1. Sprawdzaj skład produktów
Na rynku dostępne są produkty nawet w 99,9 proc. oparte na składnikach pochodzenia naturalnego, które są równie skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń, co zwykłe detergenty. Do takich inspirowanych naturą produktów należą między innymi środki czystości z ekologocznych serii. Używanie ich jest bezpieczne dla planety, ponieważ są biodegradowalne. Dlatego zawsze sprawdzajmy skład środków do czyszczenia i szukajmy oznaczeń wskazujących na przyjazność dla środowiska, takich jak np. Ecolabel.
2. Spójrz na źródło pochodzenia składników
Przy wyborze środków do czyszczenia warto też zwrócić uwagę na wykorzystanie odnawialnych surowców pochodzących ze zrównoważonej uprawy, które zmniejsza negatywny wpływ na środowisko. Czym jest rolnictwo zrównoważone? Jest to efektywna produkcja bezpiecznych, wysokiej jakości produktów rolnych w sposób chroniący środowisko naturalne, a także poprawiający jego stan. Jeśli mamy więc do wyboru produkt, którego składniki pochodzą ze zrównoważonych upraw, to nie ma się nad czym zastanawiać.
3. Zwróć uwagę na rodzaj plastiku
Rosnąca góra plastiku to zmora każdego konsumenta, któremu zależy na przyszłości planety. Zwykle to właśnie plastikowych opakowań jest wyrzucanych najwięcej w gospodarstwach domowych. Dlatego najlepiej wybierać takie produkty, których opakowanie nadaje się do recyklingu. Ważnym aspektem ochrony środowiska podczas produkcji opakowań jest również stosowanie surowców pochodzących w jak największym stopniu z recyklingu. Dzięki zaawansowanej technologii i odpowiedzialności społecznej firm, na rynku dostępne są już opakowania, które w 100 proc. pochodzą z surowców z recyklingu, np. niektórych tabletek do zmywarki, płynów do naczyń czy zawieszek do toalet.
4. Czy wiesz, co to jest social plastic?
Niektóre firmy wprowadziły na rynek opakowania wykonane w 100 proc. z plastiku pochodzącego z recyklingu, dzięki czemu kupując ich produkty, dokładamy swoją cegiełkę do troski o środowisko. Ale nie wszyscy wiedzą, że aż do 50 proc. plastiku, z którego są wykonane np. opakowania marek Henkla, to tzw. social plastic – plastik pochodzący ze społecznej zbiórki. Social plastic jest pozyskiwany poprzez zbiórkę w najbardziej zanieczyszczonych i najbiedniejszych regionach świata, których mieszkańcy w zamian za zebrane przez siebie plastikowe odpady otrzymują pieniądze, produkty lub usługi. W ten sposób firmy wykorzystując ten surowiec do produkcji opakowań, wspierają gospodarkę o obiegu zamkniętym, przeciwdziałając zanieczyszczaniu plastikiem oceanów oraz poprawiając standard życia najbiedniejszych. Warto to wiedzieć, wybierając się na zakupy po środki czystości.