StoryEditor
Porady
23.12.2021 00:00

Jak pięknie wyglądać podczas Wigilii i Świąt, czyli ekspresowa pielęgnacja

Święta już tuż tuż, każda kobieta i mężczyzna pragnie pięknie wyglądać podczas rodzinnego spotkania przy stole. Jak to zrobić, gdy mamy tak mało czasu, a spraw do załatwienia tak wiele? Na naszej twarzy widać oznaki zmęczenia spowodowane intensywnym rokiem i przygotowanymi do świąt. Z pomocą przychodzi nam pielęgnacja bankietowa.

Pielęgnacja „przed wielkim wyjściem” nazywana jest pielęgnacją bankietową. To wszelkie działania mające na celu szybko poprawić jakość i wygląd cery. Oczywiście, należy mieć na uwadze, że nie jesteśmy w stanie jednym zabiegiem zdziałać cudów, ale istnieją pewne sposoby na to, aby cera prezentowała się lepiej.

Na nawilżonej skórze makijaż utrzymuje się dłużej oraz wygląda ładniej. O to zawsze warto dbać, jednak aby szybko polepszyć stan skóry, możemy zastosować kilka rozwiązań. Pierwsze z nich to picie dużych ilości wody najlepiej już tydzień przed planowaną imprezą. Dzień przed wydarzeniem lub rano warto wykonać porządny peeling, który oczyści twarz z suchych skórek oraz nałożyć maseczkę.

Maska do twarzy na wielkie wyjście powinna zapewnić efekt wow. Mile widziane są więc wszelkie składniki rozświetlające czy rozjaśniające cerę, np. witamina C, A czy arbutyna. Są to kosmetyki odpowiednie dla wszystkich. Poza tym wskazane będą wszelkie maski odpowiadające na problemy skórne danej osoby, np. osoby z cerą problematyczną mogą sięgnąć po produkty zwężające pory – podpowiada Magdalena Meller, młodsza kierowniczka ds. marketingu w Kontigo.

Podobnie jak brak odpowiedniego nawilżenia, rozszerzone pory są częstą przyczyną problemów z trwałością makijażu. Najbardziej widoczne jest to zazwyczaj na płatkach nosa oraz na policzkach, skąd kosmetyki kolorowe po prostu znikają.

Co zrobić, aby makijaż dobrze się prezentował

Żeby makijaż dobrze wyglądał i był trwały, należy starannie go wykonać. Szybki makijaż to mit. Panie, które widujemy na ulicy z idealnie podkreślonymi oczami i ustami poświęciły na to sporo czasu lub mają wykonany makijaż permanentny. Cudów nie ma, we wszystko trzeba włożyć trochę wysiłku.

Aby nasz świąteczny make-up wyglądał perfekcyjnie, należy najpierw nałożyć odpowiedni podkład. Kolor, rodzaj i konsystencja produktu powinny być dobrane do naszych potrzeb. Sam podkład nie wystarczy. Bardzo ważne, choć wiele z nas o tym nie pamięta, to zastosowanie również pudru w kamieniu. Nadkładamy go na całą twarz (oczy też) dużym pędzlem, nie zapominając o szyi i dekolcie. Tak przygotowana twarz pozwoli dobrze się trzymać cieciom do powiek, szmince i innym produktom, które zastosujemy.

Co utrwali naszą pomadkę?

Od kilku lat na rynku dostępne są już bardzo trwałe pomadki do ust. Ich formuły nie będą jednak skuteczne, jeśli nałożymy je na suche i spierzchnięte usta. W okresie zimowym bardzo łatwo o przesuszenie skóry w tym miejscu dlatego przed wielkim wyjściem warto zapewnić swoim ustom SPA.

Zaczynamy od peelingu, który pozwoli pozbyć się martwego naskórka i wygładzi powierzchnię ust. Najlepiej zrobić to wieczorem przed imprezą, a następnie nałożyć całonocną maseczkę lub grubą warstwę ulubionej pomadki nawilżającej. Następnie od rana staramy się cały czas nawilżać usta aż do momentu nałożenia makijażu. Wtedy delikatnie ściągamy produkt nawilżający chusteczką. Ważne jest, aby nie nakładać pomadki kolorowej na nawilżającą, ponieważ może być to przyczyną utraty trwałości.

Przeczytaj również: Jak dbać o cerę wrażliwą? Etapy pielęgnacji

Panowie też chcą dobrze wyglądać...

Męska pielęgnacja przed imprezą powinna bazować na dobrym oczyszczeniu i nawilżeniu skóry. Dzięki temu twarz wygląda na wypoczętą i świeżą. Jeśli dany mężczyzna nosi zarost, skupiamy się również na nim. Tutaj zwracamy uwagę na dwie kwestie: pielęgnację skóry pod zarostem oraz samego zarostu – mówi Magdalena Meller.

W pielęgnacji zarostu pomogą nam specjalne olejki oraz kremy. Sprawiają one, że broda staje się miękka w dotyku, błyszcząca, a włoski nie łamią się i rzadziej wypadają. Do skóry pod zarostem możemy natomiast używać tych samych kosmetyków, co na resztę twarzy.

Pielęgnacja bankietowa może pomóc nam w sytuacji, gdy chcemy, aby nasza skóra wyglądała lepiej czy też dłużej utrzymywała makijaż. Nawet na ostatnią chwilę można sprytnie poprawić swój wygląd i zachwycić wszystkich podczas świątecznych spotkać.

Życzymy Państwu Wesołych Świąt!

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Porady
22.10.2024 12:12
Jak stylizować adidas Campus: od casualowego do eleganckiego
Jak stylizować adidas Campus: od casualowego do eleganckiegoMateriał Partnera

Mówi się, że moda jest zmienna i to fakt, jeżeli jednak chcecie się wyróżniać, a przy tym chcecie się wyróżniać, to wybierzcie buty adidas Campus.

Buty adidas Campus - modne i stylowe obuwie w ponadczasowym wydaniu

Buty adidas Campus mają w sobie stylistykę retro. Widać w nich inspirację z lat 80. Jednocześnie mają też nowoczesny design, który przyciąga uwagę. Takie połączenie sprawia, że buty można określić mianem uniwersalnych, gdyż sprawdzą się w naprawdę wielu różnorodnych stylizacjach. Idealnie dopełnią outfit w streetwearowym wydaniu. Wystarczy tylko dobrać do nich proste jeansy oraz t-shirt. Oczywiście świetnie prezentują się również w zestawieniu ze spodniami dresowymi i patchworkową bluzą, gdzie kropkę nad "i" będzie stanowić kurtka bomberka. Ale to nadal nie wszystkie możliwości, gdyż adidas Campus to obuwie, które ma w sobie sporo minimalizmu i w żadnym wypadku nie przytłacza stylizacji. Możecie więc dobrać różnego rodzaju kolory i np. połączyć koszulę o kroju oversize w desenie kwiatowe z zielonymi trampkami Campus oraz białymi kulotami. Jeżeli lubicie styl minimalistyczny i stawiacie na neutralne barwy, to takie buty to oczywiście must have w Waszej garderobie. To także świetny wybór dla miłośniczek szafy kapsułowej.            

Smart look w modnym wydaniu z butami adidas Campus 

Jeżeli interesuje Was styl smart casual, to mamy dla Was dobrą wiadomość, a mianowicie trampki Campus idealnie do niego pasują, tym bardziej że tworzą z nimi monochromatyczną całość. Możecie np. zdecydować się na dopasowane chinosy, dobrać do nich koszulę regular fit oraz krótki żakiet, a także klasyczne ciemne buty Campus. Jeżeli podoba Wam się smart elegancja, to postawcie np. na garnitur w kratkę, do którego pasować będzie dopasowana koszula ze sztywnym kołnierzykiem i np. białe buty Campus. W chłodniejsze dni możecie jeszcze zdecydować się na dobranie do całości eleganckiego trenczu z szerokim paskiem. W bardzo formalnym stroju trampki dodadzą młodzieżowego akcentu, a jak wiadomo połączenie elegancji z wygodą jest bardzo modne. Wbrew pozorom buty Campus pasują także do eleganckich sukienek. Możecie połączyć je nie tylko z tutu dress, ale również z sukienkami o dopasowanym kroju czy też takimi z plisowaną spódnicą. Połączenie oparte na kontraście sprawi, że stylizacja będzie zachwycać i przyciągać uwagę. Jeżeli szukacie takich stylowych butów, to możecie nabyć je w ofercie na stronie: https://prm.com/pl/h/adidas-campus. 

Obuwie Campus - nuta retro w Waszej szafie 

Obuwie Campus rzeczywiście inspirowane jest klasycznymi trampkami z lat 80. Właśnie dzięki temu dodaje nutę retro Waszej stylizacji, a w efekcie uzyskuje się ciekawy efekt wyrafinowania. Warto wiedzieć, że możecie np. połączyć buty Campus z dopasowanymi cygaretkami oraz oversizową koszulą z patchworkowego materiału. Buty Campus  prezentują się bardzo modnie i można uznać je za ponadczasowy element garderoby. Spodobają się zarówno miłośniczkom aktualnych trendów, jak i kobietom, które raczej preferują minimalizm.  

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Twarz
08.08.2024 11:51
Jak spowolnić starzenie się skóry twarzy?
Jak spowolnić starzenie się skóry twarzy?stock.adobe.com

Starzenie się skóry twarzy jest procesem nieuniknionym, który dotyka każdego z nas. Choć nie możemy całkowicie zatrzymać upływu czasu, możemy podjąć kroki, które pozwolą spowolnić pojawienie jego oznak na skórze. Kluczem do utrzymania młodego wyglądu skóry jest odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do jej indywidualnych potrzeb i problemów. Włączenie do codziennej rutyny składników aktywnych, takich jak retinoidy, witamina C czy kwas hialuronowy, może znacząco poprawić jej kondycję. Jednak najważniejsza w ochronie skóry przed przedwczesnym starzeniem jest fotoprotekcja, czyli ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Dowiedz się co zrobić, aby jak najdłużej utrzymać jędrność, gładkość i młody wygląd skóry.

Starzenie się skóry twarzy – przyczyny

Czynniki wpływające na starzenie się skóry można podzielić na zewnątrzpochodne i wewnątrzpochodne. Czynniki te oddziałują między sobą, a objawy starzenia skóry są ich wypadkową. Wśród najpopularniejszych teorii starzenia można wyróżnić starzenie chronologiczne i fotostarzenie. Starzenie chronologiczne, znane również jako starzenie wewnętrzpochodne, jest naturalnym procesem wynikającym z upływu czasu. Jednym z kluczowych aspektów tego procesu jest ograniczona pula podziałów komórkowych. Komórki naszej skóry, podobnie jak wszystkie komórki w naszym ciele, mają zdolność do określonej liczby podziałów – jest to tzw. granica Hayflicka. Z każdym podziałem komórkowym skracają się telomery, czyli ochronne zakończenia chromosomów, co prowadzi do stopniowej utraty zdolności komórek do regeneracji i odnowy. Dodatkowo z biegiem lat dochodzi do spowolnienia produkcji kolagenu i elastyny, czyli kluczowych białek odpowiadających za sprężystość i elastyczność skóry. W efekcie staje się ona cieńsza i mniej jędrna, co prowadzi do pojawienia się zmarszczek i linii mimicznych.

Z kolei fotostarzenie, zwane także starzeniem zewnątrzpochodnym, jest wynikiem długotrwałego narażenia skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego (UV) pochodzącego ze słońca lub sztucznych źródeł, takich jak solaria. Promieniowanie UV prowadzi do uszkodzeń DNA w komórkach skóry, co przyspiesza procesy starzenia i prowadzi do powstawania przebarwień, głębokich zmarszczek oraz utraty jędrności. Fotostarzenie jest często bardziej widoczne niż starzenie chronologiczne, ponieważ uszkodzenia spowodowane słońcem kumulują się przez całe życie. Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna, w postaci kremów z filtrem SPF, jest więc kluczowa w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu skóry.

 

Etapy starzenia się skóry twarzy

Starzenie się skóry to złożony proces, który rozpoczyna się już około 25. roku życia, gdy dochodzi do spowolnienia produkcji kolagenu i elastyny, czyli składników kluczowych dla utrzymania jej jędrności i elastyczności. Później około 30. roku życia dochodzi do zmniejszenia naturalnej produkcji kwasu hialuronowego. Spadek jego ilości prowadzi do utraty nawilżenia skóry, co powoduje, że staje się ona sucha, mniej jędrna i bardziej podatna na powstawanie zmarszczek.

Wraz z wiekiem zmienia się także ilość i aktywność melanocytów, czyli komórek produkujących barwnik skóry, w wyniku czego pojawiają się przebarwienia, a koloryt cery staje się nierównomierny. Postępuje też zmniejszenie ilości komórek w warstwie podstawnej naskórka, a wzrost ilość komórek warstwy rogowej, co daje obraz pogrubionej i nierównej powierzchni skóry.

Jak rozpoznać, że rozpoczął się proces starzenia się skóry?

Już między 20-30 rokiem życia, gdy skóra jest zazwyczaj jeszcze jędrna, elastyczna i dobrze nawilżona, mogą pojawiać się pierwsze objawy starzenia skóry:

  • delikatne zmarszczki mimiczne, zwłaszcza wokół oczu i ust, spowodowane ekspresją twarzy;
  • utrata blasku skóry, wynikająca ze spowolnienia odnowy komórkowej;
  • zwiększona suchość skóry, szczególnie jeśli nie jest odpowiednio nawilżana.

Czy można zatrzymać starzenie się skóry?

O ile starzenia wynikającego z wewnętrznych procesów, nie można zatrzymać to jak najbardziej można spowolnić skutki fotostarzenia i zminimalizować negatywny wpływ codziennych nawyków na skórę. Dlatego oprócz stosowania prawidłowej pielęgnacji należy pamiętać o diecie bogatej w antyoksydanty, witaminy (zwłaszcza witamina C i E) oraz kwasy omega-3, odpowiednim nawodnieniu, co najmniej 8h snu oraz unikaniu palenia tytoniu, picia alkoholu i długotrwałego stresu.

 

Stosuj właściwe kosmetyki do skóry dojrzałej

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji skóry dojrzałej najlepiej skupić się na 3 kierunkach działania:

  • fotoochronie - regularne stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim współczynniku SPF jest jednym z najważniejszych kroków w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się skóry,
  • antyoksydacji - ochrona antyoksydacyjna minimalizuje negatywny wpływ wolnych rodników i przedwczesne starzenie skóry,
  • nawilżaniu - prawidłowo nawilżona skóra jest bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych.

 

Najczęściej występujące składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych to: ceramidy, kannabidiol (CBD), kwas traneksamowy, kwas ferulowy, peptydy, retinoidy, resweratrol, witamina C i witamina E.

 

Postaw na zabiegi medycyny estetycznej na zmarszczki mimiczne

Najpopularniejsze zabiegi, które poprawią wygląd i kondycję skóry z widocznymi oznakami starzenia to:

  • peelingi chemiczne np. ferulowy, glikolowy czy TCA,
  • mezoterapia igłowa,
  • mezoterapia mikroigłowa,
  • zabiegi z wykorzystaniem aparatury: lasery: CO, HIFU, radiofrekwencja (RF).

 

Jak zapobiegać starzeniu się skóry?

Aby zachować młodość i jędrność skóry na dłużej należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Regularne stosowanie kremów nawilżających, np. z ceramidami i kwasem hialuronowym, pomaga utrzymać skórę elastyczną i gładką.
  • Ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB jest konieczna przez cały rok. Stosowanie kremów z filtrem SPF 30 lub wyższym każdego dnia, nawet gdy jest pochmurno, znacząco zmniejsza ryzyko uszkodzeń skóry i pojawienia się przedwczesnych oznak jej starzenia.
  • Serum antyoksydacyjne jest kluczowe w pielęgnacji przeciwstarzeniowej, ponieważ neutralizuje wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia się skóry.
  • Odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe dla utrzymania nawilżenia skóry.
  • Prawidłowo zbilansowana dieta bogata w antyoksydanty wspomaga ochronę przed wolnymi rodnikami, które przyspieszają starzenie się skóry.
  • Regularna aktywność fizyczna pomaga redukować stres, który ma negatywny wpływ na kondycję skóry.
  • Dostateczna ilość snu (7-9 godzin na dobę) jest kluczowa do utrzymania skóry w dobrej kondycji. To właśnie podczas snu ciało najlepiej regeneruje się.
  • Szkodliwe nawyki takie jak, palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu mają bardzo negatywny wpływ na skórę, przyspieszając procesy starzenia, dlatego należy ich unikać, a najlepiej całkowicie wyeliminować.

Bibliografia:

A.Zejfer, Kompleksowa terapia problemów skórnych. Podejście interdyscyplinarne, Warszawa 2022, s. 220-227.

A.Kołodziejczak, Kosmetologia I, Warszawa 2019, s. 169-206

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. listopad 2024 06:54