci drogeryjne powiększają półkę z kosmetykami o jakości salonowej, a niektóre wręcz wprowadzają całe działy z produktami fryzjerskimi. Najdalej poszła sieć Super-Pharm w swoim nowym koncepcie sklepów Skin & Beauty.

– Kategoria produktów do włosów rosła po covidzie bardzo dynamicznie i w naszej ocenie będzie nadal rosła na poziomie dwucyfrowym. By móc wprowadzić do sprzedaży profesjonalne marki kosmetyczne otworzyliśmy w Skin & Beauty usługi fryzjerskie – mówiła prezes sieci Super-Pharm Poland Monika Kolaszyńska podczas otwarcia Skin & Beauty by Super-Pharm w Elektrowni Powiśle, wyjaśniając jak doszło do tego, że udało się zbudować w sklepie tak dużą ofertę salonowych profesjonalnych marek produktów do włosów.

Czytaj więcej: Super-Pharm otwiera kolejne sklepy w formacie Skin & Beauty

Według Weroniki Gwiazdy z działu marketingu sieci drogerii Hebe, na rozwój kategorii kosmetyków do pielęgnacji włosów ma wpływ coraz większa wiedza konsumentów o sposobach pielęgnacji włosów, o składnikach kosmetyków o stosowaniu produktów.

– Dużą rolę odgrywają influencerzy, którzy efektywnie działają w tym obszarze. Dzięki nim rośnie zainteresowanie pielęgnacją włosów, co z kolei przyczynia się do wzrostu sprzedaży. Na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych produktów, których do tej pory nie było, aktywnie reklamowanych online i wspieranych przez influencerów – mówi dla wiadomościkosmetyczne.pl Weronika Gwiazda.

Zaznacza, że oferta drogerii jest coraz bardziej obszerna, obejmuje wiele różnych kategorii – od naturalnych do profesjonalnych:

– Asortyment powiększa się, a drogerie starają się znacząco zbliżyć do kategorii profesjonalnej. Widoczny jest również trend inspirowania się wykorzystywaniem składników aktywnych stosowanych do tej pory w pielęgnacji twarzy przy tworzeniu produktów do włosów.

Według Edyty Kresińskiej, doradcy zarządu ds. marketingu w sieci drogerii Jawa, z roku na rok liczba kosmetyków do włosów stosowanych przez polskich konsumentów rośnie. – Wynika to przede wszystkim z indywidualizowania oferty przez producentów. Kosmetyki odpowiadają różnym typom włosów. Dziś nie jest to tylko szampon i odżywka. Jeśli szampon to zgodny z porowatością włosa, jeśli odżywka, to taka, która oprócz odżywiania poprawi nam np. kolor czy wygładzi strukturę. Marki skutecznie wprowadzają na rynek nowe kategorie produktów: galaretki do laminacji, zabiegi olejowania, masełka na końcówki, sztyfty na niesforne kosmyki. Coraz więcej kobiet sięga po tonery, które do tej pory były zarezerwowane tylko dla zabiegów fryzjerskich – mówi Edyta Kresińska.

Jej zdaniem w zakupach tej kategorii wyraźne odbicie ma trend włosomaniaczek – czyli dziewczyn, dla których piękny wygląd włosów jest priorytetemi, i które o ich pielęgnacji wiedzą wszystko – podsycany przez media społecznościowe.  

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. listopad 2024 06:41