StoryEditor
Porady
26.08.2021 00:00

Jak zregenerować skórę po lecie i przygotować ją na jesień

Ciało po lecie wymaga szczególnej pielęgnacji. Promienie słoneczne, słona lub chlorowana woda i wiatr sprawiają, że skóra potrzebuje intensywnego złuszczania i regeneracji, a włosy głębokiego odżywienia oraz nawilżenia. Warto więc zaszyć się w domowym SPA i zadbać o regenerację od stóp do głowy. Jak to zrobić radzą ekspertki z działu szkoleń w Kontigo.

Wakacyjna beztroska nie sprzyja pielęgnacji. Wiele osób, zamiast spędzać długie godziny przed lustrem woli postawić na luz i zredukować zabiegi upiększające do minimum. Dlatego, gdy już rozpakujemy walizki z wakacyjnych wojaży, warto poświęcić skórze i włosom więcej uwagi, aby jak najszybciej je zregenerować i przygotować na zbliżającą się jesień.

Niech się złuszcza

Peeling całego ciała powinien być pierwszym krokiem w pielęgnacji po powrocie z urlopu. Choć często obawiamy się, że po złuszczaniu nasza idealnie muśnięta słońcem skóra straci swój wakacyjny glow, to nie ma na co czekać. Skórę – nawet opaloną – należy regularnie peelingować. Dzięki temu zabiegowi pozbędziemy się obumarłych komórek naskórka i zanieczyszczeń, przywracając ciału gładkość, elastyczność i jednolity koloryt.

W pielęgnacji twarzy, szyi oraz dekoltu możemy użyć peelingu mechanicznego lub enzymatycznego, który jest bardziej delikatny i sprawdzi się w przypadku cer wrażliwych oraz trądzikowych z aktywnymi zmianami.

– Przy wyborze odpowiedniego kosmetyku peelingującego, warto postawić na produkty wzbogacone o ekstrakty roślinne i drobinki zmielonych nasion lub pestek np. moreli, które poza właściwościami złuszczającymi, dostarczają wiele cennych składników aktywnych, jak kwasy owocowe czy witaminy – mówi Dominika Korpas z działu szkoleń w Kontigo.

Akcja regeneracja

Po peelingu ciało jest gotowe do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, a więc czas na intensywną regenerację. Skóra będzie wymagała odpowiedniego nawilżenia, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Warto pic wodę, najlepiej małymi łyczkami oraz postawić na kosmetyki, które mają w składzie masło shea, oleje i ekstrakty roślinne. Choć nawilżenie jest kluczowe w walce o piękną i gładką skórę, pielęgnację warto dodatkowo wzbogacić o kosmetyki regenerujące. Zawierają one m.in. witaminy A, E, aminokwasy oraz koenzym Q10.

– Po urlopie zwróćmy szczególną uwagę na odbudowę bariery hydrolipidowej. Chroni ona skórę przed utratą wody z naskórka i różnymi czynnikami zewnętrznymi oraz ma ogromny wpływ na jej wygląd. Dlatego, jeżeli odczuwamy nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, nasza skóra jest nadreaktywna, a do tego mimo suchości zauważamy wzmożone wydzielanie sebum – postawmy na produkty, które w swoim składzie mają m.in. ceramidy, mocznik, wąkrotę azjatycką i trehalozę – tłumaczy Katarzyna Bańska, kierownik ds. szkoleń w Kontigo.

Precz z przebarwieniami

Kosmetyki z filtrem SPF powinny stanowić podstawę letniej pielęgnacji, ale częsty kontakt skóry z wodą, pot, pocieranie i brak reaplikacji preparatu z wysoką ochroną przeciwsłoneczną mogą przyczynić się do powstania mało estetycznych przebarwień. Pozbywanie się tych niechcianych pamiątek z wakacji to długotrwały proces, który w dużej mierze zależy od wytrwałości i regularności w stosowaniu odpowiednich produktów. Trzeba  uzbroić się w cierpliwość i traktować skórę delikatnie.

W kosmetykach szukajmy przede wszystkim antyoksydantów np. witaminy C i niacynamidu, które wspomogą walkę z przebarwieniami, a do tego nadadzą skórze blasku oraz pomogą zachować zdrowy i młody wygląd. Nie tylko posiadaczki cery z przebarwieniami powinny zainteresować się produktami o działaniu antyoksydacyjnym. Dlaczego? Chronią one skórę przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, które przyczyniają się do przedwczesnego starzenia.

SPA dla włosów

Piękne, zadbane włosy to rzadkość po lecie. Na skutek słońca, morskich kąpieli i wiatru tracą swój blask, stają się matowe i przesuszone. W takim przypadku na początek warto zastoswać peeling, który pozwoli dokładnie oczyścić skórę głowy, poprawi jej ukrwienie, dzięki czemu wspomoże porost włosów i ułatwi wnikanie w głąb skóry składników aktywnych. Spawie też, że włosy odbiją od nasady.

– Podczas regeneracji warto postawić na delikatne szampony, oleje dobrane do porowatości oraz maski bogate w proteiny np. keratynę, humektanty – czyli substancje silnie nawilżające, jak aloes, kwas hialuronowy czy glicerynę. Pamiętajmy również, żeby domykać pielęgnację emolientami, dzięki czemu unikniemy puszenia się włosów – dodaje Magdalena Meller z działu szkoleń w Kontigo.

Warto też zrezygnować z intensywnej stylizacji, zwłaszcza prostowania, kręcenia lokówką i suszenia gorącym nawiewem, które w znaczny sposób może utrudnić zabiegi mające na celu przywrócenie włosom blasku.

Każda skóra i rodzaj włosów mają inne potrzeby, które mogą się zmieniać w zależności od pory roku czy klimatu. Pielęgnacja całego ciała nie musi być czasochłonna, pod warunkiem, że wykonywane jest regularnie i z użyciem kosmetyków, które w swoim składzie mają wysokiej jakości składniki aktywne oraz ekstrakty roślinne – podsumowują ekspertki z sieci kosmetycznych sklepów Kontigo.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Porady
21.02.2025 13:13
Anty aging i dziąsła: pielęgnacja jamy ustnej kluczem do młodego wyglądu
Mycie zębów min. dwa razy dziennie oraz nitkowanie są podstawą, by zapobiec osadzaniu się płytki bakteryjnej, która prowadzi do zapalenia dziąseł i dalszych problemów w tkankach przyzębiaFundacja dr Laskus

Zaniedbanie jamy ustnej poza miejscowymi problemami stomatologicznymi i powikłaniami ogólnoustrojowymi może przyspieszyć procesy starzenia w rysach twarzy, prowadząc do zmian, które wykraczają daleko poza sam uśmiech. To fundament młodego wyglądu, a dbanie o jamę ustną może być skuteczną metodą przeciwdziałania procesom starzenia twarzy.

Zdrowie dziąseł to coś więcej, niż estetyka uśmiechu – zdrowe dziąsła, zęby oraz pozostałe tkanki decydują o funkcji żucia, właściwego zwarcia, proporcji w rysach twarzy, napięciu tkanek, ale przede wszystkim mają wpływ na zdrowie ogólne pacjentów. 

Chociaż większość kojarzy pielęgnację anti aging z kosmetykami czy zabiegami dermatologicznymi, to mało kto zdaje sobie sprawę, że zdrowie jamy ustnej odgrywa w tym procesie równie ważną rolę. Zdrowe dziąsła i zęby stanowią podporę dla tkanek twarzy, a ich kondycja wpływa na zachowanie młodzieńczego owalu i objętości skóry.

Zdrowe przyzębie – więcej niż tylko uśmiech

Choroby przyzębia mogą prowadzić m.in. do utraty tkanki kostnej wokół zębów zarówno w obrębie szczęki, jak i żuchwy. Skutkiem tego procesu może być rozchwianie i przemieszczanie się zębów co poza problemami funkcjonalnymi (zgryz, funkcje żucia, fonacji) prowadzić może do efektów estetycznych (szparowatość, czarne trójkąty pomiędzy zębami zmiany w proporcjach twarzy, pogłębienie bruzd nosowo-wargowych, utrata napięcia skóry, zapadnięcie policzków, pogłębiające się zmarszczki). Co można zrobić, by skutecznie spowolnić ten proces?

Profilaktyka i regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym to inwestycja nie tylko w zdrowie, ale również w młody wygląd – podkreśla ekspertka w dziedzinie periodontologii, dr n. med. Agnieszka Laskus.

Pielęgnacja jamy ustnej jako element anti aging

Aby skutecznie zadbać o zdrowie jamy ustnej, należy przede wszystkim codziennie dbać o właściwą higienę jamy ustnej. Mycie zębów min. dwa razy dziennie oraz nitkowanie są podstawą, by zapobiec osadzaniu się płytki bakteryjnej, która prowadzi do zapalenia dziąseł i dalszych problemów w tkankach przyzębia. Ważny jest także właściwy dobór szczoteczki i pasty – odpowiednia miękkość i kształt włosia oraz składniki w pastach i płynach antyseptycznych wspierające stan zdrowia jamy ustnej to klucz do sukcesu. 

Poza higieną domową ważna jest także higienizacja profesjonalna. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym (minimum raz na pół roku!) oraz profesjonalne zabiegi higienizacyjne, takie jak skaling i piaskowanie, pozwalają usunąć kamień nazębny i wykryć ewentualne stany zapalne na wczesnym etapie. 

Istotna jest także zdrowa dieta – produkty bogate w witaminy C i D wspierają regenerację dziąseł i kości, a wapń i kolagen wzmacniają strukturę kości oraz poprawiają elastyczność skóry. Te elementy łącznie tworzą skuteczną strategię profilaktyczną, która wpływa nie tylko na zdrowie, ale również na estetykę twarzy.

Nie mniej istotna jest walka z codziennymi nawykami, które mogą szkodzić zdrowiu dziąseł i zębów. Na przykład otwieranie opakowań zębami, obgryzanie paznokci czy żucie gumy w nadmiarze mogą prowadzić do mikrouszkodzeń szkliwa i osłabienia struktur jamy ustnej. 

Nawet pozornie nieszkodliwe czynności, takie jak nerwowe gryzienie długopisów, mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie dziąseł i zębów. Dr Laskus przestrzega przed skutkami nerwowego gryzienia przedmiotów, takich jak długopisy czy ołówki. Powtarzane wielokrotnie działania tego typu mogą prowadzić do mikrouszkodzeń szkliwa i podrażnień dziąseł.

Niepozorne nawyki, ale także schorzenia takie jak bruksizm, zgrzytanie zębami w nocy, mogą mieć dramatyczny wpływ na strukturę kości w obrębie szczęki i żuchwy, a co za tym idzie także na ostateczny wygląd twarzy – podkreśla dr Laskus.

Te niekontrolowane odruchy przyczyniają się do szybszego ścierania szkliwa, odsłaniania zębiny i zwiększania nadwrażliwości. Bruksizm jest często powiązany ze stresem, dlatego jego leczenie powinno obejmować nie tylko szyny nagryzowe na zęby, ale również techniki relaksacyjne, a niekiedy nawet pełną, kompleksową terapię funkcjonalną i rekonstrukcyjną. 

Warto również wspomnieć o szkodliwym wpływie alkoholu na zdrowie jamy ustnej. Regularne spożywanie wysokoprocentowych trunków prowadzi do wysuszania błon śluzowych, co ogranicza produkcję śliny. To z kolei sprzyja namnażaniu się bakterii, które powodują choroby dziąseł. Dodatkowo alkohole o niskim pH, takie jak piwo czy wino, przyczyniają się do erozji szkliwa.

Osoby regularnie spożywające alkohol powinny być szczególnie wyczulone na objawy, takie jak suchość w ustach, nieprzyjemny zapach czy nadwrażliwość zębów – wylicza Agnieszka Laskus.

To wstęp do kolejnych problemów. Alkohol działa destrukcyjnie na cały organizm, także wygląd skóry – jest więc czynnikiem wpływającym na wielu poziomach na przyspieszenie widocznych objawów starzenia. 

Skutki zaniedbania zdrowia dziąseł i przyzębia

Konsekwencje ignorowania zdrowia przyzębia mogą być poważne – zarówno dla zdrowia, jak i wyglądu.

Choroby dziąseł często prowadzą do przewlekłego stanu zapalnego, który oddziałuje miejscowo ale i na cały organizm. Nieleczone infekcje przyzębia mogą przyczyniać się do rozwoju chorób sercowo- naczyniowych, metabolicznych (np. cukrzycy), powikłań w obrębie nerek, płuc czy konsekwencji chorób autoimmunologicznych. Niezależnie przyspieszają procesy starzenia w obrębie twarzy – wylicza dr Laskus.

Te procesy starzenia wiążą się m.in. z utratą tkanek podporowych dla zębów, brakiem podparcia dla mięśni co powoduje brak napięcia i zapadanie się policzków, obniżanie wymiaru pionowego (nos-broda) pogłębianie bruzd wokół warg. Utrata tkanek podporowych dla zębów wymaga kompleksowego leczenia (w tym zabiegów naprawczo- regeneracyjnych), a w sytuacjach utraty uzębienia konieczne jest leczenie implanto-protetyczne celem zapewnienia aspektu funkcjonalno-czynnościowego, jak i estetycznego w obrębie twarzoczaszki.

Inwestycja w młody wygląd

Dbając o zdrowie jamy ustnej inwestujemy w przyszłość – zarówno w zdrowie, jak i estetykę. Badania pokazują, że osoby regularnie odwiedzające stomatologa i przestrzegające zasad higieny jamy ustnej wyglądają młodziej nawet o kilka lat.

Pamiętajmy, że starzenie się twarzy to nie tylko zmarszczki. To także zmiany strukturalne, które zaczynają się od wnętrza jamy ustnej. Zdrowe dziąsła i zęby to naturalne podparcie dla tkanek miękkich i skóry. Dbałość o nie powinna być równie ważna, co pielęgnacja samej tylko skóry – podsumowuje dr Laskus.

Zarówno estetyka, jak i funkcjonalność jamy ustnej mają ogromne znaczenie dla młodego wyglądu. Zdrowe dziąsła, odpowiednia higiena oraz regularne, co półroczne wizyty u stomatologa to klucz do opóźnienia procesów starzenia. Warto postrzegać zdrowie jamy ustnej jako integralną część pielęgnacji anti aging.

Fundacja Dr Laskus została założona w 2012 roku. Pomysłodawcami i fundatorami są dr n. med. Agnieszka Laskus, specjalista periodontologii, stomatologii ogólnej z tytułem naukowym M.Sc. z implantologii oraz Jacek Nitecki – doświadczony międzynarodowy menadżer i twórca wielu organizacji. Misją Fundacji Dr Laskus jest promocja i ochrona zdrowia jamy ustnej. Misja ta jest realizowana poprzez cykliczne projekty edukacji społeczeństwa w tym obszarze.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Twarz
31.01.2025 08:00
Cztery sposoby na spowolnienie starzenia się skóry
Wystarczy jedna nieprzespana noc, by cera stała się matowa i ziemista, a pod oczami pojawiła się opuchliznashutterstock

Z wiekiem kondycja skóry słabnie, a jej pielęgnacja niesie ze sobą więcej wyzwań. Chociaż starzenie się jest procesem naturalnym i niemożliwym do zatrzymania, istnieją pewne sposoby na jak najdłuższe utrzymanie pięknego wyglądu cery: są to peptydy, filtry SPF, woda i... wellbeing.

Co warto robić, a czego unikać? Oto cztery sposoby ekspertów L’Oréal Polska na spowolnienie starzenia się skóry. 

1. Kosmetyki z filtrem SPF na co dzień 

Trzeba pamiętać, że słońce jest głównym czynnikiem przyspieszającym pojawianie się zmarszczek czy przebarwień, utraty elastyczności, młodzieńczego blasku, a także właściwego poziomu nawilżenia cery. Chociaż światło słoneczne jest przyjemne i pozytywnie oddziałuje na samopoczufiltrcie, zawiera również szkodliwe dla skóry promienie UV.

Po kremy z filtrem SPF zwykle sięga się przede wszystkim latem. Żeby jednak zahamować procesy starzenia, warto stosować takie kosmetyki na co dzień, najlepiej przed każdym wyjściem na zewnątrz, dobierając ich moc do aktualnego nasłonecznienia i czasu, jaki spędzi się na słońcu.

2. Składniki o udowodnionym działaniu przeciwstarzeniowym

Kwas hialuronowy, koenzym Q10, przeciwutleniacze, kolagen czy peptydy w kosmetykach to składniki o udowodnionym działaniu, które pomogą spowolnić starzenie się skóry. Podczas wyboru tego rodzaju produktów warto nie sugerować się jedynie ich nazwami, ale najlepiej samodzielnie sprawdzić, czy w składzie znajdują się cenne substancje aktywne.

Kosmetyki przeciwstarzeniowe, w tym produkty przeciwzmarszczkowe, dają najlepsze efekty przy jak najwcześniejszym stosowaniu. Tego rodzaju preparaty poleca się przede wszystkim dla cery dojrzałej, ale producenci zalecają ich stosowanie już w okolicach 30. roku życia. Zastosowane wcześniej działają zapobiegawczo, zamiast walczyć ze zmianami, które już zaszły.

Czytaj też: 56-letnia Kelly Rutherford zachwyca naturalną urodą w kampanii Caudalie

3. Nigdy nie zapominaj o nawilżaniu skóry

Podstawą pielęgnacji skóry każdego typu i w każdym wieku jest jej regularne nawilżanie. Zaniedbania na tym polu to prosta droga do osłabienia elastyczności cery, pojawienia się zmarszczek, zmatowienia i utraty blasku, a nawet łuszczenia się naskórka.

Cerę zaleca się nawilżać dwa razy dziennie, rano i wieczorem – po dokładnym i delikatnym oczyszczeniu. Rano najlepiej nałożyć delikatny kosmetyk ze składnikami nawilżającymi. Wieczorem można wybrać produkt o gęstszej formule i konsystencji, z dodatkiem witamin.

Czytaj też: System CSA od Medik8: Dlaczego witamina C, retinoidy i SPF to kluczowe składniki Twojej pielęgnacji skóry?

4. Zadbaj o swoją dietę i styl życia

Choć pod kątem hamowania starzenia się skóry zwykle mówi się przede wszystkim o odpowiedniej pielęgnacji, nie można zignorować ogromnego wpływu stylu życia na jej kondycję. Stres, niezdrowa dieta czy niedobór snu widocznie osłabiają skórę, i to niemalże natychmiastowo. Wystarczy jedna nieprzespana noc, by cera stała się matowa i ziemista, a pod oczami pojawiła się opuchlizna. 

Chcąc cieszyć się pięknym wyglądem i silną kondycją skóry, warto zadbać o swoją dietę i styl życia –.zwrócić uwagę na ilości dostarczanych w posiłkach składników odżywczych, które oddziałują na skórę od wewnątrz. Nie wolno zapominać również o odpoczynku i niezbyt intensywnej, ale regularnej aktywności fizycznej. (źródło: L’Oréal Polska)

Czytaj też: Mintel: Tradycyjna mądrość i nowoczesne technologie w walce ze starzeniem się [Beauty Trends 2025]

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. luty 2025 19:56