Codzienna pielęgnacja – zwłaszcza mycie włosów, które wypłukuje kolor – a także czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie słoneczne, sprawiają, że farbowane włosy tracą blask i pożądany odcień. Jednak proces trwałej koloryzacji, który otwiera łuski włosa, by pigmenty trafiły do jego wnętrza, nie jest obojętny dla struktury i kondycji włosów. Dlatego warto tak długo, jak to możliwe, przedłużać czas między kolejnymi farbowaniami.
Nielubiane żółte tony
Tomek Bożek, stylista fryzur z warszawskiego atelier U Fryzjerów, swoim klientkom poleca profesjonalne szampony i odżywki, przeznaczone do włosów farbowanych. Oprócz składników myjących i pielęgnacyjnych mają one w sobie barwniki, dlatego dobiera się je do koloru włosów. Należy je stosować zwłaszcza w przypadku włosów farbowanych na blond i odcienie rudego. Te kolory najłatwiej się wymywają ze względu na duże rozmiary cząsteczek pigmentów. Aby mogły wniknąć do wnętrza włosów, podczas koloryzacji mocniej rozchylane są łuski włosów. W efekcie kolor łatwiej się także wypłukuje – rudości tracą początkową intensywność i głębię, a zamiast pięknych odcieni blond pojawiają się żółte lub zielonkawe tony.
Blondynki mogą sięgnąć do „babcinych receptur” i płukać włosy rozjaśniającym rumiankiem. Na rynku jest też szereg gotowych kosmetyków dla blondynek. Odżywki przeciw żółknięciu włosów mają właściwości pielęgnacyjne – włosy po ich użyciu stają się elastyczne i miękkie. Oprócz składników odżywczych zawierają także barwnik (np. fioletowy) neutralizujący żółte tony i odświeżający odcień blond.
Żółty odcień na włosach blond lub siwych niwelują także płukanki. Nadają im one delikatny odcień różu, fioletu lub srebra, który może być ciekawym elementem stylizacyjnym. Równocześnie pielęgnują włosy i nadają im efekt zdrowego rozświetlenia.
Niechciane odrosty i reaktywacja koloru
Nie tylko blondynki mają problem z matowymi włosami i blednącym kolorem. Osoby farbujące włosy na ciemne odcienie narzekają często na szybko pojawiające się odrosty odkrywające siwiznę. Tomek Bożek przygotowuje dla takich klientek mieszankę, którą mogą w domu nakładać u nasady włosów nawet co tydzień. – Odrosty znikają, a dzięki rozprowadzeniu farby na kilka minut przed spłukaniem na resztę włosów kolor całości zostaje odświeżony – mówi stylista.
Podobne rozwiązanie zastosowali producenci farb do użytku domowego. Takie produkty zawierają reaktywator koloru, którego można użyć kilkanaście dni po farbowaniu. Pokrywa on włosy dodatkowym pigmentem, by przywrócić im intensywność koloru. Działa na zewnętrzną powłokę włosów, czyli tam, gdzie proces blednięcia zachodzi najintensywniej. Jest przy tym łagodniejszy niż farba, bo nie wnika do wnętrza włosa, a do koloryzacji nie wykorzystuje żadnych utrwalaczy, które mogłyby naruszać jego strukturę.
Kolor między farbowaniami podtrzymują także pianki rewitalizujące kolor. Farbowanie nimi jest łagodniejsze niż tradycyjne, dzięki czemu nie osłabiają one włosów oczekujących na kolejną koloryzację. Pianki, oprócz tego, że świetnie radzą sobie z odrostami, mogą też być stosowane do włosów naturalnych, z których wydobywają kolor i blask.
Błyskawiczna korekta do pierwszego mycia
Jeszcze inną metodą radzenia sobie z odrostami mogą być korektory w sztyfcie lub w sprayu. To ratunek „w ostatniej chwili”. Można ich używać na suche, a nawet już wystylizowane włosy, a potem wrzucić do torebki, by mieć pod ręką, gdy zajdzie potrzeba zrobienia poprawek w ciągu dnia. Kolor pozostanie na włosach tylko do pierwszego mycia, podobnie jak suchy szampon z pigmentami kolorystycznymi. Nadaje on kolor włosom podczas odświeżania i stylizacji zarówno w przypadku blondynek, szatynek, brunetek, jak i rudych, nie wpływając negatywnie na kondycję włosów.
Kolor i regeneracja
Produkty do odświeżania koloru działają łagodnie na włosy nie tylko dzięki temu, że wykorzystane w nich pigmenty osiadają na powierzchni włosa, a nie wnikają do wnętrza. Wiele także dodatkowo pielęgnuje i regeneruje włosy. Tak działają nowoczesne szampony koloryzujące. Oprócz tego, że szybko odświeżają barwę włosów, przy okazji pielęgnują włosy i nadają im połysk.
Podobnie działają koloryzujące maski do włosów. Ich pigmenty pozwalają pogłębić odcień włosów, a składniki odżywcze, takie jak proteiny jedwabiu i olej konopny, dodają blasku i odżywiają włosy.
Również wiele tonerów i płukanek, które pomagają zlikwidować odrosty, ma działanie pielęgnujące, ponieważ zawierają składniki, które wygładzają włosy.
Wszystkie tego typu produkty nie są trwałe, podczas każdego mycia zawarte w nich barwniki spłukują się z włosów. Jednak dzięki temu, że nie zawierają żadnych rozpulchniaczy czy utrwalaczy (woda utleniona, amoniak), można ich używać tak często, jak jest to konieczne. Przywracają intensywność koloru i połysk włosom farbowanym na rozmaite odcienie, bez uszczerbku dla ich zdrowia.