Pierwszym trendem, na ktory zwróciły uwage ekspertki z firmy Nieksen jest inflacja. Ceny rosną i nie powinniśmy sie spodziewać, że to się zmieni w ciągu 12 miesięcy. Rok remu za przykładowy kosmetyk kosztujący 10 zł, dziś trzeba zapłacić 13 zł. A zarobki w takim tempie nie rosły. W związku z tym spadła i spadać będzie siła nabywcza Polaków.
W kontrze jest jednak drugi trend, którym jest rosnąca odporność konsumentów. Konsumenci się uodpornili na podwyżki cen i znajdują sposoby radzenia sobie z tą sytuacją.
Z tego wynika trzeci trend: przemyślane, zdroworozsądkowe wydatki. Konsumenci zrezygnowali z dużych jednorazowych wydatków na dom czy wakacje i skupili się na wydatkach na dobra FMCG.
Czwartym trendem jest wzrost znaczenia marki własnej. I tu ekspertki NielsenIQ zapewniają, że zwrócenie się klientów w stronę tych produktów to zachowanie, które z pewnością pozostanie z nami na dłużej.
Ostatnim istotnym trendem rynku FMCG jest wzrost jego wartości, przy jednoczesnych spadkach wolumenowych. Tu jednak kosmetyki mogą pochwalić się wyjątkowymi osiągnięciami, ponieważ jako jedyne notują - minimalny, ale zawsze - wzrost wolumenowy. Wypracowują go zwłaszcza produkty do pielęgnacji twarzy, makijażu oraz odżywki do włosów.
Zmiana strategii zakupowych
Okazuje się, że 95 proc. konsumentów zmieniło sposoby zarządzania budżetem i otworzyło się na nowe strategie. Co drugi Polak częściej chodzi do dyskontu, co trzeci zwraca się na zakupach ku marce własnej, a co piąta osoba szuka dobrych ofert onlinie. Przy tym wszystkim drogerie wciąż mają silną pozycję w sprzedaży kosmetyków. Warto jednak odnotować, że również dyskonty zyskują na znaczeniu.
Kosmetyki marek własnych zdobywają coraz większą popularność
Kosmetyki marek własnych odnotowały 8 proc. wzrost sprzedaży. Obecnie w kategorii pielęgnacja ciała produkt marki własnej zajmuje drugą pozycję. Podobnie w żelach pod prysznic i szamponach. W kategorii do pielęgnacji twarzy produkt marki własnej ma pozycje trzecią, ale za to przesunął się o pięć miejsc w ciągu dwóch lat. Marka własna w makijażu zajmuje pozycję siódmą, ale w produktach do paznokci jest nr 1.
Rośnie kosmetyczna oferta online
Marki kosmetyczne czują się bardzo dobrze w e-commerce. Ten kanał sprzedaży notuje dwukrotnie wyższe tempo wzrostu niż sklepy stacjonarne i dotyczy to wszystkich kategorii produktowych. Przewagą e-commerce jest szeroki wybór – detaliści często testują tu nowe marki i produkty. W rezultacie liczba produktów jest tu średnio pięć razy większa niż w sklepach stacjonarnych. Równocześnie średnia liczba kosmetyków w stacjonarnych drogeriach zmalała o 8 proc.
Ekspertki z NielsenIQ zwróciły przy okazji uwagę, że polski rynek FMCG, podobnie do całej Europy Środkowej, notuje o wiele większe wzrosty (35 proc.) niż jest to widoczne na rynkach Europy Zachodniej (10 proc.). 40 proc. konsumentów robiących zakupy w internecie przyznaje, że kupiła produkt FMCG w interncie i bardzo często są to kosmetyki. Dominujące kategorie to pielęgnacja włosów, skin care i face care. Przy czym odżywka do włosów jest często powodem rozpoczęcia zakupów online. Dopiero do niej dokładane są kolejne produkty.
Forum Branży Kosmetycznej to biznesowe wydarzenie dla branży kosmetycznej łączące konferencję, przestrzeń wystawienniczą i networking. Skupia się na dostarczaniu wiedzy na temat rynku kosmetycznego, wiodących kategorii, trendów, konsumenckich, rozwoju kanałów sprzedaży oraz wyzwań stojących przed branżą. Forum organizowane jest przez redakcję Wiadomości Kosmetycznych, wchodzącą w skład Wydawnictwa Gospodarczego, wydawcy biznesowych portali wiadomoscikosmetyczne.pl i wiadomościhandlowe.pl oraz magazynu „Wiadomości Handlowe”. Kolejna edycja Forum odbędzie się 24 października w warszawskim hotelu Arche Krakowska.