Techniki korygowania kształtu ust:
Dobrze nam znana zasada optycznego działania kolorów ciemnych, które dają efekt pomniejszenia i kolorów jasnych dających złudzenie powiększania, znajdzie zastosowanie również w makijażu ust. Pomadki i błyszczyki w jasnych kolorach, z odcieniem perłowym bądź brokatowym wykończeniem, nadają się dla kobiet z wąskimi ustami, te w ciemniejszych tonacjach z matowym efektem – świetnie prezentują się na ustach pełnych i szerokich.
POWIĘKSZANIE UST
- Zacieramy kontur ust korektorem lub podkładem i obrysowujemy je maksymalnie 1,5 mm powyżej naturalnego konturu (dla wzmocnienia efektu uwypuklenia, przed użyciem konturówki, możemy zrobić taki obrys białą kredką, którą później musimy lekko rozetrzeć). Obrys prowadzimy od wewnętrznych kącików ku środkowi ust.
- Malujemy usta z uwzględnieniem nowego konturu, kierując ruch nakładania kosmetyków od zewnątrz do środka ust.
- Wybieramy kolory jasne, perłowe, brokatowe, które uwypuklą usta.
- Unikamy kolorów matowych w ciemnych barwach o właściwościach zmniejszających.
POMNIEJSZANIE UST
- Zacieramy kontur ust korektorem lub podkładem i obrysowujemy je konturówką po ich wewnętrznej krawędzi maksymalnie 1,5 mm
do środka. Łatwiej to wykonać, gdy zaczynamy obrys od środka ust i kończymy na bokach.
- Nanosimy pomadkę od środka ust i rozcieramy ją ku górze i dołowi, dzięki temu obrys będzie miękki.
- Nie używamy pomadek błyszczących i perłowych, które powiększają optycznie usta. Skupiamy się na kolorach ciemnych z matowym wykończeniem.
ASYMETRIA
Zacieramy kontur ust korektorem lub podkładem. większamy maksymalnie o 1,5 mm kontur wargi, która jest węższa, a ta która jest wyraźnie większa musi być zmniejszona poprzez obrys wewnętrznej krawędzi o maksymalnie 1,5 mm do środka. Całość ust wypełniamy pomadką z uwzględnieniem granic nowo wyrysowanego konturu.
PODKREŚLANIE UST NA RÓŻNE OKOLICZNOŚCI
Jak już wielokrotnie pisałam, makijaż powinien być dopasowany nie tylko do urody i stroju, ale także do pory dnia i okoliczności. W zależności od tego, na jaką okazję go wykonujemy, dopasowujemy do całości również wygląd ust.
- W makijażu dziennym usta mają być lekkie i świeże, pozostawione w tonacji delikatnych barw i półtransparentnych kosmetyków, chyba że mamy do czynienia z wyraźnym typem pani Zimy, która może użyć nawet na dzień intensywniejszej kolorystyki. Wystrzegamy się mocno iskrzących faktur, które przeznaczone są do makijażu wieczorowego.
- W makijażu koktajlowym usta mają intensywne kolory, dlatego niezbędne jest skorygowanie ich kształtu konturówką. Mają być pięknie wyrysowane, a makijaż musi się odznaczać dużą trwałością.
- W makijażu wieczorowym usta muszą mieć zdecydowanie mocniejsze kolory niż w makijażu dziennym, bo sztuczne światło rozprasza barwy. Dodatkowo nadajemy im połyskującą i brokatową fakturę, która w wieczorowym świetle prezentuje się znakomicie.
- W makijażu ślubnym wygląd ust powinien być spójny z całością make-upu, z suknią i dodatkami. Usta akcentowane są delikatnie, lecz z niebywałą starannością. Kosmetyki używane w tym dniu muszą się odznaczać dużą wytrzymałością i trwałością. Rezygnujemy z efektu perłowego, który będzie odbijał się od flesza aparatu.
- Karnawał daje nam możliwość wprowadzenia do makijażu ust innowacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby osypać je brokatem, pomalować w niestandardowych kolorach, np. niebieskim lub zielonym, czy nakleić mieniące się cyrkonie.
Aleksandra Jaśkowiec, product trainer, Gosh Professional