Kto kupuje?
Preparaty ujędrniające i antycellulitowe kierowane są głównie do kobiet. Największe zainteresowanie produktami z tej kategorii występuje wiosną, kiedy zaczynają się przygotowania do sezonu bikini. Sprzedaż kosmetyków ujędrniających poza sezonem utrzymuje się na stałym poziomie.
Krótkie życie produktów
Segment tego typu produktów do pielęgnacji ciała cechuje duża rotacja. W drodze do wymarzonej sylwetki klientki bardzo często zmieniają stosowane preparaty i poszukują nowych rozwiązań w nadziei, że kolejna propozycja na rynku szybko zapewni widoczne efekty pielęgnacyjne. Z tego powodu ta grupa produktów charakteryzuje się tak krótkim życiem na sklepowych półkach. To efekt tego, że konsumenci nie postrzegają kosmetyków jako jednego z elementów kompleksowej pielęgnacji, ale poszukują szybkiego sposobu na poprawę wyglądu skóry. Jednak to systematyczność, wytrwałość i właśnie całościowe podejście mogą zagwarantować upragnione efekty. Kosmetyki wspomagają szersze, uzupełniające się i niezbędne działania: odpowiednią dietę i ćwiczenia, zabiegi pielęgnacyjne. Ich stosowanie wymaga też regularności i czasu.
Specjalizacja, ale też wielozadaniowość
Od kilku lat obserwujemy zmianę w charakterze produktów ujędrniających i antycellulitowych. Pojawiły się preparaty specjalistyczne, ukierunkowane na konkretny problem, np. cellulit, rozstępy, czy część ciała – biust, uda, brzuch itp. Pojawił się też silny aspekt fit & health, czyli preparaty bezpośrednio wspomagające ćwiczenia. Dobrym przykładem są żele marki Ziaja o działaniu rozgrzewającym i chłodzącym, przeznaczone do aktywnej pielęgnacji podczas aktywności fizycznej. Tego typu produkty zyskują coraz większe grono użytkowników i wskazują na rosnącą świadomość tak ważnej spójności działań, których efektem będzie uzyskanie wymarzonej sylwetki i pięknej skóry.
Ciekawym trendem jest również wielozadaniowość preparatów. Obok działania wyszczuplającego mają one również inne właściwości, np. brązujące. Z drugiej strony standardowe kosmetyki pielęgnacyjne, takie jak peelingi czy oliwki do masażu, dzięki dodatkowym substancjom aktywnym zyskują dodatkowe działanie antycellulitowe czy ujędrniające.
Efekt ma być szybki
W tym segmencie chyba najbardziej widoczne jest to, że klienci poszukują preparatów przynoszących efekty w maksymalnie krótkim czasie. Ziaja podjęła to wyzwanie, oferując serię Multimodeling. Linia obejmuje preparaty ukierunkowane na wyszczuplanie, redukcję cellulitu, rozstępów i rozszerzonych naczynek, a także zwiększenie elastyczności, nawilżenia oraz jędrności skóry. Z zaproponowanych preparatów pielęgnacyjnych największym zainteresowaniem cieszy się przede wszystkim ekspresowe serum do ciała antycellulitowe.
Naturalne składniki
Przy tworzeniu receptur kosmetyków ujędrniających poszukiwane są przede wszystkim substancje o udowodnionej, wysokiej skuteczności antycellulitowej oraz poprawiające dynamizm mikrokrążenia. Najczęściej są to naturalne wyciągi i aktywne kompleksy roślinne. W serii Multimodeling wykorzystaliśmy m.in. forskolinę z pokrzywy, kapsaicynę z papryki cayenne, kompleks wyciągów z morszczynu, bluszczu, gorzkiej pomarańczy i rozmarynu oraz morskie algi.
Joanna Kowalczuk, kierownik działu marketingu, Ziaja