Farbowanie włosów henną może spowodować, że zetkniemy się z jednym z trzech głównych problemów. Po pierwsze, henna może nie złapać na włosach, szczególnie jeśli są one pokryte innymi substancjami, takimi jak silikony. Po drugie, efekt może być krótkotrwały, co sprawia, że kolor z henny szybko zmywa się. Trzecim problemem jest ryzyko uzyskania niepożądanego zielonkawego odcienia, co często zdarza się przy mieszaniu henny z innymi substancjami. Rozwiązaniem jest dokładne przygotowanie włosów przed zabiegiem, regularne odświeżanie koloru i unikanie mieszania henny z innymi produktami.
Czytaj także: Henna czy farba – co wybrać? To zależy, jaki efekt chcesz osiągnąć.
Dlaczego henna nie farbuje?
Możliwości jest kilka, i na wszystkie jest względnie proste rozwiązanie:
Niewłaściwie zmineralizowana woda
Do rozrabiania henny należy używać niezbyt twardej wody — jeśli nie mamy dostępu do wody miękkiej, to należy zaopatrzyć się w wodę zdemineralizowaną (destylowaną), np. na stacji benzynowej.
Włosy nie zostały właściwie oczyszczone
Nie każdy może nakładać hennę na przetłuszczone włosy i cieszyć się potem pięknym kolorem. Niektóre włosy wymagają dokładnego umycia i nakładania henny na nadal wilgotne włosy, a czasami wymagane jest wręcz chelatowanie, czyli oczyszczanie pasm z nadbudowanych minerałów z wody wodociągowej. Można to zrobić np. płucząc włosy wodą z dodatkiem octu jabłkowego czy kwasku cytrynowego. Podobnie silikony z produktów do stylizacji czy pielęgnacji mogą nie dopuścić barwnika do włosa.
Henna była nieświeża
W naprawdę starej hennie barwnik (lawson) zwyczajnie traci moc. Następnym razem kup hennę od innego producenta.
Czytaj także: Dermatolodzy ostrzegają przez PPD ukrywającym się jako „czarna henna" do tatuaży
Henna została zalana zbyt gorącą wodą
Woda w temperaturze powyżej 50 stopni to już definitywnie za dużo dla henny; większość proszków wystarczy temperatura w okolicach 35 stopni, żeby puścić barwnik.
Henna nie została odstawiona na dostatecznie długo/nie była trzymana dostatecznie długo na głowie
Henna hennie nierówna — w zależności od regionu, z którego pochodzi, może potrzebować różnego czasu odstania, zanim zacznie farbować. Większość henn jednak potrzebuje minimum kilku godzin odczekania, aż puści barwnik, niektóre aż do 12 h. W to może wliczać się czas przetrzymania henny na włosach, ale wtedy należy brać pod uwagę odliczanie czasu farbowania od momentu puszczenia barwnika, a nie nałożenia na głowę.
Hennę można trzymać na włosach bardzo długo, nawet całą noc, jednak im dłużej się ją trzyma, tym zazwyczaj mocniejszy efekt. Minimum to ok 3h, po których efekt będzie delikatny, ale widoczny.
Włosy zostały umyte za szybko po hennowaniu
Świeżo hennowane włosy należy zostawić w spokoju minimum 48 h po spłukaniu henny. Po tym czasie można dopiero je myć czymkolwiek więcej niż wodą, aby nie przerwać zbyt wcześnie procesu oksydacji i nie utrudnić sobie osiągnięcia wymarzonego koloru.
Henna została zakwaszona nieprawidłowo
Specjalistki zajmujące się hennowaniem włosów podają następujące zależności między wagą ziół a kwaśnego dodatku:
Amla: 25 gramów na 100 gramów ziół
Kwasek cytrynowy: 6 gramów kwasku na 100 gramów ziół
Napary z owoców suszonych: 4-6 łyżek stołowych na 50 gramów ziół
Ocet jabłkowy: 4-6 łyżek stołowych na 50 gramów ziół
Soki z owoców: 4-6 łyżek stołowych na 50 gramów ziół
Dodanie więcej środków zakwaszających może spowodować zabicie barwnika, a co za tym idzie brzydki, nietrwały efekt kolorystyczny, lub jego całkowity brak.
Dlaczego henna dała zielony kolor na włosach?
Jeśli po hennowaniu włosy mają zielony odcień, to w mieszance znajdowało się poza henną indygo lub katam. Henna sama z siebie nie daje koloru zielonego, to jest efekt interakcji chemicznej barwnika indygo lub katamu z minerałami z twardej wody.
Dlaczego henna się nie trzyma?
Ten problem zazwyczaj występuje, kiedy za szybko umyjemy włosy produktem z detergentem po hennowaniu. “Nie trzymanie się” henny może być także de facto objawem ciemnienia koloru — marchewkowy rudy może zmienić się w brąz, jeśli został użyty konkretny składnik zakwaszający, np. sok jabłkowy.
Henna to metoda farbowania nadbudowywanego — potrzeba ok. 5 sesji hennowania, aby kolor stał się tak trwały, jak permanentna farba do włosów. Po osiągnięciu wybranego odcienia na długości włosów należy farbować już tylko odrosty.
Czytaj także: Cassia, henna i indygo - ziołowe barwniki do włosów na dobre wróciły do łask