dr n. biol. Karolina Bazela,
kierownik Laboratorium Naukowego Lirene
Fluid nie jest obecnie kosmetykiem, który jedynie koryguje niedoskonałości skóry. Dzięki zawartości substancji aktywnych, nowoczesne fluidy pielęgnują skórę – nawilżają, wygładzają, chronią przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego. Większość receptur fluidów zawiera również filtry chroniące skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym.
Rodzaj fluidu dobieramy do rodzaju i potrzeb skóry. W przypadku skóry z przebarwieniami czy naczynkowej fluid powinien mieć dobre własności kryjące, by ukryć niedoskonałości. Jeśli skóra ma tendencję do przetłuszczania, sprawdzą się fluidy matujące. Lekkie formuły, nie pozostawiające na skórze tłustej warstwy, są pożądane latem, gdy wzrasta temperatura. Latem należy też zadbać o odpowiednio wysoką, wyższą niż w miesiącach zimowych, ochronę przeciw promieniowaniu UV.
Ponieważ fluid to często kosmetyk multifunkcyjny, który także pielęgnuje skórę, w przypadku cer młodych, bez znaczących problemów, nie jest konieczne stosowanie kremów na dzień. W przypadku skóry suchej, odwodnionej, starzejącej się – przed nałożeniem fluidu stosujemy odpowiedni krem.
Aleksandra Jaśkowiec,
product trainer, Brodr. Jorgensen Polska
Podczas każdej pory roku skóra narażona jest na działanie negatywnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Warto ją obserwować i pod jej potrzeby dopasowywać odpowiednie kosmetyki. Często spotykam się z pytaniem, czy używanie dwóch różnych podkładów w ciągu roku ma sens. Zawsze odpowiadam, że tak, gdyż innej pielęgnacji wymaga skóra latem, a co innego jest dla niej ważne podczas zimy. Oprócz samego doboru podkładu pod kątem potrzeb skóry należy pamiętać, że podkład zmieniamy również ze względu na odcień, który między tymi porami może znacznie się różnić.
Podkład w okresie letnim powinien być przede wszystkim lekki i rozświetlający, nastawiony na silne nawilżanie i przeciwdziałanie odwodnieniu skóry. Jego główną funkcją powinno być subtelne wyrównywanie kolorytu skóry, bez efektu obciążenia. Podkład na zimę powinien uwzględniać silne odżywianie skóry poddawanej codziennym wahaniom temperatur oraz oddziaływaniu suchego powietrza ogrzewanych pomieszczeń i siarczystego mrozu panującego na zewnątrz. Jego gęstsza i lepiej kryjąca konsystencja spełni funkcję ochronną przed wiatrem i mrozem oraz skutecznie przykryje wszelkie zaczerwieniania na twarzy, których w zimowej porze nie brakuje. Warto wybierać podkłady, które zawierają w swoim składzie składniki odżywcze, zwalczające wolne rodniki i uszczelniające kruche naczynka krwionośne, jak antyoksydanty, flawonoidy, panthenol, ceramidy oraz witaminy – A, C, E, PP i K.
Dwa czynniki, zarówno w podkładzie na lato jak i na zimę, powinny zostać bez zmian – dobór kosmetyku do rodzaju cery oraz zawartość wysokich filtrów ochronnych, które nie tylko chronią przed promieniowaniem słonecznym, ale również zwalczają wolne rodniki oraz chronią przed szkodliwym promieniowaniem emitowanym przez światło jarzeniowe.
Przed aplikacją podkładu zimą skórę należy odpowiednio przygotować, przemywając jej powierzchnię tonikiem, który zakwasi skórę. Następnie po odsączeniu toniku, a 20 minut przed aplikacją kosmetyków kolorowych, wklepujemy krem nawilżająco-odżywczy. Zachowanie odstępu czasu jest niezbędne do uzyskania trwałego makijażu bez smug i plam. Podczas pielęgnacji skóry zimą nie zapominamy o stosowaniu maseczek oraz kremów w okolice oczu i pielęgnacji nocnej.
ZAPAMIĘTAJ!
- Zimą fluid również chroni twarz przed wiatrem i mrozem
- Latem jest nastawiony na nawilżanie, zimą przede wszystkim pełni funkcję ochronną
- Ten o gęstej konsystencji i bardziej kryjący da lepsze efekty w przykrywaniu zmian na skórze, których zimą pojawia się więcej niż latem
- Zimą skóra ma inny odcień niż latem.
- Podkład należy dobrać do jej odcienia
- Zimą i latem warto wybierać fluidy z filtrami UV