Zespół do spraw Suplementów Diety kontynuuje rozpoczęte w 2021 r. prace dotyczące uzupełnienia listy substancji i surowców roślinnych, które nie powinny być stosowane do produkcji suplementów diety.
W trakcie ostatniego posiedzenia zespół uznał cztery kolejne substancje/grupy substancji, za niedozwolone do stosowania w suplementach diety (Uchwała nr 3/2022).
Są to:
- Ewodiamina,
- Grupa selektywnych modulatorów receptora androgenowego (SARMs),
- Higenamina,
- Hordenina.
W związku z wejściem w życie rozporządzenia Komisji (UE) 2021/468 z dnia 18 marca 2021 r. zmieniającego załącznik III do rozporządzenia (WE) nr 1925/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do gatunków roślin zawierających pochodne hydroksyantracenu oraz zmianami warunków stosowania preparatów z liści gatunków Aloe zawierających pochodne hydroksyantracenu, Zespół do Zespół do spraw Suplementów Diety uchylił także uchwałę nr 2/2019 z dnia 14 stycznia 2019 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej stosowania preparatów z liści aloesu (ekstraktów, soku i żelu) jako składników suplementów diety (Uchwała nr 4/2022).
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w 2018 r. w analizie pod nazwą "Safety of hydroxyanthracene derivatives for use in food" ostrzegał, że ekstrakt z liści aloesu i strukturalny analog dantronu mają charakter rakotwórczy. W badanach in vitro wykazano, że związki hydroksyantracenowe i pochodne, takie jak emodyna, aloe-emodyna, strukturalnie pokrewny dantron - mogą działać genotoksycznie.
Czytaj więcej: UE zakazała stosowania ekstraktów aloesu zawierających pochodne hydroksyantracenu w suplementach diety