StoryEditor
Porady
04.03.2024 09:56

Mężczyźni pokochali kosmetyki, a rynek zapewnia im coraz większy wybór. Dermatolog radzi, jak się w tym odnaleźć?

Odpowiednia pielęgnacja męskiej skóry jest kluczowa, aby utrzymać ją w dobrej kondycji i zapobiec przedwczesnemu starzeniu się oraz innym problemom dermatologicznym / Shutterstock
Rynek kosmetyków dla mężczyzn rośnie. Wystarczy spojrzeć na stale rozrastający się dział z męską pielęgnacja na stronach producentów oraz drogerii i perfumerii. Wszystko wskazuje na to, że po latach negacji, mężczyźni w końcu przyjęli do wiadomości, że ich skóra, podobnie jak u kobiet, podlega wpływowi różnorodnych czynników, które determinują jej kondycję i wygląd i postanowili temu zaradzić. Rynkowa oferta sprawia, że mają z czego wybierać. Czy jednak wiedzą jak się w tym morzu możliwości poruszać. Dermatolog dr Edyta Engländer podpowiada jak wybrać odpowiednie produkty pielęgnacyjne.

Według szacunków PMR, wartość sprzedaży kosmetyków w Polsce w 2023 r. wyniosła ponad 32 mld zł, notując wzrost o ponad 9 proc. r/r.1. I choć kosmetyki męskie wciąż mają tu niewielki (ok. 10 proc.) – to jednak stale rosnący – udział.

W 2021 r. wielkość globalnego rynku produktów higieny osobistej dla mężczyzn została wyceniona na 30,8 miliardów dolarów. Jednak oczekuje się, że do 2030 będzie on notował średnią roczną dynamikę na poziomie 9,1 proc. 

To że znaczenie męskiej pielęgnacji rośnie widać chociażby przeglądając strony producentów oraz drogerii i perfumerii. Standardem jest sekcja z kosmetykami męskimi. A znaleźć w niej można już nie tylko żele pod prysznic 3w1 i dezodoranty. Są tu specjalistyczne szampony do włosów normalizujące skórę głowy, żele do higieny intymnej, a także do mycia twarzy, które równocześnie zmiękczają zarost. Natomiast wybór kremów do twarzy co prawda nie jest tak bogaty jak w przypadku oferty dla kobiet, ale oprócz podstawowej funkcji nawilżającej, wybierać można produkty o działaniu przeciwzmarszczkowym czy chroniące przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi lub promieniami UV. Towarzyszą im często kremy do skóry pod oczami.  

Po latach negacji, mężczyźni w końcu przyjęli do wiadomości, że ich skóra, podobnie jak u kobiet, podlega wpływowi różnorodnych czynników, które determinują jej kondycję i wygląd. Przestali też używać kosmetyków okazjonalnie, podbierając je swoim siostrom czy partnerkom. Bo choć ogólna budowa i funkcje męskiej i kobiecej skóry są takie same, to jednak istnieją pewne różnice, które wynikają głównie z genetyki, stylu życia oraz hormonów.

Dodatkowo skóra mężczyzn może być podatna na podrażnienia i zaczerwienienia, szczególnie związane z codziennym goleniem. Z wiekiem, na skórze twarzy mężczyzn mogą pojawić się też głębsze zmarszczki, choć rozmieszczone są one zwykle rzadziej niż u kobiet. Dlatego też odpowiednia pielęgnacja męskiej skóry jest istotna. Tylko wtedy można utrzymać ją w dobrej kondycji i zapobiec niepożądanym zmianom.

Dr Edyta Engländer, dermatolog i ekspertka marki True men skin care, tłumaczy:

Cera mężczyzn jest zdecydowanie grubsza, zarówno jeśli chodzi o naskórek, jak i skórę właściwą, co jest związane z bardziej zwartą strukturą włókien kolagenowych i elastynowych. Ponadto, męska skóra posiada większą liczbę gruczołów łojowych, mieszków włosowych oraz melanocytów, co wpływa na jej ciemniejszy kolor. Dlatego też odpowiednia pielęgnacja jest kluczowa, aby utrzymać skórę mężczyzn w dobrej kondycji i zapobiec przedwczesnemu starzeniu się oraz innym problemom dermatologicznym.

Jak zatem powinna wyglądać pielęgnacyjna rutyna mężczyzny?  

Delikatne oczyszczenia twarzy radą na niedoskonałości

Męska skóra ma tendencję do szybszego przetłuszczania się niż skóra kobieca, co skutkuje częstymi problemami z niedoskonałościami. Często za te problemy odpowiada niewłaściwa pielęgnacja twarzy. Kluczem do uniknięcia wyprysków i zmniejszenia przetłuszczania jest regularne i dokładne czyszczenie skóry, najlepiej przy pomocy łagodnych środków.

Wybierając odpowiednie produkty pielęgnacyjne, można uniknąć pogorszenia stanów zapalnych, które mogą nasilić się przy użyciu agresywnych peelingów. Warto bowiem wiedzieć, że takie działanie może wywołać obronną reakcję skóry, czyli nadprodukcję sebum. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kosmetyków, które łagodzą i efektywnie wspierają regenerację naturalnej bariery ochronnej skóry, zamiast ją uszkadzać.

Niektóre składniki mają zdolność delikatnego złuszczania wierzchnich warstw skóry i oczyszczania porów z zanieczyszczeń, przy jednoczesnej regulacji pracy gruczołów łojowych. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powstawania kolejnych zaskórników, a te, które już są na skórze, znikają szybciej. Takie działanie ma między innymi chętnie wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym uwodniona krzemionka

– wyjaśnia dr Edyta Engländer

Podpowiada, że w produktach do oczyszczania twarzy warto też zwrócić uwagę czy zawierają one składniki nawilżające i łagodzące, takie jak pantenol czy niacynamid, które pomagają utrzymać równowagę skóry.

Nawilżanie i ochrona przed UV, by zachować młodość męskiej skóry

Życie w ciągłym biegu, aktywność na świeżym powietrzu, klimatyzowane pomieszczenia czy po prostu przebywanie na zewnątrz mogą naruszyć barierę ochronną skóry. Aby uniknąć spowodowanych tym problemów z cerą, należy wspierać jej odbudowę – podstawą będzie tutaj dobry krem nawilżający, stosowany na dzień. Mężczyźni powinni wybierać produkty zawierające substancje nawilżające, takie jak m.in. kwas hialuronowy czy olej abisyński, które pomagają w utrzymaniu elastyczności i gładkości skóry.

Nie powinni też zapominać o ochronie przeciwsłonecznej, jak o kluczowej części codziennej pielęgnacji, niezależnie od pory roku. Promienie UV są głównym czynnikiem przyspieszającym proces starzenia się skóry i mogą prowadzić do powstawania zmarszczek oraz przebarwień. Dlatego, jeżeli krem nawilżający nie posiada dodatkowej fotoprotekcji warto zastosować produkt z filtrem o minimalnym SPF 15. Pamiętać trzeba, by aplikować go codziennie, nawet w pochmurne dni.

Natomiast na noc sprawdzi się krem wielozadaniowy, który ma działanie regenerujące i odbudowujące warstwę lipidową naskórka. Tutaj sprawdzą się produkty mające w składzie np. Matrixyl 3000, czyli kompleks peptydowy o silnym działaniu odmładzającym, olej arganowy czy stevię.

Pielęgnacja okolicy oczu zapewni wypoczęty wygląd

Męskie serie kosmetyczne coraz częściej zawierają specjalistyczne produkty do pielęgnacji okolic oczu – kremy a nawet sera. To tutaj bowiem skóra najszybciej zaczyna zdradzać upływ czasu, nadmiar stresu czy niewystarczający czas snu.

W produktach do pielęgnacji okolic oczu należy szukać składników aktywnych, takich jak np. peptydy, które pomagają w redukcji zmarszczek i poprawiają jędrność skóry. Sprawdzi się tu też kwas hialuronowy czy ekstrakt z Enteromorpha Compressa, czyli tzw. plechy algi natychmiastowo nawilżą, ujędrnią i naprawiają skórę, a także zredukują zmarszczki i spowalnia proces fotostarzenia się skóry. Sera pod oczy mogą także pomóc w redukcji worków i cieni pod oczami poprawiając mikrokrążenie w okolicach oczy. Takie działanie mają m.in. produkty z rewolucyjnym peptydem Argireline Amplified 

– wyjaśnia dermatolog.

Warto również pamiętać o delikatnym masażu okolicy oczu podczas aplikacji kremu. Delikatne pociągnięcia palcami pomagają poprawić krążenie krwi i limfy, co dodatkowo redukuje opuchliznę i cienie.

Według dr Edyty Engländer, prawidłowa pielęgnacja męskiej skóry jest niezbędna dla zachowania jej zdrowia i młodego wyglądu. Kluczem jest regularne oczyszczanie, nawilżanie oraz ochrona przed słońcem. Radzi ona również dostosować produkty do specyficznych potrzeb waszej skóry, a także unikanie powszechnych błędów w pielęgnacji. Wszystko po to by cieszyć się zdrową i dobrze wyglądającą skórą.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Porady
22.10.2024 12:12
Jak stylizować adidas Campus: od casualowego do eleganckiego
Jak stylizować adidas Campus: od casualowego do eleganckiegoMateriał Partnera

Mówi się, że moda jest zmienna i to fakt, jeżeli jednak chcecie się wyróżniać, a przy tym chcecie się wyróżniać, to wybierzcie buty adidas Campus.

Buty adidas Campus - modne i stylowe obuwie w ponadczasowym wydaniu

Buty adidas Campus mają w sobie stylistykę retro. Widać w nich inspirację z lat 80. Jednocześnie mają też nowoczesny design, który przyciąga uwagę. Takie połączenie sprawia, że buty można określić mianem uniwersalnych, gdyż sprawdzą się w naprawdę wielu różnorodnych stylizacjach. Idealnie dopełnią outfit w streetwearowym wydaniu. Wystarczy tylko dobrać do nich proste jeansy oraz t-shirt. Oczywiście świetnie prezentują się również w zestawieniu ze spodniami dresowymi i patchworkową bluzą, gdzie kropkę nad "i" będzie stanowić kurtka bomberka. Ale to nadal nie wszystkie możliwości, gdyż adidas Campus to obuwie, które ma w sobie sporo minimalizmu i w żadnym wypadku nie przytłacza stylizacji. Możecie więc dobrać różnego rodzaju kolory i np. połączyć koszulę o kroju oversize w desenie kwiatowe z zielonymi trampkami Campus oraz białymi kulotami. Jeżeli lubicie styl minimalistyczny i stawiacie na neutralne barwy, to takie buty to oczywiście must have w Waszej garderobie. To także świetny wybór dla miłośniczek szafy kapsułowej.            

Smart look w modnym wydaniu z butami adidas Campus 

Jeżeli interesuje Was styl smart casual, to mamy dla Was dobrą wiadomość, a mianowicie trampki Campus idealnie do niego pasują, tym bardziej że tworzą z nimi monochromatyczną całość. Możecie np. zdecydować się na dopasowane chinosy, dobrać do nich koszulę regular fit oraz krótki żakiet, a także klasyczne ciemne buty Campus. Jeżeli podoba Wam się smart elegancja, to postawcie np. na garnitur w kratkę, do którego pasować będzie dopasowana koszula ze sztywnym kołnierzykiem i np. białe buty Campus. W chłodniejsze dni możecie jeszcze zdecydować się na dobranie do całości eleganckiego trenczu z szerokim paskiem. W bardzo formalnym stroju trampki dodadzą młodzieżowego akcentu, a jak wiadomo połączenie elegancji z wygodą jest bardzo modne. Wbrew pozorom buty Campus pasują także do eleganckich sukienek. Możecie połączyć je nie tylko z tutu dress, ale również z sukienkami o dopasowanym kroju czy też takimi z plisowaną spódnicą. Połączenie oparte na kontraście sprawi, że stylizacja będzie zachwycać i przyciągać uwagę. Jeżeli szukacie takich stylowych butów, to możecie nabyć je w ofercie na stronie: https://prm.com/pl/h/adidas-campus. 

Obuwie Campus - nuta retro w Waszej szafie 

Obuwie Campus rzeczywiście inspirowane jest klasycznymi trampkami z lat 80. Właśnie dzięki temu dodaje nutę retro Waszej stylizacji, a w efekcie uzyskuje się ciekawy efekt wyrafinowania. Warto wiedzieć, że możecie np. połączyć buty Campus z dopasowanymi cygaretkami oraz oversizową koszulą z patchworkowego materiału. Buty Campus  prezentują się bardzo modnie i można uznać je za ponadczasowy element garderoby. Spodobają się zarówno miłośniczkom aktualnych trendów, jak i kobietom, które raczej preferują minimalizm.  

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Twarz
08.08.2024 11:51
Jak spowolnić starzenie się skóry twarzy?
Jak spowolnić starzenie się skóry twarzy?stock.adobe.com

Starzenie się skóry twarzy jest procesem nieuniknionym, który dotyka każdego z nas. Choć nie możemy całkowicie zatrzymać upływu czasu, możemy podjąć kroki, które pozwolą spowolnić pojawienie jego oznak na skórze. Kluczem do utrzymania młodego wyglądu skóry jest odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do jej indywidualnych potrzeb i problemów. Włączenie do codziennej rutyny składników aktywnych, takich jak retinoidy, witamina C czy kwas hialuronowy, może znacząco poprawić jej kondycję. Jednak najważniejsza w ochronie skóry przed przedwczesnym starzeniem jest fotoprotekcja, czyli ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Dowiedz się co zrobić, aby jak najdłużej utrzymać jędrność, gładkość i młody wygląd skóry.

Starzenie się skóry twarzy – przyczyny

Czynniki wpływające na starzenie się skóry można podzielić na zewnątrzpochodne i wewnątrzpochodne. Czynniki te oddziałują między sobą, a objawy starzenia skóry są ich wypadkową. Wśród najpopularniejszych teorii starzenia można wyróżnić starzenie chronologiczne i fotostarzenie. Starzenie chronologiczne, znane również jako starzenie wewnętrzpochodne, jest naturalnym procesem wynikającym z upływu czasu. Jednym z kluczowych aspektów tego procesu jest ograniczona pula podziałów komórkowych. Komórki naszej skóry, podobnie jak wszystkie komórki w naszym ciele, mają zdolność do określonej liczby podziałów – jest to tzw. granica Hayflicka. Z każdym podziałem komórkowym skracają się telomery, czyli ochronne zakończenia chromosomów, co prowadzi do stopniowej utraty zdolności komórek do regeneracji i odnowy. Dodatkowo z biegiem lat dochodzi do spowolnienia produkcji kolagenu i elastyny, czyli kluczowych białek odpowiadających za sprężystość i elastyczność skóry. W efekcie staje się ona cieńsza i mniej jędrna, co prowadzi do pojawienia się zmarszczek i linii mimicznych.

Z kolei fotostarzenie, zwane także starzeniem zewnątrzpochodnym, jest wynikiem długotrwałego narażenia skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego (UV) pochodzącego ze słońca lub sztucznych źródeł, takich jak solaria. Promieniowanie UV prowadzi do uszkodzeń DNA w komórkach skóry, co przyspiesza procesy starzenia i prowadzi do powstawania przebarwień, głębokich zmarszczek oraz utraty jędrności. Fotostarzenie jest często bardziej widoczne niż starzenie chronologiczne, ponieważ uszkodzenia spowodowane słońcem kumulują się przez całe życie. Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna, w postaci kremów z filtrem SPF, jest więc kluczowa w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu skóry.

 

Etapy starzenia się skóry twarzy

Starzenie się skóry to złożony proces, który rozpoczyna się już około 25. roku życia, gdy dochodzi do spowolnienia produkcji kolagenu i elastyny, czyli składników kluczowych dla utrzymania jej jędrności i elastyczności. Później około 30. roku życia dochodzi do zmniejszenia naturalnej produkcji kwasu hialuronowego. Spadek jego ilości prowadzi do utraty nawilżenia skóry, co powoduje, że staje się ona sucha, mniej jędrna i bardziej podatna na powstawanie zmarszczek.

Wraz z wiekiem zmienia się także ilość i aktywność melanocytów, czyli komórek produkujących barwnik skóry, w wyniku czego pojawiają się przebarwienia, a koloryt cery staje się nierównomierny. Postępuje też zmniejszenie ilości komórek w warstwie podstawnej naskórka, a wzrost ilość komórek warstwy rogowej, co daje obraz pogrubionej i nierównej powierzchni skóry.

Jak rozpoznać, że rozpoczął się proces starzenia się skóry?

Już między 20-30 rokiem życia, gdy skóra jest zazwyczaj jeszcze jędrna, elastyczna i dobrze nawilżona, mogą pojawiać się pierwsze objawy starzenia skóry:

  • delikatne zmarszczki mimiczne, zwłaszcza wokół oczu i ust, spowodowane ekspresją twarzy;
  • utrata blasku skóry, wynikająca ze spowolnienia odnowy komórkowej;
  • zwiększona suchość skóry, szczególnie jeśli nie jest odpowiednio nawilżana.

Czy można zatrzymać starzenie się skóry?

O ile starzenia wynikającego z wewnętrznych procesów, nie można zatrzymać to jak najbardziej można spowolnić skutki fotostarzenia i zminimalizować negatywny wpływ codziennych nawyków na skórę. Dlatego oprócz stosowania prawidłowej pielęgnacji należy pamiętać o diecie bogatej w antyoksydanty, witaminy (zwłaszcza witamina C i E) oraz kwasy omega-3, odpowiednim nawodnieniu, co najmniej 8h snu oraz unikaniu palenia tytoniu, picia alkoholu i długotrwałego stresu.

 

Stosuj właściwe kosmetyki do skóry dojrzałej

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji skóry dojrzałej najlepiej skupić się na 3 kierunkach działania:

  • fotoochronie - regularne stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim współczynniku SPF jest jednym z najważniejszych kroków w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się skóry,
  • antyoksydacji - ochrona antyoksydacyjna minimalizuje negatywny wpływ wolnych rodników i przedwczesne starzenie skóry,
  • nawilżaniu - prawidłowo nawilżona skóra jest bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych.

 

Najczęściej występujące składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych to: ceramidy, kannabidiol (CBD), kwas traneksamowy, kwas ferulowy, peptydy, retinoidy, resweratrol, witamina C i witamina E.

 

Postaw na zabiegi medycyny estetycznej na zmarszczki mimiczne

Najpopularniejsze zabiegi, które poprawią wygląd i kondycję skóry z widocznymi oznakami starzenia to:

  • peelingi chemiczne np. ferulowy, glikolowy czy TCA,
  • mezoterapia igłowa,
  • mezoterapia mikroigłowa,
  • zabiegi z wykorzystaniem aparatury: lasery: CO, HIFU, radiofrekwencja (RF).

 

Jak zapobiegać starzeniu się skóry?

Aby zachować młodość i jędrność skóry na dłużej należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Regularne stosowanie kremów nawilżających, np. z ceramidami i kwasem hialuronowym, pomaga utrzymać skórę elastyczną i gładką.
  • Ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB jest konieczna przez cały rok. Stosowanie kremów z filtrem SPF 30 lub wyższym każdego dnia, nawet gdy jest pochmurno, znacząco zmniejsza ryzyko uszkodzeń skóry i pojawienia się przedwczesnych oznak jej starzenia.
  • Serum antyoksydacyjne jest kluczowe w pielęgnacji przeciwstarzeniowej, ponieważ neutralizuje wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia się skóry.
  • Odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe dla utrzymania nawilżenia skóry.
  • Prawidłowo zbilansowana dieta bogata w antyoksydanty wspomaga ochronę przed wolnymi rodnikami, które przyspieszają starzenie się skóry.
  • Regularna aktywność fizyczna pomaga redukować stres, który ma negatywny wpływ na kondycję skóry.
  • Dostateczna ilość snu (7-9 godzin na dobę) jest kluczowa do utrzymania skóry w dobrej kondycji. To właśnie podczas snu ciało najlepiej regeneruje się.
  • Szkodliwe nawyki takie jak, palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu mają bardzo negatywny wpływ na skórę, przyspieszając procesy starzenia, dlatego należy ich unikać, a najlepiej całkowicie wyeliminować.

Bibliografia:

A.Zejfer, Kompleksowa terapia problemów skórnych. Podejście interdyscyplinarne, Warszawa 2022, s. 220-227.

A.Kołodziejczak, Kosmetologia I, Warszawa 2019, s. 169-206

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
21. listopad 2024 20:04