Śledztwo kanału Urodomaniaczki by Hebe dotyczyło dziewczyny, której włosy, choć kiedyś pięknie kręcone, teraz stały się „przyklapnięte” u nasady i spuszone na długości. Agnieszka Niedziałek, oglądając zdjęcia z „miejsca zbrodni” oraz szampon używany do ich mycia zwróciła uwagę na porowatość włosów.
– Włosy, które dążą naturalnie do skrętu, mają wymagający typ porowatości – pomiędzy wysokoporowatymi, a średnioporowatymi. Mocno oczyszczający szampon stosowany na kręconych włosach każdego dnia, może je przesuszyć i spuszyć. Zła technika mycia głowy, w której spieniamy szampon na długości, również mogła spowodować niepożądany efekt – orzekła Agnieszka Niedziałek.
W odcinku blogerka podpowiada, że ważne jest, aby pamiętać o odpowiedniej technice mycia głowy, tak aby nie narażać włosów na dodatkowe uszkodzenia. Szampony oczyszczające dobrze sprawdzają się do oczyszczenia skóry głowy lub przygotowania skóry do nałożenia wcierki, ale w przypadku codziennego mycia mogą okazać się za mocne. Poleca wiec łagodne szampony nawilżające, w których składzie znajdują się takie substancje, jak olejek tsubaki, biomimetyczny jedwab czy ksylitol.
Kolejnym dowodem „włosowej zbrodni” jest stosowany do wycierania włosów ręcznik frotte.
– Widząc tak zniszczony skręt włosa i jego strukturę, od razu nasuwa się na myśl mocne pocieranie włosów ręcznikiem frotte po umyciu. Mając włosy kręcone oraz włosy wysokoporowate powinno się bardzo uważać na materiał wykorzystywany do osuszania włosów. Najlepiej jest używać ręczników lub turbanów o gładkiej strukturze, np. ze 100-proc. wiskozy bambusowej. Delikatne materiały szybciej chłoną wodę z włosów, a dodatkowo nie elektryzują ich, co minimalizuje ich zniszczenia – tłumaczy ekspertka.
Kolejnym problemem włosów, które przestały się kręcić może być szczotka. Nie tylko jej rodzaj jest ważny, ale również jej stan, dlatego należy regularnie wymieniać swoje szczotki. Ważne również jest dopasowanie szczotki do typu włosów. W przypadku włosów kręconych sprawdzą się te miękkie, z cieńszymi igiełkami, dość elastycznymi igiełkami. Można nimi czesać włosy także „na sucho”, choć regułą jest, że kręcone włosy najlepiej czesać na mokro, na uprzednio nałożona odżywkę.
Czytaj też: Trycholog radzi: Jak czesać włosy kręcone
Aby włosy kręcone utrzymały swój skręt nie można dopuścić do ich przeproteinowania. Najważniejszy filar w pielęgnacji włosów to zachowanie równowagi PEH. Dlatego w przypadku nadmiaru protein warto przestawić się na chwilę na stosowanie pozostałych dwóch składników PEH, czyli humektantów i emolientów pod postacią odżywek.
Ostatnim dowodem „w spawie zbrodni” na kręconych włosach jest brak produktów do stylizacji.
– Stylizacja i pielęgnacja włosów na sucho są tak samo ważne jak odpowiednie mycie i pielęgnacja włosów na mokro – przypomina Agnieszka Niedziałek.
Do stylizacji włosów kręconych poleca kremy, które można również wgniatać jako odżywki na mokre włosy. Natomiast do utrwalenia skrętu rekomenduje żel do stylizacji loków.
Podsumowując, kroki, które warto podjąć, aby mieć zdrowsze, piękniejsze włosy to:
- Zmiana szamponu stosowanego codziennie na bardziej łagodny.
- Wybór ręcznika z delikatniejszych materiałów i o gładkiej strukturze.
- Stosowanie dobrze dobranej, niezużytej szczotki.
- Zachowanie równowagi PEH i stosowanie odpowiednich produktów.
- Stosowanie dobranych do potrzeb produktów do stylizacji włosów.
Czytaj też: Z kosmetyczek redaktorek WK - problematyczna cera, kręcone włosy