W publikacji pt. „Trendy surowców kosmetycznych w produktach do włosów” przygotowanej przez firmę Kaczmarek-Komponenty znalazło się kilka interesujących propozycji naturalnych certyfikowanych składników hamujących wypadnie włosów lub stymulujących ich wzrost. Warto zatem się im przyjrzeć, przygotowując nową linię do pielęgnacji włosów z tendencją do wypadania.
Czytaj też: Wypadanie włosów po COVID-19 to stan przejściowy
Jednym z prezentowanych składników są pozyskane na drodze biotechnologicznej komórki macierzyste z korzenia kurkumy. Surowiec jest bogaty w peptydy sygnałowe, które działają poprzez przekazywanie wiadomości do komórek, o potrzebie zahamowania wypadania włosów. Jest o 7 proc. skuteczniejszy od Minoxidylu, popularnej substancji stosowanej w przypadku łysienia.
Składnik zwiększa zdolność do rozmnażania się komórek i ich różnicowanie w skórze głowy i mieszkach włosowych aż o 177 proc. Dzięki temu wpływa stymulująco na cykl wzrostu włosów oraz na ich ilość i jakość. Ma też umiejętność regeneracji całego mieszka włosowego.
Efektem działania komórek macierzystych z korzenia kurkumy (testy in vivo) jest zmniejszona liczba wypadających włosów aż o 89 proc. Poprawia się też gęstości włosów – o 15 proc. po 45 dniach i o 53 proc. po 150 dniach – oraz kondycja skóry głowy i mieszków włosowych. Znacząco poprawił się też współczynnik wzrostu włosa, a liczba nowych włosów wzrosła o 13,5 tys. Składnik jest polecany do stosowania w szamponach, wcierkach, lotionach, serach do włosów. Dobrze się sprawdza jako komponent formuł w sprayu.
W produktach do pielęgnacji włosów z tendencją do wypadania dobrze sprawdzi się też bogaty w fitosterole i kwas chinowy ekstrakt z kwiatów arniki górskiej. Ma on działanie przeciwrodnikowe i wzmacniające włosy, reguluje sebum, działa antyseptycznie. Zmniejsza stany zapalne skóry głowy i hamuje wypadanie włosów. Polecany jest do stosowania w szamponach, odżywkach, maskach, lotionach i wcierkach.
Kolejnym zaprezentowanym składnikiem jest ekstrakt z korzenia tataraku. Pobudza porost włosów, a przy tym ma działanie przeciwrodnikowe, rozjaśniające i wzmacniające włosy. Poprawia też elastyczność włosów i nadaje im blask. Jego zastosowanie to szampony, odżywki i maski.
W swojej publikacji firma Kaczmarek-Komponenty przypomina też o właściwościach chmielu. Prezentuje bogaty w proteiny i żywice oraz antyoksydanty ekstrakt z szyszek tej rośliny. Składnik wzmacnia cebulki włosów, wykazuje działanie przeciwzapalne oraz łagodzące na skórę głowy. Badania in vivo potwierdzają natomiast działanie uelastyczniające i przywracające blask włosom. Sprawdzi się w szamponach, odżywkach, wcierkach i wszelkiego rodzaju kondycjonerach na porost włosów.
Ciekawym naturalnym surowcem jest też Vitamin D3-like, pozyskany z osadu po fermentacji wina. Stymuluje produkcję receptorów VDR kluczowych w syntezie vitaminy D3. Działa antyoksydacyjnie – w dawce 1 proc. zwiększa aktywność antyoksydacyjną o 32 proc., a w dawce 10 proc. – aż o 94 proc. Przeciwdziała wypadaniu włosów (zwiększa zdolność do rozmnażania się komórek, reguluje cykl wzrostu włosa), wzmacnia włosy i zagęszcza je. Sprawdzi się w szamponach, odżywkach, maskach, lotionach i wcierkach.
Wszystkie prezentowane składniki są certyfikowane przez Ecocert.