Menopauza to specyficzny okres w życiu kobiety, w którym dochodzi do wielu gwałtowanych zmian hormonalnych, równie burzliwych jak w okresie dojrzewania. Ich efekty znajdują odzwierciedlenie również w wyglądzie – zmienia się ciało, skóra staje się sucha i bardziej wiotka, często również słabsze są włosy. U niektórych kobiet dochodzi wręcz do łysienia – u większości na szczycie głowy, czasem też w okolicy czołowej.
– Taki schemat utraty włosów nazywamy typem żeńskiego łysienia hormonalnego. Innym typem łysienia jest łysienie włókniejące czołowe, które częściej pojawia się od 2 do 12 lat po okresie menopauzy. Najczęściej jest to jeden z rodzajów łysienia o charakterze bliznowaciejącym, bez możliwości cofnięcia się zmiany. Pośrednio można jeszcze zaliczyć łysienia z tytułu schorzeń układowych, które często pojawiają się wraz z menopauzą – tłumaczy Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.
Dieta i zdrowy styl życia
Stan włosów zależy w największym stopniu od kondycji organizmu. Dlatego można je wzmacniać poprzez właściwe odżywianie się i zdrowy styl życia. Kobiety, które na skutek wahań hormonalnych w okresie menopauzy tyją, często przechodzą na drakońskie diety. To natychmiast odbija się na kondycji włosów. Tymczasem do menu warto włączyć składniki, które włosy wzmocnią. To białko, które znajdziemy na przykład w mleku i jego przetworach, chude mięso, ryby czy jajka. Włosy wzmocnią także witaminy z grupy B, które zawierają produkty zbożowe, rośliny strączkowe. Żelazo zawarte na przykład w wątróbce i ciemnozielonych warzywach, jak również witaminy z grupy E oraz kwasy omega 3, występujące m.in. w rybach, owocach morza czy w migdałach.
Jakie kosmetyki?
Oprócz diety, ważne znaczenie dla kondycji włosów ma sam styl życia. Bardzo szkodzi im stres. Jak całemu organizmowi, sprzyja zdrowy sen i aktywność fizyczna. Znaczenie ma także prawidłowa pielęgnacja skóry głowy i włosów oraz odpowiednie kosmetyki.
W składzie kosmetyków należy przede wszystkim szukać składników nawilżających, ale nie natłuszczających – mówi Anna Mackojć. – W okresie menopauzy skóra głowy staje się odwodniona, mniej elastyczna i mniej jędrna. Warto zacząć stosować kosmetyki do skóry głowy, na przykład maski z olejkiem jojoba, z olejem z baobabu, z pantenolem czy kawiorem. Przydatne są także preparaty w ampułkach lub lotiony bogate w swoim składzie w fitoestrogeny, które stymulują mieszek włosowy do produkcji nowych włosów. Fitoestrogeny występują np. w ekstrakcie z koniczyny – dodaje.
Masaże skóry głowy poprawiają ukrwienie, odżywienie i dotlenienie mieszków włosowych. Są ważnym elementem zabiegów realizowanych na przykład w gabinecie trychologicznym, gdyż wzmacniają wchłanianie zastosowanych preparatów poprzez poprawę mikrocyrkulacji w kapilarkach oplatających mieszek włosowy. Wykonany prawidłowo masaż skóry głowy, regularnie wykonywany także w zaciszu domowym, może pozytywnie wpływać na poprawę wyglądu i kondycji włosów.