StoryEditor
Włosy
02.02.2021 00:00

Jak dbać o włosy zimą? Czy zimne powietrze im szkodzi?

Elektryzujące się, matowe włosy, przesuszone a zarazem przetłuszczające się to zmora zimowych miesięcy. Czy można zrobić coś aby wyglądały lepiej, nawet jeśli musimy chować je pod ciepłą czapką? Dr Anna Zwolińska, dyrektor ds. rozwoju nowych produktów w firmie Pharmena mówi o podstawowych zasadach pielęgnacji włosów zimą.

Dlaczego zimą włosy zazwyczaj tracą swój ładny wygląd, stają się słabsze, szorstkie, matowe?

Zimą włosy, bardziej niż zwykle, narażone są na „surowe” warunki pogodowe, takie jak mróz, śnieg czy wiatr, ale także na suche powietrze w pomieszczeniach zamkniętych w związku z ogrzewaniem. Mamy więc duże różnice temperatur – niskie na zewnątrz i wysokie w ogrzewanych pomieszczeniach. Właśnie te czynniki negatywnie wpływają na wygląd i kondycję włosów. Powodują, że tracą one swoją wilgotność i witalność – są suche, matowe i łamliwe, stają się osłabione, elektryzują się. Mroźne, zimowe powietrze nie jest także obojętne dla skóry głowy. Częsty i długotrwały kontakt z niską temperaturą może prowadzić do mniejszego ukrwienia mieszków włosowych poprzez skurcz naczyń włosowatych i w konsekwencji być przyczyną nadmiernego wypadania włosów, które zaobserwujemy u siebie dopiero po pewnym czasie. Zima, to okres, w którym włosy i skóra głowy wymagają szczególnej pielęgnacji i ochrony.  

Czego należy unikać, co włosom ewidentnie szkodzi?

Na pewno zimą nie należy myć włosów tuż przed wyjściem z domu, a tym bardziej wychodzić z wilgotnymi na zewnątrz. Trzeba chronić włosy i skórę głowy przed mroźnym powietrzem. Warto wybierać czapki z naturalnych „oddychających” materiałów. Czapki z dużą zawartością sztucznych włókien nasilają przetłuszczanie się i elektryzowanie się włosów.

Niezależnie od pogody powinno się też unikać gorącego powietrza podczas suszenia włosów suszarką, częstego stosowania prostownicy czy lokówki i mycia włosów zbyt ciepłą wodą. Pod wpływem wysokiej temperatury włosy się przesuszają. Nie powinno się także zbyt energicznie szczotkować włosów, bo w ten sposób mechanicznie je uszkadzamy.

Czy na zimę zalecane są inne produkty do włosów niż latem, czy jest to bez znaczenia?

Prawidłowa pielęgnacja włosów w okresach ich osłabienia, na przykład właśnie zimą, powinna opierać się na odpowiednio dobranych, dostosowanych do danego rodzaju włosów preparatach. Powinny one dbać o kondycję włosów, a jednocześnie wzmacniać i chronić przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Ważna jest również pielęgnacja skóry głowy i wzmacnianie mieszków włosowych, bo to tu przecież włos się tworzy, W tym przypadku sprawdzą się preparaty do miejscowego stosowania, takie jak np. żel, lotion, czy kuracja w ampułkach. Pobudzają one wzrost włosów, regulują aktywność gruczołów łojowych, a jednocześnie działają nawilżająco, odżywczo i łagodząco na skórę głowy, chroniąc ją przed podrażnieniami.

Ze względu na to, że włosy w tym okresie są szczególnie narażone na przesuszenie, uszkodzenia i osłabienie, podczas pielęgnacji powinno się zadbać o ich właściwe nawilżenie, wzmocnienie i ochronę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

Negatywny wpływ zimowych warunków atmosferycznych na skórę głowy może doprowadzić także do nadmiernej utraty włosów, z którą przyjdzie nam się zmierzyć kilka, czy kilkanaście tygodni później, co związane jest bezpośrednio z cyklem wzrostu włosa. Nadmierne wypadanie włosów w tym przypadku jest stanem przejściowym i przy właściwej pielęgnacji preparatami wzmacniającymi i pobudzającymi wzrost włosów jesteśmy w stanie sobie z nim poradzić. 

Jakie zasady pielęgnacji włosów są uniwersalne i zawsze trzeba je mieć na uwadze?

Ważne jest to, w jaki sposób wykonujemy wszystkie czynności pielęgnacyjne. Przed umyciem włosów należy je starannie, ale delikatnie rozczesać, po czym dobrze zmoczyć wodą i dopiero nanieść szampon. Podczas mycia masujemy skórę głowy i włosy aż do wytworzenia się piany, po czym dokładnie ją spłukujemy. Temperatura takiej kąpieli powinna być przyjemna dla skóry głowy, nie może być za ciepła ani za zimna. Kropką nad i zimowej pielęgnacji będzie odżywka lub maska, która nawilży włosy, wygładzi i zregeneruje ich uszkodzoną strukturę. Sprawi, że włosy będą zdrowsze, nabiorą blasku. Po umyciu włosów nie należy ich intensywnie pocierać ręcznikiem, a tylko delikatnie osuszyć, lub na krótko zawinąć w turban. Zapobiegnie to ich splątaniu i mechanicznym uszkodzeniom włosa. Do czesania powinno się wybierać grzebienie o szerokim rozstawie zębów lub szczotki z naturalnego włosia. Jeżeli suszymy włosy suszarką, to róbmy to letnim strumieniem powietrza, a do stylizacji stosujmy odpowiednie produkty ochrony termicznej. Otulają one włosy i ograniczają negatywny wpływ wysokiej temperatury. Żeby zachować zdrowy wygląd włosów poleca się także regularne podcinanie końcówek co 6-8 tygodni.

Czy zimą warto wprowadzić dodatkową suplementację, jakie składniki powinniśmy uzupełniać, żeby wzmocnić włosy?

Niewątpliwie pozytywny wpływ na stan włosów i skóry ma właściwie zbilansowana dieta i nic nie jest w stanie jej zastąpić. Odpowiednia pod względem jakościowym i ilościowym zawartość białka, tłuszczów, węglowodanów, mikro- i makroelementów oraz witamin to jej podstawa. Składniki te stanowią nie tylko źródło substancji budujących strukturę włosa, ale są również niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układów enzymatycznych odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie komórek skóry. Istotne znaczenie dla zdrowych i mocnych włosów mają cynk, selen, biotyna, krzem i witaminy z grupy B. Ich niedobory można uzupełniać w postaci suplementów diety. Należy jednak pamiętać, że suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Włosy
21.11.2024 13:37
FOREO z marką FAQ Swiss wkracza w świat pielęgnacji… WŁOSÓW - nowa technologia dla zdrowej skóry głowy
FOREO z marką FAQ Swiss wkracza w świat pielęgnacji… WŁOSÓW - nowa technologia dla zdrowej skóry głowyMateriał Partnera

Marka FOREO, znana z innowacyjnych rozwiązań do pielęgnacji skóry, prezentuje nową kategorię w swojej ofercie - urządzenia do włosów. A dokładniej do dbania o skórę głowy. Po niezwykłym sukcesie marki FAQ Swiss spod parasola FOREO, która w zeszłym roku zadebiutowała na rynku z luksusowymi maskami LED na twarz, nadszedł czas na kolejną wyczekiwaną premierę. FAQ™ 301 to nowe urządzenie, które przenosi zaawansowaną technologię LED oraz masaż T-Sonic™ na skórę głowy, walcząc z przerzedzającymi się włosami i nadając im objętości, blasku i zdrowego wyglądu.

Rewolucja zaczyna się od skóry głowy

Około połowa mężczyzn i aż 40% kobiet zmaga się z problemem wypadania włosów w ciągu swojego życia. Niewiele rzeczy potrafi być bardziej frustrujących niż produkty na porost włosów, które po prostu nie działają. Dlatego rozwiązania FAQ Swiss od FOREO opierają się na solidnych podstawach naukowych. FAQ™ 301 wykorzystuje klinicznie potwierdzoną technologię czerwonego światła LED oraz masaż T-Sonic™, aby wzmocnić osłabione, łamliwe włosy. Urządzenie działa poprzez stymulację skóry głowy i aktywizację mieszków włosowych. Zaprojektowane z myślą o współdziałaniu z płynnymi kuracjami do włosów, FAQ™ 301 wspomaga lepsze wchłanianie składników aktywnych, takich jak minoksydyl, które docierają głęboko do mieszków, czyli tam, gdzie mogą działać najskuteczniej.

Terapia światłem LED i masaż soniczny

Urządzenie FAQ™ 301 wyposażone jest w 20 diod LED emitujących lecznicze, czerwone światło LED, które działa jak rewitalizujący zastrzyk dla mieszków włosowych, wzmacniając je i pobudzając wzrost włosów. Czerwone światło LED intensywnie stymuluje komórki, kluczowe dla regeneracji i odnowy włosów. Dodatkowo, FAQ™ 301 zapewnia delikatny, ale skuteczny soniczny masaż skóry głowy, usuwający martwy naskórek i nadmiar sebum, które mogą blokować mieszki włosowe. Masaż poprawia też mikrokrążenie, dostarczając więcej tlenu i składników odżywczych, co pozytywnie wpływa na zdrowie skóry głowy i kondycję włosów.

Dedykowane serum

Aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty, FAQ Swiss stworzyło FAQ™ Scalp Recovery & Thick Hair Probiotic Serum. To lekkie serum, które nie tylko odżywia skórę głowy, ale także wzmacnia włosy, zmniejsza ich łamliwość i poprawia ich objętość. Dzięki probiotykom i roślinnym ekstraktom, takim jak czerwona koniczyna i wąkrotka azjatycka, serum dostarcza składników, które odżywiają mieszki włosowe i poprawiają kondycję włosów.

Pielęgnacja włosów z luksusową dawką technologii

Nowa linia FAQ™ to ukłon w stronę każdego, kto marzy o zdrowych, lśniących włosach i chce wprowadzić do swojej rutyny coś naprawdę wyjątkowego.

Odkryj FAQ™ 301 i serum probiotyczne na foreo.com, w końcu, piękno zaczyna się od skóry głowy.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
03.09.2024 14:25
Kosmetyki do włosów – jedna z najciekawszych kategorii na rynku. Napędzają ją włosomaniaczki i nowości wprowadzane przez marki
Kategoria pielęgnacji włosów w drogerii Jawa
Kategoria pielęgnacji włosów w drogerii Jawa / fot. Marta Piechocka
Kategoria pielęgnacji włosów w drogerii Jawa
Stanowiska fryzjerskie w Skin & Beauty by Super-Pharm w Elektrowni Powiśle / wiadomoscikosmetyczne.pl
Kategoria pielęgnacji włosów w drogerii Jawa
Kategoria kosmetyków do włosów w drogerii Rossmann / fot. wiadomoscikosmetyczne.pl
Kategoria pielęgnacji włosów w drogerii Jawa
Ekspozycja kosmetyków do włosów w drogerii Rossmann / fot. wiadomoscikosmetyczne.pl
Kategoria pielęgnacji włosów w drogerii Jawa
Kategoria pielęgnacji włosów w drogerii Jawa
Kategoria pielęgnacji włosów w drogerii Jawa
Kategoria pielęgnacji włosów w drogerii Jawa
Gallery

Kategoria produktów do pielęgnacji włosów jest jedną z tych, które szybko rosną na polskim rynku kosmetycznym. To efekt licznych nowości wprowadzanych przez marki i zwrócenia się konsumentów w stronę produktów specjalistycznych oraz profesjonalnych.

Kategoria produktów do pielęgnacji włosów jest jedną z tych, które szybko rosną na polskim rynku kosmetycznym. To efekt licznych nowości wprowadzanych przez marki i zwrócenia się konsumentów w stronę produktów specjalistycznych oraz profesjonalnych.

Od kilku lat obserwujemy na polskim rynku wyraźny rozwój kategorii produktów do pielęgnacji włosów. Jest to jeden z najbardziej dynamicznych rynków pod względem wprowadzania innowacji i nowości.

Zdecydowanie jest to kategoria, która przechodzi znaczną ewolucję. Konsumenci w ramach kosmetyków do pielęgnacji włosów szukają czegoś więcej niż podstawowej pielęgnacji – mówi dla wiadomoscikosmetyczne.pl Michał Rudecki, client director w NielsenIQ.

Według danych tej firmy badawczej, cała kategoria pielęgnacji włosów w ciągu ostatnich 12 miesięcy (liczonych do lipca 2024 r.) urosła wartościowo o 11,9 proc., wolumenowo zaś o 1,8 proc.

Największą część (39 proc.) rynku produktów do pielęgnacji włosów stanowią szampony, jest to też kategoria z TOP 5 największych wartościowo na całym kosmetycznym rynku w Polsce. Najdynamiczniej rozwija się jednak kategoria odżywek do włosów – rosnąc o 15,7 proc. wartościowo i 5 proc. wolumenowo rok do roku, a w niej wysokie dwucyfrowe wzrosty mają segmenty wcierek i peelingów.

–  Pokazuje to, że konsumenci w ramach tej kategorii coraz częściej sięgają po produkty już nie tylko kosmetyczne ale wręcz o charakterze leczniczym – komentuje Michał Rudecki.

Konsumenci coraz chętniej sięgają też po produkty profesjonalne, co spotyka się z reakcją retalierów. Sieci drogeryjne powiększają półkę z kosmetykami o jakości salonowej, a niektóre wręcz wprowadzają całe działy z produktami fryzjerskimi. Najdalej poszła sieć Super-Pharm w swoim nowym koncepcie sklepów Skin & Beauty.

– Kategoria produktów do włosów rosła po covidzie bardzo dynamicznie i w naszej ocenie będzie nadal rosła na poziomie dwucyfrowym. By móc wprowadzić do sprzedaży profesjonalne marki kosmetyczne otworzyliśmy w Skin & Beauty usługi fryzjerskie – mówiła prezes sieci Super-Pharm Poland Monika Kolaszyńska podczas otwarcia Skin & Beauty by Super-Pharm w Elektrowni Powiśle, wyjaśniając jak doszło do tego, że udało się zbudować w sklepie tak dużą ofertę salonowych profesjonalnych marek produktów do włosów.

Czytaj więcej: Super-Pharm otwiera kolejne sklepy w formacie Skin & Beauty

Według Weroniki Gwiazdy z działu marketingu sieci drogerii Hebe, na rozwój kategorii kosmetyków do pielęgnacji włosów ma wpływ coraz większa wiedza konsumentów o sposobach pielęgnacji włosów, o składnikach kosmetyków o stosowaniu produktów.

– Dużą rolę odgrywają influencerzy, którzy efektywnie działają w tym obszarze. Dzięki nim rośnie zainteresowanie pielęgnacją włosów, co z kolei przyczynia się do wzrostu sprzedaży. Na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych produktów, których do tej pory nie było, aktywnie reklamowanych online i wspieranych przez influencerów – mówi dla wiadomościkosmetyczne.pl Weronika Gwiazda.

Zaznacza, że oferta drogerii jest coraz bardziej obszerna, obejmuje wiele różnych kategorii – od naturalnych do profesjonalnych:

– Asortyment powiększa się, a drogerie starają się znacząco zbliżyć do kategorii profesjonalnej. Widoczny jest również trend inspirowania się wykorzystywaniem składników aktywnych stosowanych do tej pory w pielęgnacji twarzy przy tworzeniu produktów do włosów.

Według Edyty Kresińskiej, doradcy zarządu ds. marketingu w sieci drogerii Jawa, z roku na rok liczba kosmetyków do włosów stosowanych przez polskich konsumentów rośnie. – Wynika to przede wszystkim z indywidualizowania oferty przez producentów. Kosmetyki odpowiadają różnym typom włosów. Dziś nie jest to tylko szampon i odżywka. Jeśli szampon to zgodny z porowatością włosa, jeśli odżywka, to taka, która oprócz odżywiania poprawi nam np. kolor czy wygładzi strukturę. Marki skutecznie wprowadzają na rynek nowe kategorie produktów: galaretki do laminacji, zabiegi olejowania, masełka na końcówki, sztyfty na niesforne kosmyki. Coraz więcej kobiet sięga po tonery, które do tej pory były zarezerwowane tylko dla zabiegów fryzjerskich – mówi Edyta Kresińska.

Jej zdaniem w zakupach tej kategorii wyraźne odbicie ma trend włosomaniaczek – czyli dziewczyn, dla których piękny wygląd włosów jest priorytetemi, i które o ich pielęgnacji wiedzą wszystko – podsycany przez media społecznościowe.  

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
21. listopad 2024 22:06