StoryEditor
Ciało
15.12.2015 00:00

Zbawienny kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest jedną z najbezpieczniejszych substancji stosowanych w medycynie estetycznej i kosmetologii. Nie wywołuje odczynów alergicznych, nie podrażnia i nie kumuluje się w organizmie, ponieważ ulega naturalnej biodegradacji. Ma wyjątkową zdolność wiązania cząsteczek wody. Jest jak klej utrzymujący cały nasz organizm w całości.

Kwas hialuronowy (HA) jest jednym z najważniejszych związków chemicznych występujących w naszym organizmie i mimo swej nazwy nie jest kwasem, lecz mukopolisacharydem, czyli wielocukrem.
Głównym skupiskiem kwasu hialuronowego jest tkanka łączna, a więc skóra, ale znajduje się również w mazi stawowej, gałce ocznej, płynach ustrojowych i ścianach naczyń krwionośnych.
Jego najznamienitszą cechą jest wyjątkowa zdolność wiązania wody. 1g kwasu hialuronowego może jej związać aż 1000 g! Z tego powodu jest często określany jako regulator homeostazy wodnej w organizmie. Cząsteczki kwasu hialuronowego tworzą z wodą roztwory o dużej lepkości i elastyczności, które pełnią funkcję cementu lub kleju międzykomórkowego. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że kwas hialuronowy jest również   „klejem”  utrzymującym cały nasz organizm w całości.
Ilość kwasu hialuronowego zależy od wieku: najwyższe stężenie mają niemowlęta i dzieci. Każdego dnia w wyniku reakcji chemicznych zachodzących w naszym ciele 30 procent jego zasobu jest rozkładane, a następnie ponownie syntetyzowane. Z biegiem lat, mniej więcej po 40 roku życia, poziom HA zaczyna gwałtownie spadać, aby w wieku 70 lat obniżyć się o około 80 proc.
Zastosowanie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym
Istotnym czynnikiem determinującym kierunek działania HA jest jego rozmiar (masa cząsteczkowa). Wielkocząsteczkowa forma kwasu hialuronowego, powyżej 1,5 miliona daltonów (Da), nie wnika w głąb naskórka, lecz zatrzymuje się na jego powierzchni, tworząc niewidzialny film zapobiegający przeznaskórkowej utracie wody. W tej formie ma zastosowanie w bardzo wielu kosmetykach: kremach do pielęgnacji twarzy, szyi i okolicy oczu, w balsamach nawilżających i po opalaniu, kosmetykach antycellulitowych i przeciw rozstępom. Wykazuje natychmiastowe działanie nawilżające, wygładzające, nadaje skórze aksamitną gładkość. Kwas hialuronowy dodatkowo delikatnie napina i liftinguje, co doskonale się sprawdza w przypadku maseczek „bankietowych”, koncentratów i serum.
Niskocząsteczkowy kwas hialuronowy, o masie cząsteczkowej ok. 500 tys. Da, wnika do stratum corneum, czyli najbardziej zewnętrznej części naskórka, i spektakularnie zwiększa w niej poziom nawilżenia. Pęczniejąc, działa jak „zastrzyk” wypełniający i wypychający zmarszczki od wewnątrz. Kwas hialuronowy w tej masie zwiększa też przepuszczalność naskórka, dzięki czemu ułatwia wnikanie innych substancji aktywnych w głąb skóry.
Połączenie w kremach obydwu rodzajów kwasu hialuronowego daje znakomite efekty nawilżające, przyczynia się do poprawy jędrności i elastyczności, a w efekcie do odmłodzenia wyglądu i profilaktyki starzenia się skóry.
Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej
Kwas hialuronowy jest jedną z najbezpieczniejszych substancji stosowanych w medycynie estetycznej i kosmetologii. Nie wywołuje reakcji alergicznych, nie podrażnia i nie kumuluje się w organizmie, ponieważ ulega naturalnej biodegradacji przez endogenne enzymy. Z uwagi na ten aspekt ma bardzo szerokie zastosowanie, zarówno jako wypełniacz w celach powiększania i wypełniania pozakomórkowej przestrzeni tkankowej – do wygładzania zmarszczek, korygowania rysów twarzy i ujędrniania części ciała, jak i jako substancja biorewitalizująca.
Biorewitalizację można porównać do cofnięcia zegara – wszystkie komórki macierzyste skóry zostają pobudzone do podziału, w ciągu kilku miesięcy od zabiegu (lub serii zabiegów) dochodzi do odbudowy struktur skóry, wzrostu napięcia, elastyczności oraz jędrności skóry.

Beata Maciej

Znaczenie dla skóry
Kwas hialuronowy pełni fundamentalną funkcję w utrzymaniu prawidłowej wilgotności naskórka i skóry właściwej. Kiedy jego poziom ulega obniżeniu, spada również nawilżenie skóry, co w konsekwencji wpływa m.in. na spadek jędrności i elastyczności oraz powstawanie zmarszczek.
Kwas hialuronowy w skórze:
* zapewnia odpowiednie nawilżenie
* wpływa na jej elastyczność i sprężystość
* utrzymuje prawidłowe napięcie
* redukuje ilość wolnych rodników
* chroni komórki skóry przed uszkodzeniami
* opóźnia procesy starzenia

Czy wiesz, że...
* Kwas hialuronowy został odkryty w 1934 roku przez niemieckiego naukowca Karla Meyera, który nadał mu nazwę hyaluronic acid (od hyaloid – ciało szkliste).
* Występuje we wszystkich organizmach żywych, głównie w formie soli sodowej – hialuronianu sodu – i co ciekawe, ma taką samą budowę chemiczną zarówno u człowieka, jak i u bakterii.
* Kwas hialuronowy ma zastosowanie zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i w wielu dziedzinach medycyny, np.: w dermatologii, okulistyce, otolaryngologii, ginekologii, reumatologii i proktologii.
* Kiedyś pozyskiwano go z tkanek zwierzęcych, głównie grzebieni kogucich, ale także gałek ocznych bydła i skóry rekina. Obecnie jest wytwarzany biotechnologicznie przez fermentację mikrobiologiczną, a jego źródłem są szczepy bakterii z rodzaju Streptococcus equi.


Kwas hialuronowy, w zależności od masy cząsteczkowej, znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak  i w medycynie estetycznej

W kosmetykach:
* daje efekt jedwabiście gładkiej, aksamitnej skóry
* zapewnia skórze właściwy poziom nawilżenia
* tworzy na powierzchni skóry niewidzialny, ochronny film, który wiąże wilgoć i zapobiega jej utracie
* poprawia elastyczności i jędrność
* napina i liftinguje
* wnika w załamania naskórka i mechanicznie wypycha zmarszczki
* ma korzystny wpływ na gojenie mikrouszkodzeń, ran, oparzeń zwiększa przepuszczalność naskórka

W medycynie estetycznej:
* jako wypełniacz (zmarszczek, bruzd)
* do modelowania rysów twarzy
* powiększania ust
* jako czynnik pobudzający rewitalizację skóry
* stymuluje syntezę kolagenu w fibroblastach
* aktywuje procesy naprawcze warstwy rogowej poprzez pobudzenie keratynocytów
* wzmaga produkcję ceramidów
* opóźnia procesy fotostarzenia poprzez dezaktywację wolnych rodników


W jakich kosmetykach znajdziesz kwas hialuronowy?
* w żelach i kremach pod oczy
* w kremach nawilżających
* w kremach przeciwzmarszczkowych
* w kremach ujędrniających i liftingujących
* w preparatach do higieny intymnej
* w balsamach nawilżających
* w balsamach po opalaniu
* preparatach antycellulitowych i na rozstępy
* kremach do rąk
* kremach do stóp


ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Ciało
27.03.2025 10:00
Marka handy lab. z wyjątkową akcją specjalną w Drogeriach Rossmann
Firma obchodziła niedawno swoje 3. urodzinyhandy lab.

W drogeriach Rossmann od 22 marca do 4 kwietnia w ramach kampanii „In Out” dostępne będą cztery nowe produkty do pielęgnacji dłoni z linii Paczuli Mood oraz White Tea marki handy lab.

Szczególną uwagę przyciągają maski w rękawicach, których opakowania zostały zaprojektowane przez studentów Uniwersytetu SWPS – to efekt kreatywnej współpracy, łączącej świat kosmetyki z młodą sztuką i designem. 

To nie tylko kolejny krok w rozwoju marki handy lab., ale również realne wsparcie dla młodych talentów i promocja świeżego spojrzenia na produkt.

Ofertę produktów pielęgnacyjnych handy lab., dostępnych w ramach promocji w drogeriach Rossmann, można zobaczyć tutaj

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Ciało
19.03.2025 20:25
handy lab. świętuje swoje 3. urodziny na szczycie Warszawy i zaskakuje nowościami
3. urodziny handy lab. 
3. urodziny handy lab.  / handy lab. mat.pras.
3. urodziny handy lab. 
3. urodziny handy lab.  / Marzena Szulc
3. urodziny handy lab. 
3. urodziny handy lab.  / handy lab. mat.pras.
3. urodziny handy lab. 
3. urodziny handy lab.  / handy lab. mat.pras.
3. urodziny handy lab. 
3. urodziny handy lab. 
3. urodziny handy lab. 
3. urodziny handy lab. 
Gallery

Możliwość podziwiania panoramy stolicy z 46 poziomu Varso Tower oraz wernisaż nie były jedynymi atrakcjami tego eventu. Handy lab., świętująca swoje trzecie urodziny, zaprezentowała wiosenne nowości w ofercie i otworzyła nowy rozdział, poszerzając portfolio o produkty do pielęgnacji stóp.

Misją handy lab. od samego początku istnienia na rynku kosmetycznym była redefinicja  pielęgnacji dłoni. Marka, świętująca swoje 3. urodziny, wprowadziła nie tylko wiosenne nowości dedykowane dłoniom, ale także zupełnie nową kategorię – pielęgnację stóp. 

Również stopy zasługują na troskę i rytuały, które do tej pory były domeną dłoni! To następny krok w rozwoju brandu, który z sukcesem buduje kompleksowe SPA, zdobywając liczne nagrody branżowe za jakość swoich kosmetyków – jak podkreśla Iwona Wójcik, założycielka i prezes handy lab.

image
3. urodziny handy lab. 
Marzena Szulc

Urodzinowi goście mieli okazję obejrzeć wernisaż #ArtInBeauty – znalazły się tam najlepsze (nagrodzone i wyróżnione) grafiki, będące efektem współpracy handy lab. ze studentami SWPS. Zwycięskie grafiki trafiły na opakowania premierowych produktów: masek do rąk z serii White Tea oraz Patchouli Mood.

W strefie relaksu była możliwość wypróbowania i przetestowania właściwości tych masek. Oprócz składów (m.in. masło shea, wąkrotka azjatycka, ekstrakty z ziół i aloesu, peptydy, kwas hialuronowy) ważne w produktach handy lab. Są też ich zapachy, które – jak podkreśla Iwona Wójcik - mają otulić nie tylko skórę, ale i zmysły.

Produkty handy lab. podzielone są na dwie linie zapachowe: 

White Tea – to bogate odżywcze formuły o przeciwstarzeniowym i regenerującym działaniu, z nutą białej herbaty. 

Patchoulii Mood – to linia odprężająca, charakteryzująca się inspirowaną naturą relaksującą, lekką konsystencją z aromatyczną paczulą i ziołowymi ekstraktami. 

Nowa kategoria (a zarazem nowy rytuał) to pielęgnacja stóp z handy lab. 

Po sukcesie kosmetyków do dłoni naturalnym krokiem było rozszerzenie portfolio o produkty do pielęgnacji stóp i wyjście naprzeciw potrzebom klientów. Wierzymy, że dłonie i stopy zasługują na taką samą uwagę jak inne części ciała, i powinniśmy otaczać je codzienną opieką – podkreśla Iwona Wójcik.

Premierowo na rynku pojawiają się w związku z tym dwa nowe produkty. Pierwsza z nich to nawilżająca i odżywcza maska (linia White Tea) w formie skarpet, silnie skoncentrowana na nawilżeniu i regeneracji stóp. Wśród składników znajdziemy m.in. kwas hialuronowy, aminokwasy, masło cupuacu, masło shea.

Drugą nowością jest relaksująca sól do kąpieli (linia Patchouli Mood) – unikalna mieszanka roślinnych ekstraktów i soli, które odprężają, koją, poprawiają krążenie i redukują zmęczenie. Zawiera ekstrakty roślinne: arnika, jałowiec, żeń-szeń, dziurawiec, pokrzywa, szałwia i rozmaryn, trzy rodzaje soli wzbogacone olejkami (makadamia, z pestek winogron), 98 proc. składników naturalnych.

Nowości do pielęgnacji dłoni 

handy lab. od początku wspiera młode talenty, dlatego opakowania najnowszych masek do dłoni to dzieło studentów Uniwersytetu SWPS. Ich kreatywne kolaże dodają kosmetykom artystycznego ducha, a młodzi projektanci mogą zobaczyć swoje prace na półkach największych drogerii w Polsce.

W ofercie pojawią się dwie wyjątkowe maski w rękawicach, zdobione kolażami młodych artystów:

  • pierwsza z nich nawilżająco-odżywcza maska z linii Patchouli Mood – lekka formuła z kwasem hialuronowym, ekstraktem z aloesu i masłem shea, o delikatnym ziołowym aromacie z nutkami paczuli. 
  • druga z przeciwstarzeniowej linii White Tea to rozjaśniająco-wygładzająca maska z kwasem hialuronowym, peptydami, witaminą C i ceramidami. 

Kolejnymi produktami są: regenerujące serum do rąk z linii Paczuli Mood oraz odżywczy krem do rąk z linii White Tea.

Nasze 3-lecie to doskonała okazja, by podziękować wszystkim, którzy wspierali nas od samego początku. To także czas, by poszerzyć nasze portfolio o pielęgnację stóp – uważamy, że to naturalny krok, odpowiadający potrzebom naszych klientów. Jesteśmy dumni, że produkty handy lab. zyskały tak wiele nagród i wyróżnień, a nasza filozofia wspierania młodych talentów uznanie. Cieszymy się, że nasze produkty nie tylko pielęgnują skórę, ale też inspirują – podkreśla Iwona Wójcik.

Produkty marki dostępne są m.in. w drogeriach Rossmann, superpharm.pl, douglas.pl.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
12. kwiecień 2025 18:02