StoryEditor
Porady
20.05.2024 12:39

Uroda na talerzu, czyli które składniki kosmetyków warto uwzględnić w codziennej diecie?

Uroda na talerzu, czyli które składniki kosmetyków warto uwzględnić w codziennej diecie? / deagreez - stock.adobe.com
Jeśli w Twojej kosmetyczce znajdują się głównie preparaty z naturalnymi składami (a taką mamy nadzieję!), z pewnością w oczy rzucają się nazwy: witamina C, witamina E, cynk, retinol, a często także kolagen i niacynamid. Czy wiesz, że wszystkie te składniki możesz uzupełnić również dietą? Sprawdź, co jeść dla urody.

Najlepsze źródła witamin antyoksydacyjnych 

Na początek witaminy o właściwościach antyoksydacyjnych, czyli A, C i E. Naturalne antyoksydanty chronią komórki przed działaniem szkodliwych wolnych rodników. Dzięki temu opóźniają procesy starzenia i zmniejszają podatność na choroby. 

Witamina A występuje w przyrodzie pod kilkoma postaciami, z czego najpopularniejsze są retinol i beta-karoten. Kosmetyki z retinolem cieszą się dużą popularnością zarówno wśród osób zmagających się z trądzikiem, jak i tych, którym zależy na działaniu przeciwzmarszczkowym. Wróćmy jednak do diety. Retinol na talerzu dostarczysz za pomocą ryb, masła, jaj, serów i podrobów. Z kolei źródłem beta-karotenu są: marchew, dynia, papryka, jarmuż i szpinak. 

Witamina C to silny antyoksydant, który przeciwdziała starzeniu się skóry i przyspiesza gojenie ran. Poza tym skutecznie rozjaśnia przebarwienia oraz wspomaga syntezę kolagenu. Najwięcej witaminy C mają: natka pietruszki, brokuły, papryka, kalafior, brukselka oraz owoce, takie jak czarna porzeczka, kiwi, truskawki i cytrusy.

Witamina E nazywana jest witaminą młodości. Pomaga w walce z suchą skórą i przyspiesza gojenie. Ponadto zapobiega rogowaceniu się naskórka, reguluje wydzielanie się łoju, doskonale nawilża i wygładza. Do diety wprowadzisz ją w olejach roślinnych, nasionach i orzechach.

Witaminy z grupy B w diecie

Witaminy z grupy B odgrywają wiele ważnych ról w organizmie. Związki te nie tylko warunkują prawidłowe działanie układu nerwowego, ale również korzystnie wpływają na stan skóry, włosów i paznokci. Szczególne właściwości w tym zakresie wykazuje witamina B3 zwana niacyną. Obecny w kosmetykach niacynamid to pochodna witaminy B3. W jakich artykułach spożywczych jest najwięcej witamin z grupy B? Przede wszystkim w produktach zbożowych, strączkach i warzywach. Spore ilości witaminy B3 znajdziesz w mięsie drobiowym, rybach i orzechach (głównie arachidowych).

Antyoksydacyjny cynk 

Cynk to składnik mineralny o właściwościach antyoksydacyjnych. Pierwiastek wykazuje również działanie bakteriostatyczne, do tego łagodzi stany zapalne i umożliwia szybszą regenerację naskórka. Do diety warto wprowadzić następujące źródła cynku: owoce morza (ostrygi i małże), mięso, pestki dyni, kaszę gryczaną, migdały, płatki owsiane, nasiona słonecznika i jaja.

Dieta pudełkowa dla urody

Chcesz jeść smacznie, zdrowo i różnorodnie, ale nie przepadasz za gotowaniem? A może w natłoku codziennych obowiązków zapominasz o zdrowym odżywianiu i cierpi na tym nie tylko Twoja cera? Sprawdź ofertę cateringu dietetycznego w okolicy. Dobre cateringi oferują różne diety pudełkowe pełne warzyw, owoców i innych wartościowych produktów spożywczych. Więcej ciekawostek na temat odpowiednio zbilansowanej diety dla urody znajdziesz na stronie: https://www.maczfit.pl/blog/co-jesc-by-miec-piekna-cere-radzimy-jaka-diete-wybrac/



 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Twarz
31.01.2025 08:00
Cztery sposoby na spowolnienie starzenia się skóry
Wystarczy jedna nieprzespana noc, by cera stała się matowa i ziemista, a pod oczami pojawiła się opuchliznashutterstock

Z wiekiem kondycja skóry słabnie, a jej pielęgnacja niesie ze sobą więcej wyzwań. Chociaż starzenie się jest procesem naturalnym i niemożliwym do zatrzymania, istnieją pewne sposoby na jak najdłuższe utrzymanie pięknego wyglądu cery: są to peptydy, filtry SPF, woda i... wellbeing.

Co warto robić, a czego unikać? Oto cztery sposoby ekspertów L’Oréal Polska na spowolnienie starzenia się skóry. 

1. Kosmetyki z filtrem SPF na co dzień 

Trzeba pamiętać, że słońce jest głównym czynnikiem przyspieszającym pojawianie się zmarszczek czy przebarwień, utraty elastyczności, młodzieńczego blasku, a także właściwego poziomu nawilżenia cery. Chociaż światło słoneczne jest przyjemne i pozytywnie oddziałuje na samopoczufiltrcie, zawiera również szkodliwe dla skóry promienie UV.

Po kremy z filtrem SPF zwykle sięga się przede wszystkim latem. Żeby jednak zahamować procesy starzenia, warto stosować takie kosmetyki na co dzień, najlepiej przed każdym wyjściem na zewnątrz, dobierając ich moc do aktualnego nasłonecznienia i czasu, jaki spędzi się na słońcu.

2. Składniki o udowodnionym działaniu przeciwstarzeniowym

Kwas hialuronowy, koenzym Q10, przeciwutleniacze, kolagen czy peptydy w kosmetykach to składniki o udowodnionym działaniu, które pomogą spowolnić starzenie się skóry. Podczas wyboru tego rodzaju produktów warto nie sugerować się jedynie ich nazwami, ale najlepiej samodzielnie sprawdzić, czy w składzie znajdują się cenne substancje aktywne.

Kosmetyki przeciwstarzeniowe, w tym produkty przeciwzmarszczkowe, dają najlepsze efekty przy jak najwcześniejszym stosowaniu. Tego rodzaju preparaty poleca się przede wszystkim dla cery dojrzałej, ale producenci zalecają ich stosowanie już w okolicach 30. roku życia. Zastosowane wcześniej działają zapobiegawczo, zamiast walczyć ze zmianami, które już zaszły.

Czytaj też: 56-letnia Kelly Rutherford zachwyca naturalną urodą w kampanii Caudalie

3. Nigdy nie zapominaj o nawilżaniu skóry

Podstawą pielęgnacji skóry każdego typu i w każdym wieku jest jej regularne nawilżanie. Zaniedbania na tym polu to prosta droga do osłabienia elastyczności cery, pojawienia się zmarszczek, zmatowienia i utraty blasku, a nawet łuszczenia się naskórka.

Cerę zaleca się nawilżać dwa razy dziennie, rano i wieczorem – po dokładnym i delikatnym oczyszczeniu. Rano najlepiej nałożyć delikatny kosmetyk ze składnikami nawilżającymi. Wieczorem można wybrać produkt o gęstszej formule i konsystencji, z dodatkiem witamin.

Czytaj też: System CSA od Medik8: Dlaczego witamina C, retinoidy i SPF to kluczowe składniki Twojej pielęgnacji skóry?

4. Zadbaj o swoją dietę i styl życia

Choć pod kątem hamowania starzenia się skóry zwykle mówi się przede wszystkim o odpowiedniej pielęgnacji, nie można zignorować ogromnego wpływu stylu życia na jej kondycję. Stres, niezdrowa dieta czy niedobór snu widocznie osłabiają skórę, i to niemalże natychmiastowo. Wystarczy jedna nieprzespana noc, by cera stała się matowa i ziemista, a pod oczami pojawiła się opuchlizna. 

Chcąc cieszyć się pięknym wyglądem i silną kondycją skóry, warto zadbać o swoją dietę i styl życia –.zwrócić uwagę na ilości dostarczanych w posiłkach składników odżywczych, które oddziałują na skórę od wewnątrz. Nie wolno zapominać również o odpoczynku i niezbyt intensywnej, ale regularnej aktywności fizycznej. (źródło: L’Oréal Polska)

Czytaj też: Mintel: Tradycyjna mądrość i nowoczesne technologie w walce ze starzeniem się [Beauty Trends 2025]

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Marketing i media
14.01.2025 07:56
L‘Oréal Paris debiutuje z serią podcastów o urodzie
Podcast to odpowiedź L’Oréal Paris na potrzeby klientów i klientek marki, szukających dodatkowej wiedzy, połączonej z praktycznym wykorzystaniem produktów marki. L‘Oréal Paris

14 stycznia debiutuje seria podcastów L‘Oréal Paris – „Rozmowy Tego Warte”. Premierowy odcinek, zatytułowany „Obalamy mity z głową”, otwiera cykl dziesięciu spotkań, publikowanych co miesiąc. Tematem przewodnim rozmów będzie pielęgnacja i piękno.

Piękno zaczyna się od słuchania siebie – to motto, przyświecające nowemu projektowi L’Oréal Paris. 

Podcast „Rozmowy Tego Warte” ma odkrywać szeroki wachlarz zagadnień, związanych z urodą. Odcinki będą zgłębiać naukowe aspekty pielęgnacji skóry, innowacyjne podejścia do stylizacji włosów oraz sztukę perfekcyjnego makijażu. Wszystko to zostanie wzbogacone o osobiste historie, eksperckie porady i inspirujące opowieści zaproszonych gości. 

W dyskusjach wezmą udział: eksperci, ambasadorzy marki, influencerzy, celebryci oraz konsumenci, dzielący się swoją wiedzą i doświadczeniem. Wraz z odcinkami zmieniają się goście, a także prowadzący. Wśród nich znajdą się m.in. Aleksandra Pawlik (influencerka, podcasterka) czy Martyna Peache.me (skin influnecerka), a z gości – Maks Behr (prezenter telewizyjny), czy Julia Wieniawa – ambasadorka marki L’Oréal Paris.

Każdy temat do odcinków podcastu został stworzony na podstawie potrzeb konsumentów, zmapowanych dzięki pogłębionemu social listeningowi, wykonanemu przez zespół. Ma być to odpowiedź L’Oréal Paris na potrzeby klientów i klientek marki, szukających dodatkowej wiedzy, połączonej z praktycznym wykorzystaniem produktów marki. 

Łącząc jednocześnie przyjemne z pożytecznym, podano to w formie najpopularniejszego touchpointu ostatniego roku, czyli podcastów. 

Celem projektu jest zbudowanie większej świadomości marki oraz jej ekspertyzy w kategorii pielęgnacji skóry, włosów czy makijażu oraz zmniejszenie dystansu marki do konsumentów, odpowiadając na ich konkretne potrzeby.

Pierwszy odcinek pt. „Obalamy mity z głową” pojawi się 14 stycznia na platformie YouTube marki L’Oréal Paris, a kolejny odcinek pojawi się już w lutym 2025 roku. Serię można śledzić na oficjalnym kanale YouTube L‘Oréal Paris oraz Facebooku

Za pomysł kreatywny, strategie platformy komunikacyjnej „Rozmowy Tego Warte” L’Oréal Paris odpowiada agencja McCann Polska, a za strategie komunikacji – Enyo SA.

Czytaj też: Innowacyjne minilaboratorium L‘Oréal do analizy skóry

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
05. luty 2025 05:33