Zdrowa skóra średnio co 28 dni dostaje nowy zestaw komórek naskórka. Oznacza to, że komórki wytworzone w głębszych jego warstwach przesuwają się ku górze. Na powierzchni skóry pozostaje warstwa obumarłego naskórka, która powinna być usunięta. Bez tego skóra traci blask i zaczyna wyglądać na zmęczoną. Trudno temu zaradzić najlepszą pielęgnacją, której składnikom trudno przeniknąć przez zrogowaciały naskórek.
Dlatego warto sięgnąć po produkty z enzymami, które potrafią znacznie przyspieszyć tę „zmianę warty” w naskórku. Wnikają one w naskórek i łagodnie go rozpuszczają. Nie powodują podrażnień i nie naruszają naturalnej bariery ochronnej.
Enzymy jak kwasy
Złuszczanie enzymami to niezwykle delikatny sposób usuwania martwego naskórka. Z kosmetyków z ich zawartością mogą korzystać osoby z cerą suchą, naczyniową czy wrażliwą, a równocześnie efekt jest podobny jak przy zastosowaniu kwasów.
Po zastosowaniu peelingu enzymatycznego skóra odzyskuje gładkość, promienny wygląd i właściwie nawilżenie. Poprawia się mkrokrżenie w skórze, a ryzyko powstawania zaskórników i zmian trądzikowych zmniejsza się. Wcześnejsze niedoskonałości i przebarwienia zostają zniwelowane. A do tego skóra jest gotowa na przyjęcie składników aktywnych dostarczanych w kolejnych krokach, wraz z pielęgnacją.
Nie tylko peeling
Jednak enzymy trafiają nie tylko do peelingów. Są też składnikiem produktów do mycia twarzy, a nawet serum. To jednak nie wszystko – enzymy mogą bowiem przyspieszać proces odnowy skóry na całym ciele. Są wiec stosowane w żelach pod prysznic czy balsamach, które chronią przed powstawaniem niedoskonałości na plecach, ramionach czy dekolcie oraz eliminują szary koloryt skóry i rozjaśniają ślady po niedoskonałościach.
Na rynku są też produkty z enzymami do pielęgnacji skóry głowy. Zarówno peelingi, jak i szampony delikatnie złuszczają i wspomagają usuwanie martwego naskórka bez potrzeby mechanicznego tarcia i podrażniania. Pozostawiają skórę czysty, a mieszki włosowe odblokowane. Dzięki temu włosy są zdrowsze i mocniejsze. Enzymy pojawiają się też w maskach i odżywkach do wosów, ponieważ nie tylko oczyszczają, ale też działają wygładzająco na łodygę włosa.
Papaina i nie tylko
Najbardziej popularnymi enzymami są papaina, którą pozyskuje się z owoców papai, oraz bromelaina z ananasa. Pierwsza delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka, wygładza i poprawia koloryt, łagodzi podrażnienia, wspomaga regenerację naskórka, pomaga w walce z suchą skórą głowy, łupieżem i łojotokowym zapaleniem skóry. Natomiast bromelaina, poza złuszczaniem, wygładzaniem i odnową naskórka, reguluje wydzielanie sebum i rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe
Kolejny spotykny w kosmetykach enzym to keratolina. Jest ona również enzymem roślinnym, ale pozyskiwanym biotechnologicznie w procesie fermentacji przeprowadzanej przez bakterie Bacillus subtilis. Zapewnia redukcję mikroniedoskonałości, które są przyczyną zmian trądzikowych, usuwa martwy naskórek, zapewniając gładkość i równomierny koloryt.
W kosmetykach można spotkać również enzym z granatu. Działa ściągająco i zwęża pory, ogranicza powstawanie zmian trądzikowych na skórze i dodaje blasku włosom. To bomba witaminowa, która spowalnia starzenie