
Warto wiedzieć, że pod maseczką tworzy się specyficzne „środowisko”.
– Para naszego oddechu powoduje dużą wilgotność i ciepło, co jest idealną pożywką dla bakterii i drożdży. Przy dłuższym chodzeniu w maseczce mogą wystąpić albo nasilić się zmiany trądzikowe, łojotok, zapalenie mieszków włosowych lub może wystąpić suchość skóry. Najbardziej narażona na te zjawiska jest skóra problemowa, która z większym prawdopodobieństwem zareaguje nasileniem dysfunkcji – mówi dla portalu wiadomoscikosmetyczne.pl Monika Rzepka, szef Działu Technologiczno-Wdrożeniowego w Laboratorium Kosmetycznym Dr Irena Eris.
Według jej słów, w przypadku wystąpienia lub nasilenia zmian skórnych, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dokładne, ale delikatne oczyszczanie cery.
Ważna jest też właściwa pielęgnacja. Na skórę, którą osłaniamy maską, należy stosować delikatne w działaniu kremy do skóry wrażliwej oraz kremy ochronne, zabezpieczające ją przed maceracją. W przypadku występowania trądziku warto sięgnąć po kremy przeznaczone do walki z tym problemem, co pozwoli zapobiegać zaostrzeniu zmian trądzikowych. – Natomiast jeśli zmiany nasilają się, konieczna jest konsultacja z dermatologiem – podpowiada Monika Rzepka.
Ekspertka zaznacza, że nie wolno zapominać o pielęgnacji delikatnej skóry ust. Zwraca uwagę, by pod maseczką zawsze stosować pomadkę ochronną.
Nie poleca natomiast stosowania make-upu. – Warto ograniczyć malowanie się, gdy nosimy maseczkę. Makijaż powoduje niepotrzebne obciążenie skóry, przez co gruczoły łojowe mogą zostać zaczopowane, a to jest podstawą do rozwoju niedoskonałości skóry – wyjaśnia rozmówczyni portalu wiadomoscikosmetyczne.pl.
Podpowiada też, że dla cery najlepszym rozwiązaniem są maseczki bawełniane. – Są one przewiewne i nie przylegają szczelnie do skóry. Oczywiście należy pamiętać o ich częstym praniu – podsumowuje Monika Rzepka.