StoryEditor
Włosy
21.01.2021 00:00

Farbowanie włosów w domu. Amerykanki wykorzystały izolację na eksperymenty

Jedna na trzy kobiety w USA podczas kwarantanny po raz pierwszy w życiu koloryzowała sama włosy. 85 proc. z nich stwierdziło, że farbuje włosy, aby pokryć siwiznę, a ponad połowa zdecydowała się zmienić kolor na odważny korzystając z izolacji w domu - czytamy w Premium Beauty News.

Niedawne badanie przeprowadzone przez OnePoll w imieniu Garnier ujawniło nawyki dotyczące koloryzacji włosów 2000 amerykańskich kobiet w wieku 18 lat i starszych. 

Jedna na trzy kobiety w USA po raz pierwszy farbowała samodzielnie włosy w domu podczas kwarantanny i najczęściej skorzystała w tym celu z platformy społecznościowej Instagram (30 proc.) lub szukała w internecie samouczków (29 proc.), aby dowiedzieć się, jak to zrobić.

Według badań przeciętna Amerykanka uważa, że ​​w 2020 roku postarzała się prawie o cztery lata z powodu stresu związanego z pandemią. Ten dodatkowy stres objawiał się na wiele sposobów, w tym pojawieniem się nowych siwych włosów. Prawie połowa ankietowanych kobiet (42 proc.) stwierdziła, że ​​podczas kwarantanny odkryła nowe siwe pasma. Ponad połowa kobiet (52,32 proc.) jest zdania, że podczas kwarantanny siwieje szybciej niż w innych okolicznościach. Połowa ankietowanych kobiet (50,37 proc.) stwierdziła, że ​​farbowała włosy podczas kwarantanny, aby ukryć siwiznę.

Dlaczego kobiety decydowały się na farbowanie włosów w domu podczas kwarantanny?

Ankietowane podawały różne przyczyny farbowania włosów w domu podczas kwarantanny, w tym odrosty (17,86%) i wypłukanie koloru (15,36%). Jedna na pięć kobiet przyznała, że farbowała włosy podczas kwarantanny z powodu potrzeby zmiany. Cztery na pięć kobiet po raz pierwszy koloryzowały włosy samodzielnie podczas kwarantanny (80%) Kobiety zwracały się do różnych źródeł, aby po raz pierwszy dowiedzieć się, jak farbować włosy w domu, w tym jako źródło inspiracji królował Instagram (30,49%), strony internetowe (29,2%) i YouTube (23,5%).

Ponieważ kwarantanna trwała dłużej, niż się spodziewano, kobiety musiały dołożyć wszelkich starań, aby określić, kiedy i jak często farbować włosy w domu. Ponad połowa (88%) kobiet przyznaje, że od początku kwarantanny wielokrotnie farbowała włosy w domu (więcej niż raz). Kobiety chciały utrzymać same kolor również po izolacji, w tym jedna na trzy kobiety (31%) farbowała włosy w domu co 3 do 4 tygodni, około jedna czwarta (25,04%) od 5 do 6 tygodni i jedna piąta (19,08%) kobiet wytrzymała do 7 - 8 tygodnia.

Zwykle najtrudniejszą częścią farbowania włosów w domu jest dobranie odpowiedniego produktu.

Kobiety spędzały czas w domu i tam mogły wypróbować nowe produkty i odcienie. Prawie połowa amerykańskich respondentek (42,7%) przyznała, że ​​wypróbowała nową markę domowej farby do włosów niż ta, której używały wcześniej, a około jedna trzecia kobiet (37,2%) przyznała, że s​​próbowały koloru, którego nie nosiły wcześniej ponieważ mogły zostać w domu w razie niezadowalającego efektu.

Przy podejmowaniu decyzji, jakiej markę koloru włosów użyć w domu, rozważały różne czynniki. Przede wszystkim prawie połowa kobiet wzięła pod uwagę cenę i wartość marki (48,9%), a następnie okres trwałości koloru (44,5%). Około jedna trzecia kobiet szukała marek o dużej gamie kolorystycznej (39,5%), marek, które nie zniszczą im włosów (36,4%), mają łatwo dostępne produkty (34,6%) oraz poziom substancji chemicznych w farbie (33,7%). 

Kobiety po raz pierwszy podzieliły się tez obawami dotyczącymi farbowania włosów w domu.

Prawie połowa z nich martwiła się, czy efekt końcowy będzie zgodny z oczekiwaniami (47,8%) i czy wybrały odpowiedni odcień (42,7%), podczas gdy jedna trzecia (33,6%) obawiała się zniszczenia włosów. Kwarantanna okazała się czasem eksperymentowania wśród kobiet, zwłaszcza jeśli chodzi o kolor włosów. Podczas kwarantanny jedna czwarta kobiet (25,54%) zgłosiła, że ​​używa masek do pielęgnacji koloru, a kolejna jedna czwarta (24,44%) po raz pierwszy próbowała farbować włosy w domu. Około jedna trzecia Amerykanek wyznała, że ​​rozjaśniła włosy lub przeszła na blond.

Niektóre panie bardziej eksperymentowały z odważnymi odcieniami.

Ponad połowa (54,55%) z pań, które farbowały włosy podczas kwarantanny, zdecydowała się po raz pierwszy wypróbować nowy, odważny kolor. Ankietowane kobiety czerpały inspirację z wielu osób i miejsc, w tym z mediów społecznościowych (30,4%) i wyglądu celebrytów (40,83%), podczas gdy inne (42,18%) skorzystały z możliwości spróbowania czegoś nowego, ponieważ nie musiały wychodzić z domu. Ta nieoczekiwana okazja, by zdecydować się na odważną koloryzację, mogła zainspirować niektóre z ankietowanych do pozostania przy nowych, odważnych odcieniach, przy czym dwie trzecie (62,45%) z nich stwierdziło, że prawdopodobnie w przyszłym roku ponownie zmienią kolor na odważny.

Ponieważ wiele kobiet samodzielnie farbuje włosy po raz pierwszy lub sięga po odcienie poza swojej typowej tonacji w wyniku ograniczeń kwarantanny, dopiero później okaże się, jak i czy nawyki koloryzacji włosów się zmienią, gdy życie wróci do „normalnego” po pandemii.

Większość Amerykanek planuje zachować bardziej tradycyjne odcienie koloru włosów, takie jak brązowy (25,27%), czarny (20,65%), blond (10,98%) i rudy (8,76%).  Ponad dwie trzecie (66,75%) kobiet zamierza nadal farbować włosy w domu, a co trzecia (31,99%) koloryzować je wyłącznie w domu.

Przegląd prasy
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Włosy
22.01.2025 11:35
Prosta i efektywna pielęgnacja włosów z linią Hair Streaming od Bioelixire
Prosta i efektywna pielęgnacja włosów z linią Hair Streaming od BioelixireMateriał Partnera

Less is more! Poznaj minimalistyczną serię Hair Streaming.

Chociaż łatwo wpaść w pułapkę myślenia o pielęgnacji jako wieloetapowej rutynie, marka Bioelixire udowadnia, że droga do zdrowych i lśniących włosów może być znacznie prostsza i zdecydowanie krótsza! Tylko trzy kosmetyki wystarczą, aby przywrócić objętość, miękkość i blask włosów, zadbać o równowagę mikrobiomu, ukoić stany zapalne lub podrażnienia skóry głowy, a nawet przyspieszyć porost. Linia Hair Streaming to odpowiedź na rosnącą potrzebę ograniczenia konsumpcji i życia w duchu “less waste”, a także sposób na odciążenie włosów i skóry głowy, zmęczonych nadmierną ilością substancji aktywnych i kosmetyków.

Kosmetyczny minimalizm – hit czy kit?

Minimalizm w kosmetyce to jeden z tych trendów, które wydają się zbyt piękne, aby były prawdziwe. Czy o włosy i skórę głowy można odpowiednio zadbać, stosując tylko trzy kosmetyki? Odpowiedź marki Bioelixire jest prosta – jak najbardziej! Należy jednak postawić na wysokiej jakości produkty o bogatym składzie, pozbawione szkodliwych substancji i drażniących detergentów. Seria Hair Streaming pozwala nie tylko przywrócić zdrowie włosów i skalpu. Zmniejsza też wydatki, ilość odpadów i czas poświęcany na codzienną pielęgnację.

Seria Bioelixire Hair Streaming – co ją wyróżnia?

Linia Hair Streaming od Bioelixire to powiew świeżości na rynku kosmetycznym. Polska marka zachęca do ograniczenia ilości stosowanych produktów i wypróbowania pielęgnacji w trzech krokach. Szampon, odżywka i maska – tylko tyle wystarczy, aby w niedługim czasie cieszyć się pięknymi, silnymi i lśniącymi włosami oraz zdrową, zregenerowaną skórą głowy.  Jak wygląda uproszczona pielęgnacja według marki Bioelixire?

 

  • Szampon pielęgnujący – zapewnia dokładne oczyszczenie skóry i włosów z zanieczyszczeń i pozostałości kosmetyków, odżywia, nawilża, reguluje pracę gruczołów łojowych i przywraca zdrową równowagę mikrobiomu.
  • Wygładzająco-regenerująca odżywka – łagodzi powstałe na powierzchni skalpu podrażnienia, dogłębnie regeneruje i wzmacnia włosy, a także pozostawia na nich ochronny film, zapobiegający nadmiernej utracie wilgoci, plątaniu, rozdwajaniu i uszkodzeniom mechanicznym.
  • Pielęgnująca maska – to SOS dla osłabionych włosów i/lub skóry głowy, które potrzebują silnej dawki odżywienia i nawilżenia. Intensywnie pielęgnuje, koi i rewitalizuje, przywracając naturalną odporność na uszkodzenia oraz przesuszanie.

Bioelixire Hair Streaming – składniki aktywne

  • Oleje roślinne (arganowy, jojoba, sezamowy i masło shea) – pielęgnują, odżywiają, zmiękczają i zabezpieczają włosy ochronnym filmem. Dostarczają witamin, minerałów, antyoksydantów i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.
  • Proteiny ryżu, kukurydzy, soi i pszenicy – odbudowują powstałe w strukturze włosów mikroubytki. Przywracają siłę, witalność i gładkość kosmyków.
  • Ekstrakty roślinne z krwawnika pospolitego, nagietka lekarskiego, oczaru wirginijskiego, brzoskwini, porzeczki i truskawki – działają wzmacniająco, antyoksydacyjnie, kondycjonująco i nawilżająco.
  • Bioferment postbiotyczny na bazie skrzypu polnego, rdestu ptasiego i aloesu – intensywnie odżywia, wzmacnia barierę ochronną skóry głowy, łagodzi podrażnienia i przywraca równowagę mikrobiomu.
  • Mleczan sodu – zmiękcza i nawilża włosy oraz skórę głowy.
  • Panthenol – silnie nawilża, łagodzi podrażnienia, wycisza stany zapalne i przyspiesza regenerację skóry głowy.
  • Sodium PCA – nawilża i kondycjonuje włosy, a także zabezpiecza je ochronną warstwą okluzyjną. Działa antystatycznie, zapobiegając elektryzowaniu kosmyków.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Włosy
02.01.2025 07:40
Pielęgnacja włosów – trendy i innowacje produktowe 2025
Od lat silnym trendem jest dążenie do posiadania gładkich, lśniących włosów, a poszukiwanie środków nadających błysku włosom wzrasta z roku na rok.fot. shutterstock

Jakie będą najważniejsze trendy w pielęgnacji włosów w 2025 roku? Konsumenci będą poszukiwać w drogeriach nowoczesnych, a jednocześnie dostępnych cenowo produktów, które pozwolą uporać się z największymi problemami z włosami: brakiem połysku, łupieżem oraz ich nadmiernym wypadaniem.

Na półkach drogerii pojawia się coraz więcej marek, oferujących kolejne produkty do pielęgnacji włosów. Rynek produktów, przeznaczonych do włosów o różnych potrzebach, rozwija się niezwykle dynamicznie, napędzany rozwojem nauki i wciąż nowymi trendami na Instagramie i Tiktoku. 

Zauważalnie rośnie popyt na produkty, mające przeciwdziałać wypadaniu oraz przerzedzaniu się włosów. Co istotne, problem ten dotyczy nie tylko mężczyzn, ale coraz częściej również kobiet. Zjawisko to staje się coraz częstsze, a związane jest z towarzyszącym nam stresem. Nowe środki będą mieć wpływ nie tylko na pielęgnację, ale – jeśli okażą się skuteczne – również na zdrowie fizyczne i psychiczne osób, dotkniętym tym coraz powszechniejszym problemem.

Innowacje w walce z łupieżem 

Jak opisuje portal allure.com, duże zmiany czekają nas w tym roku w dziedzinie środków przeciwłupieżowych. Dzięki ulepszonym formułom, pięknym zapachom i mniej “aptecznym” opakowaniom półki drogerii już niedługo zapełnią się kosmetykami antyłupieżowymi nowej generacji. 

Dostępne obecnie w drogeriach i aptekach produkty, których zadaniem jest walka z tym problemem, działają mocno przesuszająco na skórę głowy. Składniki aktywne zawarte w tych szamponach (siarczek selenu, pirytionian cynku i smoła węglowa) odpowiadają za charakterystyczny zapach, pozbawiają też włosy naturalnego natłuszczenia.

W ostatnim czasie w tej kategorii zaszły już znaczące zmiany, jeśli chodzi o formuły – do produktów przeciwłupieżowych wprowadzano np. antybakteryjny kwas oleanolowy i przeciwzapalną apigeninę. Jednak te najnowocześniejsze produkty mają na razie kilkukrotnie wyższe ceny, niż popularne szampony przeciwłupieżowe, dostępne w drogeriach.

W 2025 roku spodziewane jest wejście na rynek kolejnych nowoczesnych produktów do pielęgnacji włosów, ale już w bardziej przystępnych dla przeciętnego klienta cenach. 

Wśród marek drogeryjnych zauważalny jest również trend w kierunku opracowywania produktów, które nie tylko zwalczają łupież, ale jednocześnie odżywiają włosy – takie formuły wprowadziły niedawno m.in. Vichy i CeraVe.  Na przykład nowy szampon przeciwłupieżowy CeraVe o działaniu nawilżającym zawiera 1 proc. pirytionianu cynku, a także ceramidy i kwas hialuronowy, które mają pomóc utrzymać barierę wilgoci skórze głowy i nawilżyć włosy. 

Czytaj też: Kosmetyki do włosów – jedna z najciekawszych kategorii na rynku. Napędzają ją włosomaniaczki i nowości wprowadzane przez marki

Peptydy trendują na Tiktoku

Peptydy, które są coraz popularniejsze w pielęgnacji skóry, ostatnio są też coraz chętniej używane przez producentów produktów do pielęgnacji włosów. 

Peptydy pomagają wzmocnić skórę głowy tak, aby była ona lepszym środowiskiem do rozwoju mocnych mieszków włosowych. Mogą one również zmniejszać stany zapalne, wywołane nadmiarem hormonów lub podrażnieniami, które są jednymi z czynników powodujących wypadanie włosów.

image
Wśród marek drogeryjnych zauważalny jest również trend w kierunku opracowywania produktów, które nie tylko zwalczają łupież, ale jednocześnie odżywiają włosy
fot. shutterstock

Mycie włosów, ale na sucho

W związku z wycofywaniem z rynku suchych szamponów w formie aerozoli (w ramach walki ze zmianami klimatycznymi), coraz powszechniejsze stają się inne formuły produktów do odświeżania włosów bez mycia.

Marki kosmetyczne wprowadzają na rynek nowe formy suchych szamponów – w formie pudrów, balsamów i kremów. Wiele premier będzie miało miejsce w nadchodzących miesiącach.

Lśniące włosy zawsze na topie

Od lat silnym trendem jest dążenie do posiadania gładkich, lśniących włosów, a poszukiwanie środków nadających błysku włosom wzrasta z roku na rok. Posty na TikToku o rutynowych zabiegach, nadających włosom połysku, miały w listopadzie średnio 419 tys. wyświetleń tygodniowo (to wzrost wyszukiwań o blisko 170 proc. rok do roku). 

Klienci chcą błyszczących włosów, a efektów oczekują od zabiegów w profesjonalnych salonach, jak również wciąż szukają środków (może to być odżywka, serum, wcierka bądź olejek), których mogą użyć w domowym zaciszu. Najlepiej, gdyby produkty te dawały natychmiastowe, widoczne rezultaty.

Czytaj też: Olejowanie włosów – trend pielęgnacyjny z Indii, który podbija świat

Walka o gęste włosy i życie bez stresu

Wypadanie lub przerzedzanie się włosów jest najczęściej wynikiem stresu. W ostatnich latach specjaliści obserwują nasilenie tego zjawiska, a dotyczy ono nie tylko mężczyzn, ale i kobiet.

Przewlekły stres może mocno zakłócać cykl wzrostu włosów, prowadząc do takich stanów, jak telogenowe wypadanie włosów, dotykające coraz więcej kobiet. Pomocne mogą okazać się tu zabiegi i leczenie z użyciem minoksydylu w gabinetach dermatologicznych. Coraz więcej produktów zawierających ten składnik będzie można znaleźć w 2025 roku w produktach na półkach drogerii czy aptek – np. w produktach Dove z serii Scalp + Hair Therapy Density Boost.

Specjaliści podkreślają, aby przed wyborem ścieżki leczenia porozmawiać najpierw z dermatologiem o przyczynach wypadania włosów. Obok stresu wpływ mogą mieć bowiem inne czynniki genetyczne lub problemy zdrowotne, dlatego zbadanie przyczyn jest niezbędne. 

Trzeba mieć też na uwadze, że jeżeli główną przyczyną problemu z włosami okazuje się stres, stosowane miejscowo serum najprawdopodobniej nie rozwiąże wszystkich problemów Konieczne jest tu wielotorowe podejście, począwszy od dbania o zdrowy tryb życia i dietę bogatą w składniki odżywcze, po zadbanie o zdrowie psychiczne i balans w życiu.

Czytaj też: Monika Frydrych, Luare: Brakowało mi polskiej marki, oferującej luksusową pielęgnację, świetne składniki i czyste składy

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. styczeń 2025 16:58