– Zdecydowanie potępiamy nieusprawiedliwioną inwazję Rosji na Ukrainę. Jednym z filarów naszej firmy jest troska o ludzi. Biorąc pod uwagę ich ogromne cierpienie, postanowiliśmy zamknąć nasze sklepy stacjonarne oraz online w Rosji – podała L'Occitane na swoim profilu na Facebooku.
Jeszcze do niedawna firma informowała, że nie zamierza zamykać sprzedaży w Rosji. Co prawda wstrzymała wysyłkę swoich towarów na rosyjski rynek, ale Rosjanie nadal mogli korzystać ze sklepu internetowego. Przedstawiciele L'Occitane tłumaczyli, że firma zdecydowała się nad dalszą współpracę, ponieważ chce chronić personel przed restrykcjami. W Rosji marka zatrudnia 700 pracowników. Szczególni obawiała się o tych, którzy mają krewnych w Ukrainie lub są pochodzenia ukraińskiego.
Takie działanie L'Occitane spotkało się z falą krytyki ze strony klientów tej firmy na świecie, również w Polsce.
– To okropne, że firma L'Occitane nie zrezygnowała że swojej działalności w Rosji. 80 proc. Rosjan popiera wojnę w Ukrainie, w tym morderstwa i gwałty na dzieciach. Całkowite odcięcie od zachodnich produktów jest bardzo ważne po to, aby właśnie ci "zwykli" Rosjanie odczuli potępienie cywilizowanego świata. Byłam wierną klientką firmy przez wiele lat. W tej chwili nigdy już nie odwiedzę salonu kosmetycznego, który będzie używał tych kosmetyków i nigdy nic od tej firmy nie kupię. Uważam też, że porządne, wrażliwe osoby nie powinny dla tej firmy pracować – napisała jedna z niedawnych fanek marki na Facebooku.
Po informacji, że jednak L'Occitane zdecydowała się na wycofane z Rosji, klienci firmy zastanawiali się "czy jest to wynik zmiany przekonania czy brak zagwarantowanego łańcucha dostaw". Komentarz na to pytanie nie pozostawia wątpliwości, że do zmiany decyzji przyczynił się bojkot marki przez klientów na świecie.
– Policzyli sobie sprytnie, że zubożała Rosja jako potencjalny rynek zbytu vs. setki milionów klientów w krajach zachodnich, wiec nie ma co ryzykować strat finansowych spowodowanych utratą tych drugich – czytamy na FB.
Faktycznie aktywiści wzywali do bojkotu marki, licząc, że w obawie o pogorszenie wyników, koncern zmieni swoją decyzję. W zeszłym roku francuska firma L'Occitane osiągnęła zyski ze sprzedaży swoich produktów w wysokości 1,5 miliarda euro.