Konsumenci angażują się teraz w wiele aspektów kosmetyku - jego wyniki kliniczne, wizualne doświadczenie, którym dzielą się w mediach społecznościowych, użycie składników wrażliwych na globalne ekosystemy, a nawet to, czy ma on wpływ na środowisko podczas procesu produkcji.
Zaangażowanie konsumentów jest kluczem do zmian na rynku kosmetyków. Nowe technologie zapewniają też element zabawy np.kontrolowane uwalnianie się kolorów do różnorodnych rodzajów formuł. Coraz ważniejszy w przypadku produktów kosmetycznych jest aspekt indywidualnego dopasowania do naszych potrzeb i cech wyglądu - karnacji, koloru włosów, typu skóry.
Produkty kosmetyczne stają się coraz ciekawsze, a tekstury nowej generacji są jednym z najbardziej ekscytujących najnowszych osiągnięć. Tradycyjne formuły, takie jak niektóre kremy, płyny i żele są już zbyt oczywiste, gdy coraz bardziej kreatywne tekstury wkroczyły na scenę. Ten trend kosmetyczny jest w dużej mierze zainspirowany innowacjami pochodzącymi z Azji - Japonii, Korei Południowej czy Tajwanu, które, jak się szacuje są 10 lat przed resztą świata pod względem badań i rozwoju w dziedzinie piękna.
W przypadku makijażu w Azji hitem są np. zmieniające kolor szminki i transparentne balsamy do ust. Ich kolor staje się np. różowy wskutek działania pH naszej skóry. Takie produkty ma w swojej ofercie np. tajwańska marka Ching Seng Tong. Rezultat na ustach jest różny w zależności od naszego odczynu kwasowości skóry. Szminki i balsamy koloryzujące jednocześnie są zabawnym gadżetem, ale i pielęgnującym kosmetykiem - odżywiają suche, spierzchnięte wargi i nadają im lekki, świeży kolor.
Z kolei duńska marka GOSH może pochwalić się bazą adaptującą się do koloru naszej skóry Chameleon. Taki wielofunkcyjny primer uwalnia kolor podczas aplikacji, dopasowując się do każdego typu tonacji i nadając cerze równy koloryt. Złożona formuła zawierająca składniki anti-pollution zapobiega powstawaniu uszkodzeń w wyniku działania wolnych rodników.