StoryEditor
Włosy
08.09.2023 09:20

Dlaczego henna nie łapie, nie trzyma się, albo wychodzi zielona?

Osiągnięcie wymarzonego, rudego koloru za pomocą henny może być trudne, o ile nie znamy zasad hennowania. / Tengyart via Unsplash
Farbowanie włosów henną to fascynująca przygoda pełna naturalnych barw i alternatywa dla chemicznych farb dostępnych w drogeriach. Henna pozwala na uzyskanie pięknych odcieni, jednocześnie pielęgnując włosy. To ekologiczne rozwiązanie, wolne od szkodliwych substancji. Jednak, dla wielu może być także źródłem pytań i stresu. Trzeba dobrze poznać technikę, odpowiednio dobrać odcień, a także zdawać sobie sprawę, że efekty mogą być trwałe i trudne do zmiany.

Farbowanie włosów henną może spowodować, że zetkniemy się z jednym z trzech głównych problemów. Po pierwsze, henna może nie złapać na włosach, szczególnie jeśli są one pokryte innymi substancjami, takimi jak silikony. Po drugie, efekt może być krótkotrwały, co sprawia, że kolor z henny szybko zmywa się. Trzecim problemem jest ryzyko uzyskania niepożądanego zielonkawego odcienia, co często zdarza się przy mieszaniu henny z innymi substancjami. Rozwiązaniem jest dokładne przygotowanie włosów przed zabiegiem, regularne odświeżanie koloru i unikanie mieszania henny z innymi produktami.

Czytaj także: Henna czy farba – co wybrać? To zależy, jaki efekt chcesz osiągnąć.

 

Dlaczego henna nie farbuje?

Możliwości jest kilka, i na wszystkie jest względnie proste rozwiązanie:

 

Niewłaściwie zmineralizowana woda

Do rozrabiania henny należy używać niezbyt twardej wody — jeśli nie mamy dostępu do wody miękkiej, to należy zaopatrzyć się w wodę zdemineralizowaną (destylowaną), np. na stacji benzynowej.

 

Włosy nie zostały właściwie oczyszczone

Nie każdy może nakładać hennę na przetłuszczone włosy i cieszyć się potem pięknym kolorem. Niektóre włosy wymagają dokładnego umycia i nakładania henny na nadal wilgotne włosy, a czasami wymagane jest wręcz chelatowanie, czyli oczyszczanie pasm z nadbudowanych minerałów z wody wodociągowej. Można to zrobić np. płucząc włosy wodą z dodatkiem octu jabłkowego czy kwasku cytrynowego. Podobnie silikony z produktów do stylizacji czy pielęgnacji mogą nie dopuścić barwnika do włosa.

 

Henna była nieświeża

W naprawdę starej hennie barwnik (lawson) zwyczajnie traci moc. Następnym razem kup hennę od innego producenta.

 

Czytaj także: Dermatolodzy ostrzegają przez PPD ukrywającym się jako „czarna henna" do tatuaży

 

Henna została zalana zbyt gorącą wodą

Woda w temperaturze powyżej 50 stopni to już definitywnie za dużo dla henny; większość proszków wystarczy temperatura w okolicach 35 stopni, żeby puścić barwnik.

 

Henna nie została odstawiona na dostatecznie długo/nie była trzymana dostatecznie długo na głowie

Henna hennie nierówna — w zależności od regionu, z którego pochodzi, może potrzebować różnego czasu odstania, zanim zacznie farbować. Większość henn jednak potrzebuje minimum kilku godzin odczekania, aż puści barwnik, niektóre aż do 12 h. W to może wliczać się czas przetrzymania henny na włosach, ale wtedy należy brać pod uwagę odliczanie czasu farbowania od momentu puszczenia barwnika, a nie nałożenia na głowę.

Hennę można trzymać na włosach bardzo długo, nawet całą noc, jednak im dłużej się ją trzyma, tym zazwyczaj mocniejszy efekt. Minimum to ok 3h, po których efekt będzie delikatny, ale widoczny.

 

Włosy zostały umyte za szybko po hennowaniu

Świeżo hennowane włosy należy zostawić w spokoju minimum 48 h po spłukaniu henny. Po tym czasie można dopiero je myć czymkolwiek więcej niż wodą, aby nie przerwać zbyt wcześnie procesu oksydacji i nie utrudnić sobie osiągnięcia wymarzonego koloru.

 

Henna została zakwaszona nieprawidłowo

Specjalistki zajmujące się hennowaniem włosów podają następujące zależności między wagą ziół a kwaśnego dodatku:

Amla: 25 gramów na 100 gramów ziół

Kwasek cytrynowy: 6 gramów kwasku na 100 gramów ziół

Napary z owoców suszonych: 4-6 łyżek stołowych na 50 gramów ziół

Ocet jabłkowy: 4-6 łyżek stołowych na 50 gramów ziół

Soki z owoców: 4-6 łyżek stołowych na 50 gramów ziół

Dodanie więcej środków zakwaszających może spowodować zabicie barwnika, a co za tym idzie brzydki, nietrwały efekt kolorystyczny, lub jego całkowity brak.

 

Dlaczego henna dała zielony kolor na włosach?

Jeśli po hennowaniu włosy mają zielony odcień, to w mieszance znajdowało się poza henną indygo lub katam. Henna sama z siebie nie daje koloru zielonego, to jest efekt interakcji chemicznej barwnika indygo lub katamu z minerałami z twardej wody.

image

Ta mieszanka zawiera między innymi hennę (mehendi) oraz amlę — zakwaszający dodatek.

Kritzolina, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

 

Dlaczego henna się nie trzyma?

Ten problem zazwyczaj występuje, kiedy za szybko umyjemy włosy produktem z detergentem po hennowaniu. “Nie trzymanie się” henny może być także de facto objawem ciemnienia koloru — marchewkowy rudy może zmienić się w brąz, jeśli został użyty konkretny składnik zakwaszający, np. sok jabłkowy.

Henna to metoda farbowania nadbudowywanego — potrzeba ok. 5 sesji hennowania, aby kolor stał się tak trwały, jak permanentna farba do włosów. Po osiągnięciu wybranego odcienia na długości włosów należy farbować już tylko odrosty.

 

Czytaj także: Cassia, henna i indygo - ziołowe barwniki do włosów na dobre wróciły do łask

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Włosy
21.11.2024 13:37
FOREO z marką FAQ Swiss wkracza w świat pielęgnacji… WŁOSÓW - nowa technologia dla zdrowej skóry głowy
FOREO z marką FAQ Swiss wkracza w świat pielęgnacji… WŁOSÓW - nowa technologia dla zdrowej skóry głowyMateriał Partnera

Marka FOREO, znana z innowacyjnych rozwiązań do pielęgnacji skóry, prezentuje nową kategorię w swojej ofercie - urządzenia do włosów. A dokładniej do dbania o skórę głowy. Po niezwykłym sukcesie marki FAQ Swiss spod parasola FOREO, która w zeszłym roku zadebiutowała na rynku z luksusowymi maskami LED na twarz, nadszedł czas na kolejną wyczekiwaną premierę. FAQ™ 301 to nowe urządzenie, które przenosi zaawansowaną technologię LED oraz masaż T-Sonic™ na skórę głowy, walcząc z przerzedzającymi się włosami i nadając im objętości, blasku i zdrowego wyglądu.

Rewolucja zaczyna się od skóry głowy

Około połowa mężczyzn i aż 40% kobiet zmaga się z problemem wypadania włosów w ciągu swojego życia. Niewiele rzeczy potrafi być bardziej frustrujących niż produkty na porost włosów, które po prostu nie działają. Dlatego rozwiązania FAQ Swiss od FOREO opierają się na solidnych podstawach naukowych. FAQ™ 301 wykorzystuje klinicznie potwierdzoną technologię czerwonego światła LED oraz masaż T-Sonic™, aby wzmocnić osłabione, łamliwe włosy. Urządzenie działa poprzez stymulację skóry głowy i aktywizację mieszków włosowych. Zaprojektowane z myślą o współdziałaniu z płynnymi kuracjami do włosów, FAQ™ 301 wspomaga lepsze wchłanianie składników aktywnych, takich jak minoksydyl, które docierają głęboko do mieszków, czyli tam, gdzie mogą działać najskuteczniej.

Terapia światłem LED i masaż soniczny

Urządzenie FAQ™ 301 wyposażone jest w 20 diod LED emitujących lecznicze, czerwone światło LED, które działa jak rewitalizujący zastrzyk dla mieszków włosowych, wzmacniając je i pobudzając wzrost włosów. Czerwone światło LED intensywnie stymuluje komórki, kluczowe dla regeneracji i odnowy włosów. Dodatkowo, FAQ™ 301 zapewnia delikatny, ale skuteczny soniczny masaż skóry głowy, usuwający martwy naskórek i nadmiar sebum, które mogą blokować mieszki włosowe. Masaż poprawia też mikrokrążenie, dostarczając więcej tlenu i składników odżywczych, co pozytywnie wpływa na zdrowie skóry głowy i kondycję włosów.

Dedykowane serum

Aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty, FAQ Swiss stworzyło FAQ™ Scalp Recovery & Thick Hair Probiotic Serum. To lekkie serum, które nie tylko odżywia skórę głowy, ale także wzmacnia włosy, zmniejsza ich łamliwość i poprawia ich objętość. Dzięki probiotykom i roślinnym ekstraktom, takim jak czerwona koniczyna i wąkrotka azjatycka, serum dostarcza składników, które odżywiają mieszki włosowe i poprawiają kondycję włosów.

Pielęgnacja włosów z luksusową dawką technologii

Nowa linia FAQ™ to ukłon w stronę każdego, kto marzy o zdrowych, lśniących włosach i chce wprowadzić do swojej rutyny coś naprawdę wyjątkowego.

Odkryj FAQ™ 301 i serum probiotyczne na foreo.com, w końcu, piękno zaczyna się od skóry głowy.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
03.09.2024 14:25
Kosmetyki do włosów – jedna z najciekawszych kategorii na rynku. Napędzają ją włosomaniaczki i nowości wprowadzane przez marki
Kategoria pielęgnacji włosów w drogerii Jawa
Kategoria pielęgnacji włosów w drogerii Jawa / fot. Marta Piechocka
Kategoria pielęgnacji włosów w drogerii Jawa
Stanowiska fryzjerskie w Skin & Beauty by Super-Pharm w Elektrowni Powiśle / wiadomoscikosmetyczne.pl
Kategoria pielęgnacji włosów w drogerii Jawa
Kategoria kosmetyków do włosów w drogerii Rossmann / fot. wiadomoscikosmetyczne.pl
Kategoria pielęgnacji włosów w drogerii Jawa
Ekspozycja kosmetyków do włosów w drogerii Rossmann / fot. wiadomoscikosmetyczne.pl
Kategoria pielęgnacji włosów w drogerii Jawa
Kategoria pielęgnacji włosów w drogerii Jawa
Kategoria pielęgnacji włosów w drogerii Jawa
Kategoria pielęgnacji włosów w drogerii Jawa
Gallery

Kategoria produktów do pielęgnacji włosów jest jedną z tych, które szybko rosną na polskim rynku kosmetycznym. To efekt licznych nowości wprowadzanych przez marki i zwrócenia się konsumentów w stronę produktów specjalistycznych oraz profesjonalnych.

Kategoria produktów do pielęgnacji włosów jest jedną z tych, które szybko rosną na polskim rynku kosmetycznym. To efekt licznych nowości wprowadzanych przez marki i zwrócenia się konsumentów w stronę produktów specjalistycznych oraz profesjonalnych.

Od kilku lat obserwujemy na polskim rynku wyraźny rozwój kategorii produktów do pielęgnacji włosów. Jest to jeden z najbardziej dynamicznych rynków pod względem wprowadzania innowacji i nowości.

Zdecydowanie jest to kategoria, która przechodzi znaczną ewolucję. Konsumenci w ramach kosmetyków do pielęgnacji włosów szukają czegoś więcej niż podstawowej pielęgnacji – mówi dla wiadomoscikosmetyczne.pl Michał Rudecki, client director w NielsenIQ.

Według danych tej firmy badawczej, cała kategoria pielęgnacji włosów w ciągu ostatnich 12 miesięcy (liczonych do lipca 2024 r.) urosła wartościowo o 11,9 proc., wolumenowo zaś o 1,8 proc.

Największą część (39 proc.) rynku produktów do pielęgnacji włosów stanowią szampony, jest to też kategoria z TOP 5 największych wartościowo na całym kosmetycznym rynku w Polsce. Najdynamiczniej rozwija się jednak kategoria odżywek do włosów – rosnąc o 15,7 proc. wartościowo i 5 proc. wolumenowo rok do roku, a w niej wysokie dwucyfrowe wzrosty mają segmenty wcierek i peelingów.

–  Pokazuje to, że konsumenci w ramach tej kategorii coraz częściej sięgają po produkty już nie tylko kosmetyczne ale wręcz o charakterze leczniczym – komentuje Michał Rudecki.

Konsumenci coraz chętniej sięgają też po produkty profesjonalne, co spotyka się z reakcją retalierów. Sieci drogeryjne powiększają półkę z kosmetykami o jakości salonowej, a niektóre wręcz wprowadzają całe działy z produktami fryzjerskimi. Najdalej poszła sieć Super-Pharm w swoim nowym koncepcie sklepów Skin & Beauty.

– Kategoria produktów do włosów rosła po covidzie bardzo dynamicznie i w naszej ocenie będzie nadal rosła na poziomie dwucyfrowym. By móc wprowadzić do sprzedaży profesjonalne marki kosmetyczne otworzyliśmy w Skin & Beauty usługi fryzjerskie – mówiła prezes sieci Super-Pharm Poland Monika Kolaszyńska podczas otwarcia Skin & Beauty by Super-Pharm w Elektrowni Powiśle, wyjaśniając jak doszło do tego, że udało się zbudować w sklepie tak dużą ofertę salonowych profesjonalnych marek produktów do włosów.

Czytaj więcej: Super-Pharm otwiera kolejne sklepy w formacie Skin & Beauty

Według Weroniki Gwiazdy z działu marketingu sieci drogerii Hebe, na rozwój kategorii kosmetyków do pielęgnacji włosów ma wpływ coraz większa wiedza konsumentów o sposobach pielęgnacji włosów, o składnikach kosmetyków o stosowaniu produktów.

– Dużą rolę odgrywają influencerzy, którzy efektywnie działają w tym obszarze. Dzięki nim rośnie zainteresowanie pielęgnacją włosów, co z kolei przyczynia się do wzrostu sprzedaży. Na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych produktów, których do tej pory nie było, aktywnie reklamowanych online i wspieranych przez influencerów – mówi dla wiadomościkosmetyczne.pl Weronika Gwiazda.

Zaznacza, że oferta drogerii jest coraz bardziej obszerna, obejmuje wiele różnych kategorii – od naturalnych do profesjonalnych:

– Asortyment powiększa się, a drogerie starają się znacząco zbliżyć do kategorii profesjonalnej. Widoczny jest również trend inspirowania się wykorzystywaniem składników aktywnych stosowanych do tej pory w pielęgnacji twarzy przy tworzeniu produktów do włosów.

Według Edyty Kresińskiej, doradcy zarządu ds. marketingu w sieci drogerii Jawa, z roku na rok liczba kosmetyków do włosów stosowanych przez polskich konsumentów rośnie. – Wynika to przede wszystkim z indywidualizowania oferty przez producentów. Kosmetyki odpowiadają różnym typom włosów. Dziś nie jest to tylko szampon i odżywka. Jeśli szampon to zgodny z porowatością włosa, jeśli odżywka, to taka, która oprócz odżywiania poprawi nam np. kolor czy wygładzi strukturę. Marki skutecznie wprowadzają na rynek nowe kategorie produktów: galaretki do laminacji, zabiegi olejowania, masełka na końcówki, sztyfty na niesforne kosmyki. Coraz więcej kobiet sięga po tonery, które do tej pory były zarezerwowane tylko dla zabiegów fryzjerskich – mówi Edyta Kresińska.

Jej zdaniem w zakupach tej kategorii wyraźne odbicie ma trend włosomaniaczek – czyli dziewczyn, dla których piękny wygląd włosów jest priorytetemi, i które o ich pielęgnacji wiedzą wszystko – podsycany przez media społecznościowe.  

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
21. listopad 2024 20:47