Przyczyny wypadania włosów
Przyczyn wypadania włosów może być wiele. Często w sytuacjach stresowych i okresach przemęczenia obserwuje się nasilenie tego problemu. Jego podłoża można szukać również w diecie, która nie dostarcza organizmowi odpowiednich witamin i minerałów, anemii i nieodpowiedniej pielęgnacji.
Wypadanie włosów może być wywołane również przez choroby tarczycy i inne schorzenia, a także przez tak zwane łysienie androgenowe. Dotyczy ono głównie mężczyzn i zwykle rozpoczyna się w okolicy czołowo-skroniowej. Z czasem zakola u mężczyzn i u kobiet są coraz większe. Jego przyczyną są uwarunkowania genetyczne.
Wypadanie włosów a nieodpowiednia pielęgnacja
W przypadku problemu z wypadaniem włosów warto rozpocząć odpowiednią pielęgnację. Często stosowanie niewłaściwych produktów lub stylizowanie kosmyków z wykorzystaniem wysokiej temperatury, a także farbowanie może przyczynić się do ich uszkodzenia, osłabienia i zwiększonej tendencji do wypadania.
Dodatkowo wszelkie ciasne upięcia, takie jak koki, kucyki i warkocze, a także noszenie doczepianych pasm może doprowadzić do uszkodzenia mieszków włosowych. Jest to tak zwane łysienie trakcyjne, czyli związane z pociąganiem. Dlatego warto stosować delikatne szampony i odżywcze maski regenerujące.
Kuracje lecznicze na wypadanie włosów
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów, które hamują wypadanie włosów, a także stymulują ich ponowny wzrost. Dostępne są w różnych formułach: wcierek, olejków, lub ampułek stosowanych miejscowo na skórę głowy. Terapia taka jednak powinna być przez nas prowadzona przez minimum 4 do 6 tygodni.
Warto w preparatach takich szukać substancji aktywnych takich jak minoksydyl i aminexil. Ich zadaniem jest silne odżywienie mieszka włosowego, a także zapobieganie usztywniania osłonki kolagenowej. Należy jednak pamiętać, że kuracje takie trzeba co jakiś czas powtarzać.
Terapia doustna i zabiegi medyczne
Najczęściej u mężczyzn to łysienie androgenowe jest odpowiedzialne za wypadanie włosów. Co stosować w takich przypadkach? Często lekarz zaleca terapię która przeprowadzona jest pod jego nadzorem. Jednak może ona przynieść również pewne działania niepożądane.
Można również wypróbować różnego rodzaju zabiegów medycznych, które oferują gabinety medycyny estetycznej i dermatologiczne. Należą do nich mezoterapia, osocze bogatopłytkowe, karboksyterapia lub laseroterapia. Wykorzystuje się również komórki macierzyste.
Dieta a wypadanie włosów
W przypadku wypadania włosów warto również zmienić swoją dietę na taką, która będzie bogata w witaminy i minerały, głównie te z grupy B, miedź, krzem, cynk i żelazo. Powinna być zbilansowana, pełna warzyw, owoców, ciemnoziarnistego pieczywa, nabiału, białka i dobrej jakości olejów.